Náhrada Honeywell CM51

   Dobrý den, vlastním stařičký kotel Therm 23 T LXZE a na kotli je připojený letitý termostat Honeywell CM51. Jako jeho náhradu firma doporučuje CM907. Ten je ale drátový. Rád bych použil bezdrátové řešení. Je možné použít tento model CM 927 RF? Jedná se mi zejména o kompatibilitu se starým CM 51, aby bylo vůbec možné termostat připojit bez zásahu do elektroniky kotle. Případně jen s nějakým minimálním zásahem. Prostě zbytečně si nekomplikovat život a nezasahovat moc nebo raději vůbec do elektroniky kotle.

   Dobrý den, Honeywell CM51 je programovatelný termostat s PI regulačním algoritmem a přepínacím kontaktem. Adekvátní náhrada je opravdu CM907 (doporučuji). Termostat CM927 je též možné použít, jen upozorním: je použita fuzzy regulace, tj. není úplně vhodný pro nárazově využívané prostory; obecně nedoporučuji bezdrátové věci, protože elektromagnetického smogu je čím dál více a proč si přidávat další; pokud se rozhodnete pro tuto variantu, tak by prostor mezi vysílačem a přijímačem neměl obsahovat více než 3 zdi, max. vzdálenost 20m od sebe a zařízení by měla být na stejném podlaží.

   Dobrý večer, tak teď jste mě zaskočil. Vůbec jsem netušil, že by způsob regulace hrál zásadní rozdíl. Je v tom takový rozdíl? A v čem spočívá?
V mém případě se jedná o regulaci plynového kotle v rodinném domě. Takže o nárazově využívané prostory nejde. Konkrétně plánuji umístění v obývacím pokoji. Na stejném podlaží to bohužel není. Kotel je o patro níže. Vzdálenost do 10 metrů. Jedna podlaha a jedna zeď. Bohužel železobeton.
Od drátového řešení mě odrazuje nutnost sekat do nových zdí. Ale pokud je to řešení jednoznačně vhodnější, nechám si poradit.

   Dobrý den, toto nejsou jen hloupé termostaty ZAP/VYP, ale snaží se povely na kotel držet stabilní teplotu. Vysvětlovat podrobně by to bylo na dlouho, ale můžete si to nastudovat na internetu (klíčová spojení pro Google jsou „PI regulace“ a „fuzzy regulace“.
V zásadě se jedná u PI o to, čím větší odchylka skutečné teploty od požadované, tím více chce regulátor topit. U kontaktního termostatu je to výhodné hlavně, když se teplota blíží požadované.
Hodně zjednodušeně řečeno fuzzy regulátor se umí „učit“ a „předvídat“, takže se někdy zákazníkům zdá, že nedělá, co oni chtějí. Většinou to tak není, ale tato regulace nebývá tak pružná při „vybočení“ z naučených kolejí.
Já osobně bych volil drátové řešení. Abych už nikdy nemusel sekat, tak bych do místa termostatu natáhl tyto dva kabely: CYKY-O 3x1,5 a BELDEN FTP CAT.5e 1633E PVC.
Úspěšnost bezdrátového řešení bych viděl na 80%. Jestli je to opravdu nutné, tak je to taky cesta ;-)

Odesílatel: tomas@seznam.cz