Náhrada starého kotle

   Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o radu, jak zmodernizovat vytápění rodinného domku. Topíme plynem, a již 20 let nám slouží kotel Destila 18 kW Automatic (bezplamínkový). Za tu dobu neměl žádnou závadu. Kvůli jeho stáří však uvažuji o jeho nahrazení. Nejjednodušší by bylo koupit ten samý a nemusel bych dělat žádné topenářské úpravy. Vylepšil bych jen ovládání výkonu soustavy automatickým pohonem stávajícího čtyřcestného ventilu (Duomix), měnil bych teplotu vody na základě požadavku třístavového prostorového termostatu (teplota referenční místnost je Ok, teplota je nižší, teplota je vyšší než žádaná. Ale nevím, jestli je to dobré řešení z hlediska úspory plynu. Ta Destila topí buď naplno anebo vůbec.
   Další varianta by byla celkem radikální, a to náhrada stávajícího kotle za moderní kondenzační kotel. Tady bych využil ekvitermní regulaci a programovatelné hlavice. Jenže je to otázka nákladů. A to nejen pořizovacích za kotel, předělání připojení, ale i pravidelné kontroly složitějšího kotle. Překvapil mě také rozdíl v cenách výkonově srovnatelných kotlů, třeba kolem 20 000, ale taky kolem 40 000 Kč. Zajímal by mě Váš názor, jestli by se tato velká modernizace vyplatila, případně jaký kotel byste doporučoval.

   Dobrý den, dokud Destila funguje, tak bych jí nechal a šetřil na rekonstrukci topného systému. Nic nepíšete o topném systému a rodinném domě, takže napíši, jak bych to udělal já při standardním nezatepleném rodinném domě. Pořídil bych kvalitní kondenzační kotel s plynulou regulací hořáku. Není potřeba ani žádoucí čtyřcestný ventil, ale bude nejspíše potřeba vyvloškovat komín a odvést kondenzát z kotle a komína. Ke kotli bych připojil venkovní snímač pro ekvitermní regulaci topné vody. Osadil bych prostorový regulátor, který bych využil pro regulaci výkonu nebo pokud by to nevyhovovalo, tak jako dálkový ovladač. Vyměnil bych radiátory za s větší hloubkou, aby dávaly větší výkon při nízké teplotě topné vody. Na radiátory bych neosazoval termostatické hlavice a kotel bych nechal jet na malý výkon a malou teplotu topné vody 24hod. Poté odhaduju poloviční spotřebu plynu.
   Pravidelná kontrola je cenově srovnatelná u všech kotlů. Konkrétní kotel vám nedoporučím, to by měl říci projektant topení, když mu řeknete, co všechno požadujete a co chcete dělat s topným systémem, jen vám můžu říci, že byste měl výrobce vybírat podle servisního technika. Můžete mít sebelepší kotel, když vám ho „matlal“ blbě nastaví, tak jste nejen spotřebou, tam kde jste byl. Doporučuji kontaktovat vašeho servisního technika a poradit se sním, případně si nechat od známých doporučit někoho šikovného a postupovat podle jeho rad.

Díky za rady. Váš předpoklad byl správný, jedná se o starý nezateplený dům.

Odesílatel: a@isibrno.cz