Nastavení ekvitermní regulace

   Dobrý den Pane Valtere. Prosím Vás o radu. Pročetl jsem vaše články o ladění ekvitermní křivky a chci se zeptat. Mám kondenzační kotel Brotje BWGS 22D topení radiátory a regulátor QAA 73.210 a venkovní čidlo. Dům 45 Heluz+6cm polystyren.
Mohu při ladění křivky mít zapnutý vliv prostoru nebo ho musím mít vypnutý?
Při jaké hodnotě křivky začít? (0,1-4)
O kolik případně zvedat korekci? (0-20)
Podle vaší tabulky na seřízení křivky mám křivku nejprve seřizovat podle: nízká teplota prostoru za jakékoliv venkovní teploty nebo podle toho jaká zrovna venkovní teplota je? Tím myslím plusová teplota až nula a nula až mínusová teplota?
Křivku vždy ladím pro pokojovou teplotu 20°C. Máme doma malé dítě, proto se ptám, jak docílit správného nastavení, pokud potřebuji vyšší komfortní teplotu. Moc Vám děkuji za radu.

   Dobrý den, vliv prostoru omezeně dolaďuje ekvitermní křivku, pokud je špatně nastavená, nebo když se mění požadovaná hodnota. Pro odladění vliv vypněte a až budete s nastavením topné křivky spokojen, tak ho zapněte a on doladí případné drobné nepřesnosti.
Pro váš případ bych začal s topnou křivkou 1,5 a korekcí 0.
„Při jakékoli venkovní teplotě“ znamená ať je venku teplo nebo zima, tj. v zimních měsících (-10°C a menší v zimních měsících, při 0°C venku, tak i při +10°C jarní a podzimní měsíce).
Křivku můžete ladit i na vyšší prostorovou teplotu, ale ideální je křivku naladit na 20°C a úpravu na jinou prostorou teplotu ladit korekcí. Pro váš topný systém bych si tipnul, že úprava topné vody o 3°C udělá jeden stupeň v prostoru. Příklad: křivka naladěná na prostorovou teplotu 20°C (1,5; korekce 0°C). Chci zvýšit na 21°C korekci zvýšit o +3°C (1,5; korekce 3°C). Chci zvýšit na 22°C korekci zvýšit o 2*3°C (1,5; korekce 6°C). Chci snížit na 18°C korekci snížit o 2*3°C (1,5; korekce -6°C). Hodnoty korekce na prostorou teplotu se přičítají ke korekci, kterou jste případně použil při odladění topné křivky. První rok s ní budete nejspíše více hýbat (max. jednou za den), ale až křivku naladíte na skutečné tepelné ztráty domu, tak už s ní nebude hýbat až do doby, než se něco změní stavebně na domu. V podstatě je to tak, že dokud s ní hýbete, tak pořád nemáte tu ideální. Při správném nastavení topné křivky je teplota v prostoru stabilní při jakékoli venkovní teplotě, protože kopíruje tepelné ztráty domu. To platí v případě, pokud nepoužíváte časový program pro změnu požadované teploty v rámci dne. Pro odladění bych nastavil jednotnou teplotu 24hod denně.

Dobrý den moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď.

Odesílatel: j.s@centrum.cz