Nastavení ekvitermu

   Dobrý deň, som prešiel aj vašu stránku ale presne som nenašiel odpoveď na moju problematiku, čo skúšam už nastaviť 3 sezónu. Mam novostavbu bungalov, cca. 120m2. Podlahové kúrenie zaizolovane 150 mm polystyrén a strope 40cm vata. Kúrenie je Vitodens 200w s Vitotrol 200a na jeden okruh, ale doteraz sa mi nevysvetlil nikto ako funguje presne ekvitermika. Na vašej stránke som za par dni dozvedel viac, ako od technikov za ten čas. Mam ekvitermiku nastavenú na sklon 0,6 a 0 K. Teplota na kotly je nastavene na 23C, ale reálne kurí na 24C (kde sa vypne kotol) ale na konci je 24,3C. Je aj protimrazová ochrana čo podľa manuálu je nastavene na A3:5. Nočný útlm je na 20C.
   1. Problém je ten že niekedy ráno pri 22,9 - 23C sa nechce zapnúť kotol a proste neide ale keď som to dobre pozoroval to sa stene keď je troska teplejšie vonku.
   2. A keď je teplota pod 4C a vedy zapne sa mi protimrazová ochrán tak stále pomaličky ale isto sa mi prekúri dom niekedy aj nad 25C. Keď sa nezapne tento režim tak mame 24C v dome, čo je OK pre nás. Ďakujem za každú radu a pomoc.

Dobrý den.
Ad 1) Zde bych to viděl (podle dostupných informací odhadem) na velký sklon topné křivky (zkuste ubrat na 0,4) a nízkou úroveň (korekce) (přidejte na +3). Návod na odladění topné křivky je na mém webu. Jinak je tam více parametrů, které to můžou ovlivňovat, proto pro další komunikaci potřebuji více informací:
 1) Co znamená trošku tepleji venku (+- ve stupních celsia).
 2) Hodnoty parametrů v kotli, zejména: A5; A6; A9; b0; b2; b5; C5; d3; d4.
 3) Jak se pohybovaly teploty (venkovní; topná voda; prostorová teplota) v čase, abych si dokázal přestavit tepelné ztráty domu.
Ad 2) Protimrazovou ochranu bych nastavil na A3: -2 (výchozí hodnota je +2). Poté se protimrazová ochrana spustí až při -3°C a vypne při -1°C, což by mělo stačit, aby nedocházelo k přehřívání prostoru. Zamrznutí topného systému u vaší novostavby nepředpokládám.

Dobrý deň. Ďakujem za rýchly odpoveď.
 1. Mali sme teraz 4-6C. Dneska napríklad bolo 3C dosť sa fúkalo a vôbec cez deň nešiel kotol a jed sme prišlo domov bolo v dome 23,1C ja už myslím aj na to, že možno kotol nie je úplné poriadku, že sa nechce zapnúť. Dnes večer 4C nastavene 23C a teplota kotla 36C. Dneska som pozrel ale ekvitermika je na sklon 0,5 a 0 K.
 2. Mam tieto nastavenia: A5:5; A6:20; A9:7; b0:0; b2:sa mi neobjavuje; b5:5; C5:20; d3:5; d4:0.
 3. 21:40hod. Tieto údaje neviem až tak, momentálne je vonku 4C, nastavene 23C a teplota 23,8C (keď kotol prestal kúriť), kotol 35C ale za par dni môžem par údajov ešte napísať. Ale kúrenie mam od 6:00 - 22:00.
Sme na nížine takte tu málokedy je veľká zima, -5/-6 C možno ešte 10 ale nezvykne byt moc zima. Sme neďaleko od Bratislavy.

   Dobrý den, kotel bude nejspíše v pořádku, je to jen v nastavení. Zádrhel bude ve vysoké křivce a pochopení funkce.
Nynější funkce kotle: Kotel reguluje teplotu topné vody podle topné křivky. Pro případ, že je nevhodně nastavená topná křivka (vysoko), tak je tam taková „záchranná brzda“ což je parametr b5. Ten v nastavení b5:5 dělá toto: Jestliže aktuální prostorová teplota přesáhne o 1°C požadovanou teplotu, tak topení vypne a zapne, až bude prostorová teplota nižší než požadovaná. Takže pokud máte nastavenou 23°C, tak topení při prostorové teplotě 24°C vypne a zapne, až teplota klesne pod 23°C. Při správně nastavené topné křivce by se měla prostorová teplota držet stále na 23°C.
   Řešení: Jestliže chcete držet prostorovou teplotu na 24°C, tak musíte nastavit požadovanou na 24°C. Parametr b5 nastavte na b5:0, tím vyřadíme „záchrannou brzdu“ a začněte ladit topnou křivku (evidentně je nastavena vysoká). Pro začátek začněte sklonem 0,2 a úrovní 1. Mělo by být pro začátek v prostoru chladněji (to chceme, nejlépe se křivka ladí z chladna do tepla a ne naopak) a úrovní dolaďte (nejspíše budete zvyšovat) na prostorovou teplotu 24°C. Poté vraťte „záchrannou brzdu“ na b5:5 a mělo by to být OK.

Dobrý večer. Ďakujem zatiaľ vyskúšame, dneska sme dopadli tak, že sne mali cez deň v dome 24,9C. Nastavil som včera na 0,5 sklon a 3K, prikladám foto termostatu aj kotla.

Ešte taká otázočka čo som predošlom liste zabudol, po akých intervaloch skúsim zvyšovať úroveň? A keď dobre som to pochopil tak b5:5 mam nastaviť spať keď som nastavil na požadovanú teplotu v dome až potom? Ďakujem.

   Dobrý den, zásahy dolů dělejte tak jednou za den, aby nastavení mělo čas se projevit na prostorové teplotě. Zásahy nahoru můžete tak 2x denně, i když je též nejlepší jednou za den.
Parametr b5:0 dejte zpět na b5:5 až úplně nakonec, až bude perfektně odladěná křivka. To znamená, máte nastaveno 23°C a v prostoru se drží teplota 23°C při jakékoli venkovní teplotě.

Dobrý deň, ďakujem za pomoc napíšem vám potom ako sa mobto podarilo potom.

Dobrý deň. Zatiaľ sa mi podarilo vyskúšať parametre:
Bola vonkajšia denná teplota medzi 2-5C
Sklon 0,2 - 1K výsledok 23,5
Sklon 0,3 - 2K výsledok 23,3
Sklon 0,4 - 1K výsledok 24,4
   Teraz som zaťal na skúšku sklon 0,4 a 0k či to už nebude zas moc veľká krivka. By som chcel aby čo najbližšie zasiahnuť 24C.
Ešte by som rad spýtal takúto vec, princíp fungovania je aká. Povedzme keď chcem zasiahnuť 24C? Ono vy sa ma vykúriť povedzme na 24,2C a kedy sa na znova zapnúť kúriť? Ďakujem za pomoc.

   Dobrý den, funkce je taková, že topná křivka přesně kopíruje tepelné ztráty domu, takže se topení nevypíná ani nezapíná. Prostě udržuje stálou teplotu ať je venku jakkoli, takže pokud ji máte správně nastavenu, aby držela 24,0°C, tak bude stále držet 24,0°C.
   Jen doplním, že sklon ladíte, když vám nebude držet prostorová teplota na 24°C při velké nebo naopak při nízké venkovní teplotě (nevyhovuje jen jeden extrém). Úroveň ladíte, pokud je teplota nízká nebo vysoká při jakékoli venkovní teplotě.

   Dobrý deň, vyzerá na to začínam mať prehľad a dneska už bolo dome nastavená teplota 24,1c pri nastavení 24c a sklon 0,3 a 2K, ale prišiel večer išlo pod -2 a protimrazová ochrana nepretržite ide a prehrieva dom, dá sa ho vypnúť? Alebo je vôbec smiem to alebo dať to na menší úroveň?

   Dobrý den, není dobré řešit více problému na jednou, protože poté nevíme, který problém dělá ten špatný stav. Nechte topení topit celý den (24 hod) na 24°C ať víme, že topná křivka je správně nastavená. Kdyby k tomu přehřívání docházelo při denní teplotě, tak bych řekl, že máte velký sklon a malou úroveň. Pokud k tomu došlo při protimrazové ochraně, tak bude nastaven špatně ještě nějaký jiný parametr. Ten budeme hledat, až bude správně nastavená topná křivka, protože od ní se vše odvíjí.

Dobrý deň, zatiaľ ide už druhy deň v 24 hod, nastavene na 24C v sklonom 0,3 a 2K a pozorujem, ale vyzerá na to že je OK.

   Dobrý den, jestli se udrží 24°C i přes noc (určitě bude nižší venkovní teplota), tak zítra můžete vyzkoušet noční útlum (20°C). Jestliže to bude v pořádku tak nastavte parametr b5 zpět na b5:5. Jestliže ne, tak zkuste ještě přestavit parametr b0:0 na b0:1 a b5:5.
Protimrazová ochrana jde dát nejméně na -10/-9°C (vypnout nejde). Jestliže jste si jistý že topení nezamrzne, tak nastavte A3:-9

   Dobrý deň, tak dopadli sme tak, že ako som vám písal vyzeralo že už bude nastavenie OK, ale ako sa zapla protimrazová ochrana začalo kúriť a do rana sme mali 24,8C.
Kotol mame v dome, aby som bol spokojný že nerobím žiadnu chybu by som možno dal na -5C?
Ináč aby som mal o všetkom viac prehlaď som objednal u nás na SK vašu knihu. Ďakujem.

Dobrý den, souhlasím. Ubírat můžete kdykoli (A3:-5 = zapne při -6°C; vypne při -4°C).

   Dobrý deň. Vyzerá na to, že asi som prišiel na tu hodnotu čo vyhovuje. Je to sklon 0,3 a úroveň 1k, izbová teplota je nastavená na 24 a termostat ukazuje 24,1C, ale mame malého 4 mesiace a sem tam moja žena otvory terasové dvere, aby ho počula cca. na 10-20cm, ale vtedy kotol mi nechce začať vykúriť, pritom je na termostate 23,5C a je nastavene 24C.

   Dobrý den, nevím, co myslíte tím že „nechce začať vykúriť“. Když kotel jede podle ekvitermní křivky (podle venkovní teploty), tak by měl běžet +- pořád. Samozřejmě, že neví že jsou otevřené terasové dveře (nepracuje s prostorovou teplotou), tak při tak nízké topné křivce trvá dlouho, než to zase dotopí zpět na 24°C, ale to je pochopitelné.
   Také do toho může mluvit minimální doba odstávky hořáku (když vypne, tak nějakou dobu stojí, ať se děje cokoli), ale s tím se nedá nic dělat. Tato doba bude určitě kratší než 20 minut. Pokud hořák nezapálí do 20 min, tak je problém jinde.
Můžete zkusit zařadit vliv prostoru do regulace. Změňte b0:1 (b0:0) na b0:3.

Odesílatel: tomas0@gmail.com