Nastavení kotle BAXI

   Dobrý den, už třetí rok se snažím vyladit můj kotel. Mám BAXI luna 3 Confort HT 240 máme starý RD s kamenným zdivem o tloušťce 70 cm v patře 40 cm cihla. Dům je nezateplený, zateplený je jen strop na půdu 15 cm vaty. Vytápíme radiátory 8 ks. Potřeboval bych poradit jakým stylem vytápět. Zatím používám 14-22 hod 21°C a zbytek útlum na 20°C. A přes víkend máme od 7-22 hod 21°C a zbytek útlum.

   Dobrý den v předchozím dotazu jsem zapomněl napsat, že kotel má venkovní čidlo a regulátor AVS 77 kotel je s průtokovým ohřevem. Právě o nastavení AVS 77 mi jde.

   Dobrý den, nemám tolik informací o domě a jeho provozu, abych mohl 100% odpovědět, ale mohu určit doporučení, která velmi ovlivňují komfort a spotřebu u tohoto typu domu.
  1) Zdi nezateplovat – kámen to nemá rád a řádná investice má dlouhou návratnost. Co doporučuji je klidně zdvojnásobit zateplení stropu.
  2) Případně oddělit podkroví a spodní patro dveřmi a zástěnou, aby teplo ze spodního patra komínovým efektem nedotovalo podkroví.
  3) Investovat do kvalitních oken. Následně krátce (cca. 5 minut) ale intenzivně (plně otevřená okna – průvan) větrat ráno a večer.
  4) Ke kotli připojit venkovní snímač a zapojit ekvitermní regulaci, aby teplota topné vody z kotle se snižovala podle venkovní teploty, tj. se přizpůsobovala tepelným ztrátám domu.
  5) Osadit prostorový ovladač (ne termostat) např. AVS 77 do nestudenější, největší a nejobývanější místnosti (typicky obývací pokoj).
  6) Porovnat typický provoz tj. jsem doma = 21°C; nejsem doma – útlum 16°C (pod 16°C „krmíte“ zdi, nad 18°C jsou zbytečné ztráty a celodenní provoz s poníženou ekvitermní křivkou (skutečné ztráty domu) a tím s celodenním hořením kotle na minimální výkon.
   Teprve následně jsem si přečetl druhý mail, takže některé body jsou bezpředmětné. Jestli mám určit doporučení, tak vypište všechna nastavení na regulátoru AVS 77 a důvod proč se vám toto nastavení nezdá, nebo kde vidíte problém.

   Dobrý den moc děkuji za odpověď a rady větrání provádíme přesně, jak jste popsal. Moje nastavení je: CH SL-50; CH MX-55; CH MN-40; CH2SR-16 (Tento parametr nevím, co znamená); CH2SF-40 (To nevím, co taky znamená); HWSP-45; HWRD-35; K REG-2.0; BUILD-5; KORR-10; SDR-0.5; HW PR-1; OFFVI-0; No a pak jsem si ještě hrál s nastavováním parametrů 504 až 651 tak tam taky nevím co správně nastavit. Při tomto nastavení při denních teplotách 10°C - 15°C mám spotřebu cca. 5.5 m3 plynu za den s vařením a teplou vodou. Předem moc děkuji.
   Ještě dál netuším, jaký vliv na vytápění má rychlost čerpadla. Čerpadlo má 3 rychlosti a já mám momentálně nastavený třetí stupen.

   Dobrý den, kotel máte nastaven na nízkoteplotní systém (nastaveno max. 55°C). Prověřte, na jaký teplotní spád byla topná soustava navržena, poté případně upravte parametr CH MX na maximální teplotu topné vody. Minimální teplotu topné vody CH MN nastavte na 20°C. Nenapsal jste nejdůležitější parametry pro zapnutí regulátoru do regulace od prostorové teploty tj. AMBON = 1; 555.4 = 0. Zkontrolujte nastavení. Ostatní parametry se zdají v pořádku až na HW PR = 1. Poté máte zapnutý ohřev TUV po celý den. Doporučuji HW PR =2 a nastavit časový program ohřevu TUV jen když je potřeba. Parametry 504 až 651 nechat v nastavení z výroby. Protože nepředpokládám dlouhý rozvod topení ani extrémně malé potrubí, tak si myslím, že by měla stačit 2 možná i první rychlost čerpadla (musí topit poslední radiátor). Též doporučuji překontrolovat, případně provést zaregulování průtoku radiátory. Návod je v mé knize „Regulace v praxi“, případně naleznete dostatek článků s touto tématikou na mém webu.

Odesílatel: ben@seznam.cz