Nastavení křivky ekvitermu Protherm Panther 25

   Dobrý den, můžete mi prosím pomoci nastavit křivku ekvitermu na Panther Protherm?
Kotel je regulován jen pomocí venkovního čidla, vytápí podlahovku. Když zažehne, vyžene v těchto teplotách vodu až ke 34 stupňům a potom nechá padat až k 20-22 stupňům. Čerpadlo nastaveno na stupeň 4 (90%), mám za to, že běží pořád.
Hodnota křivky je nastavena na 0,3 a úpatí křivky na 23 stupňů. Hodnoty jsem změnil na 0,4 a 22 stupňů a čekám, co z toho bude.
Jde o to, že máme doma pocitově dost teplo, teplota v místnosti je přes 22 stupňů. Máte prosím nějaký tip, jak vyladit tento způsob regulace? Ještě nemám vypozorovanou spotřebu, včera jsme se nastěhovali, do té doby jsme temperovali. Děkuji

   Dobrý den, začneme od začátku…
 1) Potřebuji znát přesné označení kotle, abych dohledal příslušnou dokumentaci. Když to přirovnám k autům, tak jste mi řekl, že máte Škodovku, ale ne typ (Felicia, Rapid, Octavia atd.). Typ nejlépe opište ze štítku kotle. Opravdu není použit žádný prostorový přístroj?
 2) Když mám určit „startovací“ ekvitermní křivku, která charakterizuje tepelné ztráty příslušného objektu, tak musíte tento objekt popsat. Čím lépe objekt popíšete (jak dům vypadá, z čeho je postaven, jak je směrově situován, popis topného systému, nejlépe fotky, jak je kotel nyní nastaven, jaké prostorové teploty jsou nyní dosažené a jaké chcete atd.), tím bude návrh topné křivky přesnější.
 3) Cyklování kotle je nejspíše dáno minimální dobou odstávky. Vypadá to, že kotel nebo průtok není správně nastaven. Možná by stálo zato, kontaktovat servisního technika, který vám kotel uváděl do provozu a provést přestavení. Možná provedl jen základní nastavení s tím, že nastavení doladí po vašem nastěhování a přejetí do „standartního“ režimu.
 4) Jestliže budeme sahat do nastavení kotle potřebuji znát nastavení všech parametrů, protože nastavení jednoho může ovlivnit nastavení jiného.

Dobrý večer.
 Ad1. Kotel je Protherm Panther Condens KKO 25 – A. Omlouvám se. Je použito jen venkovní čidlo. Idea byla taková, že se bude starat jen o teplotu vstupní vody a podlahovka pojede konstantě s nižší nátopovou teplotou, řízenou podle teploty z venkovního čidla.
 Ad2. Zrekonstruovaný starší přízemní dům, orientovaný na V a J. Je z pálených cihel 45 - 55cm tloušťka zdi. Kde jsou zdi tenčí, tam je zatepleno 10cm eps, prozatím. V plánu je komplet 10cm kolem dokola. V podlaze je 15cm eps 100 podlahový. V podhledech 10 cm minerální vaty, v nejbližší době zateplení podlahy na půdě (v podstatě strop z opačné strany) 10cm eps 100 podlahový.
Podlahové topení, celkem 8 okruhu, kladení 150mm, prosklené prostory, chodba a koupelna rozteč 100mm.
Od servisáka kotle byla křivka nastavena na 0.3 a to úpatí křivky na 23 stupňů. V 18.00 jsem to změnil na 0,2 (minimum) a 21 nebo 20 stupňů. Pochopil jsem snad správně, že 0,2 je nejnižší křivka, a to úpatí je požadovaná teplota. Uběhlo par hodin a není tu už pocitově takové vedro.
   K tomu cyklovaní, doma jsem od přestěhování minimálně, porad jen létám. Ale za hodinu kotel nezapnul ani jednou, jen jelo čerpadlo bez přestávky. Vysleduju to, jak bude chvilku volněji, i spotřebu plynu.
   Pokud potřebujete znát všechny hodnoty nastavení, zítra navečer je všechny výpisu.
Jde mi ve výsledku o to, aby tady bylo třeba těch 21 stupňů, ekviterm podle venkovní teploty nastavoval teplotu vody na nejnižší možnou a my jen doladily průtoky na rozdělovači. Je-li to tak možné. Přeji Vám příjemný večer

Dobrý podvečer, posílám servisní nastavení kotle, do přílohy vložím kódy.
D.00–15kW
D.01–5
D.02–20
D.04–50 stupňů
D.05–28 stupňů
D.14–4
D.15–90
D.18–1
D.20–55 stupňů
D.27–1
D.28–2
D.34–14 rpm
D.35–0
D.40–30 stupňů
D.41–26 stupňů
D.43–0.3
D.45–22 stupňů (bylo 23 stupňů, změnil jsem)
D.47–10 stupňů
D.62–0 stupňů
D.67–0
D.70–0
D.71–45 stupňů
D.72–8
D.75–45
D.85–6kW
D.90–0
D.94–0
Přeji Vám příjemný večer

   Dobrý den, ano 0,2 je minimum a úpatí je pro jednoduchost „požadovaná teplota“. V podstatě je úpatí korekce od 20°C (paralelní posun topné křivky). Viz příloha.
Při ekvitermní regulaci běží čerpadlo pořád. Pokud je podlahové topení standardně navrženo tak průtoky a výkon čerpadla nastavte tak, aby jednotlivými topnými hady teklo 2-3litrů/min.
Podle popisu bych pro začátek nastavil topnou křivku „1“ a úpatí na „18“. Při stávajícím nastavení byste měl problém v zimních měsících.
Ano váš záměr s průtoky a nastavením ekvitermní křivky je správný. Hodně zdaru.

Děkuju Vám za pomoc, přicházím ekvitermu na kloub. Teď už toho asi moc nenatopím, ale dál budu upravovat podle návodu, který mate na stránkách. Ať se Vám daří.

Odesílatel: zan@gmail.com

Soubory: 

Komentáře

Protherm Panther v.19

Dobrý den, měl bych prosbu. Neměl by jste servisní nastavení kotle Prother Panther v.19 25KKO (nekondenzační kotel)? Předem děkuji.

Protherm Panther v.19 - odpověď

   Dobrý den, KKO je kondenzační kotel (značí to to druhé K). Na kotli bude výrobní štítek, kde bude přesné označení. Posílám, co mám a s tím byste si měl vystačit.

Protherm Panther

   Dobrý den pane Valtere, děkuji a zároveň se omlouvám. Popletl jsem to označení. Není to KKO ale KOO, tedy skutečně nekondenzační kotel.