Nastavení PID

   Dobrý den, nedaří se mi dobře nastavit PID regulátor, který používám na regulaci tepelného zdroje v líhni. Mám nastavenou teplotu 37,3 a regulátor topí až do této nastavené teploty a přetopí na 37,8, následně teplota padá na 37,1, kdy začne reagovat, ale pomalu takže padá dále dolů až na 36,9... potom začne topit a opět přetopí. Přečetl jsem spoustu článků, přesto se mi nedaří nastavit regulaci. Můžete mi pomoc? Děkuji předem.

Dobrý den, z informací co mám bych to typoval na malé P a velké I. Doporučuji nastudovat jvalter.cz/regulator-pid včetně PDF dokumentů. Jestliže budete chtít větší pomoc, tak potřebuji:
 1) Přesný typ regulátoru, nejlépe s odkazem na návod, včetně výpisu nastavených konstant. Dále typ připojeného snímače a regulovaného výstupu (co regulujete).
 2) Popis regulované soustavy (jak vypadá a velikost líhně).
 3) Podrobný popis chování regulované soustavy četně časů (průběh teploty v čase).

Dobrý večer, děkuji za vaši reakci a za zaslané odkazy.
 1. typ regulátoru je REX C100 – návod - http://files.l-i.cz/200000877-6c8466e037/REX%20-%20C100.pdf Pro jistotu posílám i foto štítku.
Nastavené parametry v prvním menu jsou následující: AL1 003.9; ARU (neumím napsat správně ten prostřední znak-obrácené L) – 0000; P0003; I0002; d0000; Ar0000; R (stejný znak jako u druhého řádku-obrácené L) 0005.
Nastavení druhého menu: SLH 3000; SLL 0000; PGdY 0001; oH 0000; AHI 0001; AH2 0001; dF 0001.
 2. foto líhně posílám na obrázku- vnitřní rozměr, který vytápím je malý 330*175*210mm (konstrukce je ze zatepleného sendviče).
- topení je řešeno topnou fólií, která je nalepená na AL desce pod stropem (cca 15mm) líhně a na desce je umístěn ventilátor, který zajišťuje proudění teplého vzduchu v líhni - výkon topení je cca 23W.
- čidlo pro snímání teploty je PT 100 - výrobce Treston s teplotou do 150°
- teplota z 19° na 37,3° nastoupá za 40minut
 3. regulátor nezobrazuje vyšší teplotu, než je nastavená (vím, že je v líhni vyšší teplota, protože ji měřím dalším teploměrem)- nevím proč?
 4. průběh ohřevu: Po novém zapnutí líhně začne regulátor trvale topit a vypne až na teplotě 37,3° (podle mě by měl před dovršením začít topit přerušovaně, aby nepřesáhl nastavenou teplotu), v ten okamžik zhasne kontrolka pro topení, která je na hlavním panelu regulátoru. Po vypnutí 37,3° - (přetopí líheň až na 37,8°- měřeno uvnitř kalibrovaným teploměrem), ale na displeji nezobrazuje právě tu přetopenou teplotu, ale pouze hodnotu shodnou s nastavenou (na spodním displeji). Následně vnitřní teplota padá dolů, protože regulátor netopí. Teplota klesá dolů (tentokrát i na aktuálním horním displeji regulátoru) na 37,2° kdy občas problikne topení a dále klesá na 37,1°.Následně se vše opakuje… a cyklus trvá cca 7minut (mohu změřit přesně). Po několika cyklech, nebo po delší době (3hodiny) se cyklus mírně zlepší a výkyvy jsou menší.
Konkurenční líheň topí tak, že po zapnutí topí trvale od 20° až do cca 36,7° a při této teplotě začíná postupně přerušovat topení a vyhodnocuje aktuální stav.
Důležité je také to, že po otevření mé líhně (teplota klesne o cca 3°) trvá velice dlouho (i několik hodin) na stabilizaci teploty a v mé líhni stoupá teplota velice pomalu. Na rozdíl od konkurenční, kde po otevření opět sepne na trvalý výkon a přerušuje až od cca 36,7°.
Píši mnoho, omlouvám se… Děkuji předem za pomoc. S pozdravem.

   Dobrý den, v uživatelských nastaveních si myslím, že má být parametr „Ar“ nastaven jinak než na nulu, jinak nefunguje parametr „I“ a tím je trvalá regulační odchylka. Pro začátek bych tento parametr zkusil nastavit na 100%. Pokud nemáte nastavený parametr „D“ (jen pro vysvětlení překmitu), tak tam bude vždy překmit teploty (třeba malý, ale bude). Zatím parametr „D“ nechte na nule.
Pro další komunikaci bych potřeboval zkontrolovat první menu funkcí. Hlavně parametry SL1 a SL6.
V druhém menu si nejsem jistý, jestli je dobře zvolen parametr „SLH“ na hodnotě 3000. Podle mého by tam mělo být buď 400, nebo 1372 pro termočlánek typu K02 (štítek regulátoru).
   Podle štítku na regulátoru by měl mít připojen termočlánek typu K. Jestli tam máte opravdu připojen snímač PT100, tak musí být i dobře navolen v parametru „SL1“ hodnota 8 (bitově 1000). Poté by měl být i upraven parametr „SLH“ na hodnotu 150. Vůbec netuším, jestli to takto jde a hardware PT100 umí a není potřeba opravdu použít termočlánek K02.

   Dobrý večer. Dnes mi přišel dataloger, tak jsem jej použil. Znázorněná data vidíte na grafu. Ten propad u náběhu (5,51 – 6,11) byl způsobený tím, že jsem byl v menu regulátoru, takže chvilku netopil. Při vstupu do menu jsem udělal následující změny: jak jste psal, tak jsem upravil: parametr Ar z nuly na 100; Parametr SLH jsem přepsal na 400; Parametr SL1(u mě se znázorňuje jako SLL) na parametr 0008.
   Parametr mám nastavený na teplotu 37,3 (jak jsem psal v předchozím E-mailu), ale teplotu, kterou měřím datalogerem měřím na jiném místě – pod ventilátorem. Rozdíl teplot si následně vyrovnám korekcí. Nezkoušel jsem líheň otevřít, abych viděl delší propad teploty a její následný náběh – to zopakuji při dalším měření. (Graf 01).
Tady jsem udělal výřez ještě detailu jedné „vlny“…. (Graf 02); (Graf 03) Jakou myslíte, že bych mohl zvolit změnu v nastavení? Děkuji mnohokrát a s pozdravem.

   Dobrý den, správné nastavení parametru „SLH“ zjistíme až podle nastavení „SL1“. Parametr „SL1“ najdete (podle návodu) v první úrovni nastavení (tlačítko „SET“ + tlačítko „<“ na delší dobu než 3s a parametr „Cod“ nastavit na 0000). Parametr „SLL“ by měl být též podle parametru „SL1“, zatím bych ho nechal na 0000.
Na propad teploty hodně působí velikost parametru „P“ a dopravní zpoždění zdroje tepla (ohřátí topení na provozní teplotu). Protože vám teplota „houpe“, tak bych to viděl na velké P. Zkuste snížit parametr „P“ na polovinu.

Odesílatel: mas@seznam.cz