Nastavení regulace Siemens

   Dobrý den pane Valter, pročítal jsem Váš web ohledně regulace topení a chtěl bych Vás požádat o radu ohledně naší specifické situace. Předem se omlouvám za velmi dlouhý email, ale problém je komplexní:-) Chtěl bych Vás požádat o radu ohledně regulace kotle Baxi Luna Platinum+ 1.12 (elektronika Siemens LMS15), který máme nainstalovaný v našem RD po rekonstrukci v Jičíně. Tepelné ztráty objektu jsou kolem 5kW (v podlaze 22cm EPS Grey; steny 16cm EPS Greywall; půda a šikmá střecha cca 32cm foukané izolace Climatizer, dřevěná okna s trojskly; systém nuceného větraní s rekuperací tepla).
   Stávající situace je následující. Kotel je umístěn v technické místnosti, je vybaven bezdrátovou soupravou pro QAA75 a termostat je umístěn v obývacím pokoji. Na všech radiátorech kromě obývacího pokoje jsou termostatické hlavice Heimeier K. Na terase s orientaci na sever je umístěno čidlo QAC34/101. Do včerejšího dne jsem měl Druh provozu pro Topný okruh 1 (parametr 700) nastaven na Automaticky s Komfortní teplotou (710) nastavenou na 21,5°C a Útlumovou teplotou (712) nastavenou na 19°C. Komfortní teplota byla nastavena od 6:00 do 21:30 (manželka na mateřské), Útlumová pres noc. Strmost topné křivky (720) byla cca 1,7; vliv prostoru (750) byl 50%. Parametry 740 (min. náběhová teplota) a 741 (max. náběhová teplota) byly nastavené na 25°C resp. 55°C. Výsledek tohoto systému je, že v obývacím pokoji s jídelním koutem je krásných cca 22°C, kotel netopí. V tomto pokoji se projevuji solární zisky a zisky z vaření / pečení a pobytu osob. V ostatních pokojích je cca 19°C a je tam tedy zima, protože kotel netopí...
   Včera jsem si zkoušel s nastavením hrát a udělal jsem následující změny. Vliv prostoru jsem nastavil na "----%", strmost křivky jsem upravil na 0,9 a parametry min/max. teploty topné vody na 25°C resp. 45°C. Po teto změně kotel začal kontinuálně topit ve všech místnostech a dům se krásně vytopil na cca 22 resp. 23°C v obýváku, kde byli 4 lidé, a tedy interní zisky. Teplota kotle byla po celou dobu na cca 35°C. Spotřeba plynu byla cca 2kWh za hodinu (měřeno kotlem). K tomuto novému scénáři bych se chtěl zeptat na několik otázek:
Na základě, čeho se kotel rozhoduje, zda topit nebo netopit? Nebo topí opravdu 100% času?
Reaguje v tomto scénáři kotel nějak na nastavené fáze pro Komfortní (6:00 - 21:30) a Útlumovou teplotu? Tedy vypíná na noc? Ráno jsem v 6 vstával, v pokoji bylo téměř 23°C a od večera přibyla spotřeba cca 13kWh.
Pokud je nyní v dome řekneme tepleji, než je potřeba, co je potřeba upravit? Strmost křivky, vliv prostoru, ...?
Pokud bych upravil parametr Vliv prostoru na nějaké %, začne to reagovat na teplotu v obývacím pokoji, kde je termostat?
Jaký je rozdíl mezi tím, když je Vliv prostoru nastaven např. na 10% vs. 50% vs. 90%?
Chtěl bych Vás požádat o doporučení, jak nejlépe systém nastavit, aby udržoval v domě cca těch 21-22°C a byl co možná nejúspornější...
Předem mockrát děkuji.

   Dobrý den, nejprve odpovím na vaše otázky (očísluji je, čímž jsou jasně dané) a poté dovysvětlím a dám doporučení.
1) Na základě, čeho se kotel rozhoduje, zda topit nebo netopit? Nebo topí opravdu 100% času?
2) Reaguje v tomto scénáři kotel nějak na nastavené fáze pro Komfortní (6:00 - 21:30) a Útlumovou teplotu? Tedy vypíná na noc? Ráno jsem v 6 vstával, v pokoji bylo téměř 23°C a od večera přibyla spotřeba cca 13kWh.
3) Pokud je nyní v dome řekneme tepleji, než je potřeba, co je potřeba upravit? Strmost křivky, vliv prostoru, ...?
4) Pokud bych upravil parametr Vliv prostoru na nějaké %, začne to reagovat na teplotu v obývacím pokoji, kde je termostat?
5) Jaký je rozdíl mezi tím, když je Vliv prostoru nastaven např. na 10% vs. 50% vs. 90%?
 Ad1) Protože jste vyřadil vlivnost prostoru ("----%"), tak kotel jede čistě podle venkovní teploty (ekvitermní křivky). Takže kotel udržuje vypočtenou teplotu topné vody. Pokud je odběr tepla, tak teplota topné vody klesá a kotel dotápí. Pokud ustane odběr tepla, tak teplota topné vody roste a kotel se odstaví. Takže kotel topí 100% času, pokud je potřeba. Prostorová teplota chod kotle vůbec neovlivňuje.
 Ad2) Protože regulace nepracuje s prostorovou teplotou, tak zadané hodnoty jsou nyní imaginární a jen upravují teplotu topné vody (základ je 20°C). Když nastavíte 22, tak se přidá cca 6°C na topné vodě, když nastavíte 18, tak se ubere cca 6°C z vypočítané teploty topné vody.
 Ad3) Popíši v doporučení.
 Ad4) Ano
 Ad5) Protože to není termostat (zap/vyp), ale regulátor, tak plynule ovlivňuje teplotu topné vody. Čím větší dáte procenta, tím více ovlivňuje výpočet teploty topné vody. Pro příklad uvedu situaci, že čím větší je skutečná teplota v prostoru od požadované, tím více regulace ubírá požadovanou teplotu topné vody a až je aktuální teplota topné vody větší než požadovaná nebo minimální dojde k vypnutí kotle. Je tam ještě několik dalších podmínek, ale to bych se moc rozepsal a najdete to v mé knize pod heslem ekvitermní regulace s vlivem prostoru.
Doporučení: Z vašeho mailu usuzuji, že potřebujete topit v celém domě s velmi malou spotřebou.
 1) Otevřete všude termostatické hlavice na maximum. Komfortní teplotu nastavte na 20. Útlumovou teplotu na 20. Topnou křivku na 0,5, vlivnost prostoru nechte vypnutou.
 2) Vylaďte topnou křivku, tak ať kotel trvale udržuje požadovaných 22°C v prostoru. Měnit maximálně jednou za půl dne.
 3) Až bude teplota v prostoru trvale 22°C přistupte k nastavení útlumové teploty. Ubírejte tak dlouho, až bude ráno vámi požadovaná teplota 19°C. Pozor nyní je to jen bezrozměrné číslo, které nic neříká o prostorové teplotě, jen jak moc se má ubrat na topné vodě, takže můžete být i třeba na 12.
 4) Doplňte termostatickou hlavice v obývacím pokoji, kde jsou tepelné zisky. Kde zisky nejsou je můžete i sundat.

Odesílatel: os@centrum.cz