Nastavení termostatu DT90

   Dobrý deň, pán Valter. Prosím Vás o info. Mám kondenzačný nástenný kotol Vitodens 100-W a termostat DT 90. Keď nastavím požadovanú izbovú teplotu na 22 stupňov kotol vypne pri 20 stupňov a za chvíľu sa zapne. Kotol stále cykluje a nevykúri požadovanú teplotu. Termostat DT 90 je kompatibilný z kotlom? Aký termostat by ste mi doporučil aby bola zabezpečená hysterézia.

   Dobrý den, je nutné dostavit prostorový termostat. Návod případně najdete na adrese https://products.ecc.emea.honeywell.com/cz/pdf/dt90a-50035439-uk07r1208.pdf. Pokud nesedí zobrazovaná teplota se skutečně měřenou, tak jí můžete dorovnat parametrem tO. Jestliže chcete jinou „hysterezi“ spínání, tak ji upravte parametrem Pd. Nepíšete, v jakém rozmezí chcete teplotu udržovat, takže budete-li chtít menší hysterezi než 1,5°C budete muset použít jiný prostorový termostat.
Je nutné zjistit, jestli cyklování kotle způsobuje opravdu termostat nebo jiný problém.

   Dobrý deň, pán Valter. Prosím Vás o radu. Odpojil sa izbový termostat a preverila sa funkčnosť kotla bez pripojenia termostatu. Cyklovanie nebolo odstránené.
Môže byť problém aj v hydraulickom odpore vykurovacej sústavy, kde pri rýchlom náraste teploty z dôvodu nedostatočného odberu tepla z kotla , dochádza k jeho vypnutiam a následne po krátkodobom ochladení k opätovným zapnutiam, čo spôsobuje deklarované cyklovanie.

   Dobrý den, ano vaše úvaha jde správným směrem. Dodaný výkon kotle je větší než odebraný a proto dochází k cyklování (měl jsem na to podezření, proto ta má poslední věta). Základním požadavkem je průtok přes kotel (průtok je nepřímo úměrný dynamickému tlaku (odporu topné soustavy)). Zkontrolujte, jestli je zajištěn odběr tepla, čistotu filtrů na topné vodě, funkčnost čerpadla a v neposlední řadě průtoky jednotlivými spotřebiči.

   Dobrý deň, pán Valter. Mám kondenzačný nástenný kotol Vitodens 111-W 26kW. Vykuruje byt 35 m 2. Záver technika je: výmena kotla za menší výkon. Cyklovanie spôsobuje veľký výkon kotla na plochu 35 m 2. Môže výkon kotla 26kW zhoršovať regulačné možnosti vykurovacej sústavy? Výkon kotla je na cca320m 2. Výkon kotla je nastavený na spodnú hranicu. Technik sa vyjadril, že nastavenie prietokov vo vykurovacom systéme je OK. Čerpadlo aj filter je OK. Tento problém sa rieši už tri roky.

   Dobrý den, výkon kotle by měl být navržen podle tepelných ztrát objektu. Pro přibližnou kontrolu používám výpočet:
Spodní potřebný výkon kotle (kW) při venkovní teplotě cca -10°C = plocha (m2) * výška místností (m) * koeficient (40) / kW (1000); 35 * cca 2,4 * 40 / 1000 = 3,36 kW
Horní potřebný výkon kotle (kW) při venkovní teplotě cca -10°C = plocha (m2) * výška místností (m) * koeficient (80) / kW (1000); 35 * cca 2,4 * 80 / 1000 = 6,72 kW
Podle praxe je potřebný výkon kotle od 4kW do 9kW. Zde je vidět jasný nesoulad mezi potřebným výkonem (cca 5kW) a instalovaným výkonem (26kW). Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak to je jako byste si vzal velké nákladní auto a za něj připojil ruční malý vozík. Sice ho odtáhnete, kam potřebujete, ale za tím nákladním autem bude šíleně poskakovat a provádět různé „psí kusy“. Vůbec se to nebude podovat tomu, když ten ruční vozík tlačíte osobně.
   Závěr: technik má pravdu a pokud chcete řešit stávající stav, tak vás výměna kotle nemine. Doporučuji si kotel nechat navrhnout projektantem topení podle tepelných ztrát objektu, protože je potřeba zvážit spoustu parametrů, aby provoz kotle byl optimální. Některé parametry nejste schopen určit a já na dálku také ne. Vyvarujete se nevhodných řešení.

   Dobrý deň, pán Valter. Prosím Vás, mám izbový termostat. Keď vypnem izbový termostat kotol sa zapne a kurí. Prosím Vás o vysvetlenie ako je možne keď je vypnutý izbový termostat prečo kotol zapne.

   Dobrý den, pokud si jste jistý, že je prostorový termostat vypnutý a je správně zapojen, tak mě napadá jen jeden důvod, a to je, že je kotli „zima“. Kotel má svoji protimrazovou ochranu a pokud je nainstalován v prostoru, kde je zima například garáž, kde se netopí, tak se snaží sám sebe ohřát. Je důležité rozlišovat jen chod čerpadla a chod čerpadla + kotel hoří.

Odesílatel: lubomir@gmail.com