Nastavení Vitotrol 100 OT

Dobrý den pane Valter, čtu si dotazy a odpovědi a už mně to hlava nebere, některé věci jsou pro mě moc složité.
Máme Vitodens 111W kotel a Vitotrol 100 OT a mám trochu zmatek z toho jak to nastavit.
Jeden opravář říká nastavit na manuál a ovladače na kotli na nulu a druhý nastavit na auto.
Mám teď regulátor nastavený na auto se stejnými teplotami mimo noční a ovladače na kotli asi na 4. Jestli jsem dobře pochopila, co jste napsal v jedné odpovědi, tak asi ta auto? Jsem zkrátka trubka... Mohl byste mně prosím poradit, jaké nastavení je podle Vás nejlepší, tak aby kotel co nejlépe pracoval. Děkuji!

   Dobrý den, pokud je použit Vitotrol 100 OT, tak ovladač na kotli (velký vpravo s obrázkem radiátoru) dělá jen maximální omezení teploty topné vody. Jestliže máte radiátory (ne podlahové topení), tak nastavení mezi 4 a 5 je v pořádku. Nastavením na nulu odstavíte vytápění.
Prostorový regulátor: jestliže nastavíte režim AUTO, tak regulátor bude střídat denní a noční teplotu. V režimu MANU kotel pojede na nastavenou (jednu) teplotu celý den (24hod).
Pro nejlepší nastavení mám hodně málo informací. Potřebuji minimálně vědět, co chcete, aby to dělalo, trochu více popsat dům a systém topení, případně fotky.

   Děkuji, za rychlou odpověď pane Valter. Máme tento kotel asi 4 roky a měli jsme ho napojeny na AUTO chod. Koncem loňského léta blízko nás uhodil blesk a naskočila chyba na regulátoru a topení bylo úplně rozžhavené, i když bylo zavřené. Volali jsme opraváře, který nám ten kotel instaloval a je servisním technikem pro Viessmann v blízkém okolí. Ten nemohl dlouhou dobu přijít na to co to je, volal i na Viessmann a pak řekl, že se pokazila pokojová regulace. Že může objednat novou za 5500 + vyměnění, ale jestli chceme, že má jinou starší (jiná značka), že to bude fungovat.
   Tak jsme měli asi rok tento ovladač, ke kterému nebyl návod, a zdálo se nám, že kotel má velké výkyvy. Takže jsme koupili novy Vitotrol 100 OT zavolali opraváře, aby nám to vyměnil. Ten po delší snaze novy regulátor připojit řekl, že to nejde a že on neví co to je. Nakonec zavolal známého z jiné firmy a ten zjistil, že je pokažený celý ten blok, co jsou na něm ovladače a displej na kotli. Omlouvám se, ale nevím, jak se to jmenuje, nevím, jestli nám to vůbec bylo řečeno a faktura asi přijde až v pondělí. Takže ve čtvrtek nám ten druhy opravář vyměnil ten blok v kotli a řekl, že ta stara pokojová regulace je v pořádku. Řekl nám, ať si to necháme nastavené na MANU, že tím ušetříme peníze, že kotel konstantně topí a nemá výkyvy. Když čtu návod na Vitotrol, že provoz v AUTO režimu zachovává teplotní komfort a současně maximalizuje úspory energie tak jsem z toho zmatená, co je lepší nastavit. Proto jsem Vám napsala, omlouvám se, že s tím otravuju, ale u těch opravářů je to jako kdyby je člověk otravoval, když rychle nechápe, o čem mluví. Je to náš první plynový kotel.
   Máme domek, kde jsou dvě patra, všude radiátory. V přízemí se jen udržuje malá teplota, stažené na radiátorech. První patro regulace a největší teplo. Druhé patro chladnější na spaní, stažené na radiátorech. Máme též venkovní čidlo.
   Nejlepším nastavením myslím to, co je dobré pro chod hladký chod kotle a samozřejmě jestli některé nastaveni je úspornější na náklady.
   Mam také dotaz na Vitotrol 100 OT, protože v návodu je, že má ukazovat pokojovou teplotu a při stisknutí INFORMACE ukáže cílovou teplotu. Ten náš ukazuje cílovou teplotu, a když se stiskne tlačítko INFORMACE tak ukáže EXT + teplotu venkovní a při druhem stisknuti teplotu vody v radiátorech tu co ukazuje kotel. Myslíte, že s tím není něco v pořádku? Moc dekuji.

   Dobrý den, evidentně servisní technik nechtěl, nebo neměl čas si s vámi povídat a jeho nastavení je nejjednodušší pro obsluhu a celkově není úplně mimo. Kotli se nejvíce líbí, pokud jede bez větších výkyvů. Spotřeba plynu je nejmenší, pokud kotel jede na minimální výkon bez zbytečných startů co nejméně času. Takže pokud chceme nejlepší nastavení pro kotel i spotřebu, tak nastavte AUTO a jednou za den změníme požadovanou teplotu maximálně o dva stupně. Příklad: Stáváte v 7:00, tak první čas nastavte na 6:30 a denní teplotu například 21°C. Večer chodíte spát v 22:00, tak nastavte 21:00 noční teplotu 19°C. V noci jsme ubrali maximálně dva stupně, takže kotel na čas přestane hořet (úspora) a poté bude pokračovat v topení. Neubrali jsme tolik, aby poté kotel najel na velký výkon, tam se poté ztrácí úspora, ale dost na to aby to za rok hodilo nějakou tu korunu.
   Vypadá to, že Vitotrol 100 OT z nějakého důvodu technik nenastavil a proto ten přístup, tj. nechte na MANU a na INFO se ukazuje venkovní teplota. V základu je totiž Vitotrol 100 OT nastaven na regulaci jen podle venkovní teploty. Vím, kde je zakopaný pes, ale musím si být jistý, že to není uděláno záměrně, takže musíte udělat před vyřešením problému ještě dva kroky. Protože Vitotrol 100 OT má dvě rozdílné varianty, které lze poznat podle vzhledu, posílám vám montážní návod.
 1) Na první straně je fotka. Zkontrolujte, že Vitotrol 100 OT vypadá stejně. Pokud vypadá jinak, tak nic nedělejte a napište mi.
 2) Pokud je to podle obrázku správný typ Vitotrol 100 OT, tak podle návodu na stránkách 8 až 11 vstupte do servisního menu a opište nastavené hodnoty. NIC NEMĚNTE! Já hodnoty projdu a následně dáme do kupy řešení. Pokud si na to netroufáte, poproste někoho technicky zdatného z vašeho okolí. Příklad zápisu: 1CL =24; 2rP = 1 atd.…

   Dobrý den pane Valter, úplně mě to dojalo, jak jste laskavý a snažíte se mně pomoct! MOC a MOC dekuji! Škoda, že jste tak daleko. Teď mám kotel nastavený na auto, teplota pres den do 22.30 jsem mela 22 a na noc 18, tak to teď spravím podle toho, jak jste napsal. Troufám si také podle vašich instrukcí změnit Vitotrol. Ted jsem raději vyfotila ty hodnoty, fotky nejsou nejlepší, ale snad je to na nich dobře vidět. Ještě jednou moc dekuji.

   Dobrý den, zatím máme jen základní nastavení, ale pořád nemáme zapnuté řízení od prostorové teploty. To uděláme, až budu znát nastavení všech parametrů. Fotky jsou jen pro první 3 parametry. Pro jistotu vypíši, které všechny potřebujeme: 2:rP = ; 2:SL =; 2:HS = ; 3:PD = ; 3:St = ; 4:rt = ; 5:Ht = ; 6:uL = ; 6:Ot = ; 7:LL = ; 7:Pr = ; 8:HO = ; 9:HH = ; 10:Ld = ; 12:tO = ; 13:Pb = ; 14:rC = ; 15:OC = ; 19:FS =.
Poté budeme pokračovat dále.

   Omlouvám se!! 1:CL = 24; 2:rP = 0; 6:uL = 35; 7:LL = 5; 12:tO = 0.0; 13:Pb = 1.5; 14:rC = 1; 15:OC= 10; 19:FS = 0; 1:SH = 0; 2:SL = 20; 3:PD = 10; 1:CH = 80; 2:HS = 48; 3:St = 31; 4:rt = - -; 5:ht = - -; 6:Ot = 13; 7:Pr = - -; 8:HO = 1; 9:HH = 0; 10:LL = 1 - zde je u mě na displeji LL, i když v návodu a Vy jste uvedl – Ld.

   Dobrý den, nastavte parametr 14:rC = 2 = na řízení s vlivem prostoru. Poté by vám měla ukazovat i prostorová teplota. V kombinaci s předešlým nastavením bychom měli dosáhnout nejhospodárnějšího provozu.
   Někdo nastavil topnou křivku 15:OC= 10, která se mi zdá malá, ale předpokládám, že máte teplo, takže její nastavení prozatím zachováme. Montážní návod jsem vám poslal jen pro určení parametrů, takže nikomu neříkejte, že ho máte, nejlépe ho po nastavení smažte, ať vás to nesvádí dělat neodborné zásahy ;-)

Dobrý večer pane Valter. Nastavila jsem ten 14:rC parametr a už to ukazuje (asi) teplotu v místnosti a cílovou teplotu když se stiskne INFO. Obě jsou teď 22, tak doufám, je to tak :)
Co se křivky týká, tak se nám právě zdá, že to teď min topí, myslíte, že bych to také mohla změnit?
Nedělejte si obavy s montážním návodem, máme doma teď dva (od starého a nového Vitotrolu), ani nevím, že to tu neměli nechávat. Takže kdyby něco tak ten Vás je až třetí v pořadí ;)
Tak jak se zdá, můžeme ten novy Vitotrol prodat, měla jsem strach, že tento starý má problém.
Moc dekuji!

   Dobrý večer, jestli jsou obě teploty 22°C a v časovém programu máte pro tento čas nastaveno též 22°C, tak je to v pořádku. Zkontrolujte to, až to přeskočí na noční teplotu 20°C (jen o dva stupně méně).
Topnou křivku tedy nastavte na 14 a nechte 2-3 dny ustálit a potom uvidíme.
Vitotrol se zdá v pořádku. Nechte si ten nový cca týden, za tu dobu by se měla případná závada projevit a poté můžete nový vrátit/prodat.

Dobrý večer, dobře tak já to tak udělám.
MOC a MOC dekuji za Vaše rady, trpělivost a laskavost!!

Odesílatel: email@gmail.com