Nefunkční OpenTherm

   Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaký problém by mohl být u Thermona OpenTherm regulátoru PT 59, nebo kotle THERM 28 LXZE.A, který mám v chodu od 2011. Problém je, že nepravidelně zhasne termostat a kotel topí a topí, dokud se opět sám termostat nerozsvítí. Je to několikrát denně. Kolikrát musíme, vypnou kotel ze zásuvky. Děje se to i v noci kdy je teplota stažená. Kabel je od kotle prověřen ok. Mám na kotel napojené venkovní čidlo a TUV také bez problému. Děkuji za názor a odpověď.

   Dobrý den, u OpenThermu dochází souběžně k napájení i přenosu informací po dvou vodičích. Je evidentní, že problém je v přerušení napájení do regulátoru. Ze zkušenosti můžu říci, že v 95% případů je problém v nejjednodušší části systému. Zkusil bych určit závadu v tomto pořadí:
  1) Je vadný kabel. Obecně lze říci, že odpor smyčky nesmí přesáhnout 10 ohmů. Chování napovídá na zlomený drát, který se dotýká. Většinou toto bývá do 20cm od konce kabelu. Tento stav se strašně špatně diagnostikuje s laickým měřícím vybavením. Pro vyloučení této závady odpojte regulátor, přeneste ho ke kotli a jen krátkými novými vodiči připojte do kotle. Pokud regulátor bude fungovat bez problémů, je chyba v kabelu.
  2) Jestliže regulátor i poté zhasne, tak zkuste změřit napětí mezi vodiči v regulátoru. Napětí musí být větší než 5V. Nejste-li si jistý, poproste o změření elektrikáře. Jestliže toto napětí nenaměříte, tak je problém v elektronice kotle. Je-li napětí přítomno, tak bude problém ve spojení základny a vlastního elektroniky regulátoru nebo přímo v regulátoru.
   Protože regulátor vysílá změnou napětí a kotel změnou proudu může být závada složitější, ale jak jsem psal, neviděl bych to na složitější chybu.

Dobrý den, děkuji za info zapracuju na tom.

Odesílatel: pav06@seznam.cz