Nefunkční PT s nově instalovaným TČ

   Dobrý den, mám řadový RD patro + podkroví, cca 140m2 komplet podlahové topení. Až do loňského roku provozované s plynovým kotlem, bez problému. Roční spotřeba včetně vaření cca 17 MWh/rok. Letos v létě kotel vyměněn za TC 11 kWh + Dražice ntr/hp 250. Ohřev TUV funguje v pořádku, ale PT nikoliv. TČ je nastaveno v provozu s ekvitermní regulací a jede na plny výkon. Např. nyní je venku -5C, ekvitermní poz. 37st., ale i když jede TC na plný výkon, teplota topné vody je max 27-28st. Tzn. že podlaha se nevytápí dostatečně a čerpadlo tak klidně jede v kuse 20h, aniž by se dům vytopil z 20-21.5st. Spotřeba je 3kW/hod, takže 60kWh/den a dům nelze vytopit na více než 21st!!
   Můj selský rozum mi říká, že je někde topenářský problém – s prouděním vody v podlaze, tlaku apod., nebo jak to laicky popsat, protože při ohřevu TUV topná voda klidně vystoupá na 40-45st a nahřeje tuv na 45-50st během 1-1,5h.
   Prosím o radu, kde by mohl být problém. Bohužel to vypadá, že instalační firma se specializuje na klimatizace a TČ instaluje krátce a tvrdí, že je vše v pořádku. Děkuji předem za odpověď.

   Dobrý den, nenapsal jste jaký jste měl typ kotle, ale typuji, že měl kolem 20 kW (kdykoli). TČ má nyní 11 kW (při ideálních podmínkách), takže tam už vidíme zásadní rozpor. Udělal jste špatné rozhodnutí a náprava nebude vůbec jednoduchá :-(
   Buď donutíte firmu něco s tím udělat, nejspíše výměna TČ za silnější nebo nezbude nic jiného než oslovit projektanta topení, aby vypracoval posudek a začít se soudit. Samozřejmě tam může být ještě problém v zapojení nebo průtocích, ale na to bych moc nesázel. Už z údaje o ohřevu TUV, kde by obecně mělo dojít k nahřátí ze studeného stavu do cca 20 min.
   Podle spotřeby 3kW/hod usuzuji, že tepelné čerpadlo dává max. 10kW tepla, což je podle mého odhadu při této venkovní teplotě málo. To že běží 20 hodin v kuse je v pořádku. Jestli jste si myslel, že za provozní náklady zaplatíte s TČ méně, tak to je častý omyl, který vychází z podkladů, které popisují ideální stav, ale neodpovídá realitě.

   Dobrý večer, děkuji za rychlou odpověď. Nicméně se mi to úplně nezdá. Kotel byl Immergas ZEUS kondenzační 9-22 kW nebo tak nějak a všechny firmy, které jsem poptal po obhlídce domu navrhly TC v rozsahu 7-11 kWh. Nemám spočítané tepelné ztráty, ale z provozu a konstrukce se to chová jako horší nízkoenergetický dům. Spíš si myslím, že je problém jen v nastavení regulace TČ. Napadá mě několik věcí:
 1. Průtoky – nemůže byt průtok moc rychlý? Z výměníku se nepřenese dostatek tepla na otopnou vodu, a tak se voda v PT ohřívá jen velmi pomalu, i když se čerpadlo snaží naplno?
   Ale nepřehříval by se pak výměník? Nebo kam se podělo tech 60 kW *3COP?
 2. Nefunkční trojcestný ventil? Třeba se nezavírá úplně a při topeni zároveň voda proudí i do okruhu pro TUV? Každopádně tvrzení firmy, že jsem měl vodu v podlaze příliš studenou a že topit TC na 21st doma je nevhodné, že musím aspoň na 22 mi přijde úsměvné.
 3. Nedostatek/nebo příliš chladicí kapaliny mezi vnější a vnitřní jednotkou???
Zítra jsem je nakonec k sobě dostal, tak uvidím, co najdou. Za každý postřeh či názor každopádně ještě jednou dekuji.

   Dobrý den, nevím, jak firmy přišli na to, že vám stačí TČ 7-11 kW, asi podle spotřeby, ale podle vašeho popisu se RD jako horší nízkoenergetický dům nechová. Evidentně vám chybí výkon.
 Ad1) Tepelný výkon je zjednodušeně dán průtokem a rozdílem teplot topná/vratná. Kdyby byl průtok velký, tak by rozdíl na výměníku byl malý, ale pokud někam dám výkon, tak tam musí být. Evidentně odebíráte větší množství tepla, než dodáte, a proto teplota neleze nahoru.
 Ad2) Pokud by byl nefunkční trojcestný ventil, tak by se to muselo opět někde projevit. Například přehříváním TUV nebo TČ.
 Ad3) Při špatném množství chladiva by tepelné čerpadlo skákalo do poruchy.
   Jsem zvědav, čím se vás budou snažit uchlácholit :-) Pořád mi z toho vychází že je tepelné čerpadlo slabé nebo nefunkční a jede na topnou patronu. Nejlépe by bylo dát tam měřič tepla anebo alespoň vodoměr a podle průtoku a teplot spočítat přibližný výkon.

Odesílatel: Whis@centrum.cz