Nefunkční RVA

   Dobrý den pane Valter, obracím se na vás s prosbou o radu. Máme k automatickému kotli ekvitermní regulaci RVA 63.242 a prostorový přístroj QAA 50.110. Vše fungovalo cca 8 let bez nejmenšího problému. Zhruba před měsícem přestal prostorový regulátor ukazovat teplotu v místnosti, nereaguje na mačkání ovládacích prvků, pouze blikají tři čárky pod stavovými ikonami. V Ostravském servisu siemens mi nebyli schopni pomoci. Zakoupil jsem nový regulátor QAA, žádná změna. Problém bude zřejmě v RVA. Neznáte někoho v okolí Ostravy, kdo se vyzná? Nesetkal jste se někdy s podobným problémem?

   Dobrý den, s tímto stavem jsem se ještě nesetkal. Prostorový přístroj QAA je jen „hloupá“ krabička, všechna inteligence je v RVA, proto problém bude jednoznačně v RVA. Vypadá to, že se regulátor odebral do věčných lovišť, i když tyto regulátory odcházely výjimečně, ale pokusíme se odhalit problém. Napište mi, které tlačítka svítí na regulátoru (teď se budeme bavit jen o RVA). Po otevření dvířek, pod kterými symboly jsou čárky. Nesvítí na displeji Err? Je napsán nějaký kód na programovacím řádku 50? Více popište topný systém, el. zapojení a i fotky by byly dobré.
   Podle popisu si nejsem úplně jistý, jestli to dokážeme dát dokupy, proto s předstihem: Produktová řada RVA se už dlouho nevyrábí a je nahrazena řadou RVS, která má trochu jinou koncepci a není proto jednoduché, zaměnit stávají regulátor za nový (ale jde to). Jako přijatelnější variantu bych viděl zakoupit starší regulátor např. http://aukro.cz/ekvitermni-regulator-rva-63-242-i5906390017.html. Jestliže je osazen jen jeden regulátor RVA (není více regulátorů jenž mezi sebou komunikují), tak lze použít typ RVA 53.242 např. http://www.zefin.cz/cs/produkty/vyprodej-regulace-RVA-a-RVS-a-servopohony-siemens/rva-53.242-ekvitermni-regulator---vyprodej__s1040x2245p.html. Nutno si uvědomit, že regulátory mají tři úrovně nastavení -> uživatel, servisní technik, OEM a všechny je potřeba nastavit na konkrétní aplikaci. Bez nastavení to bude chodit neekonomicky nebo špatně.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Pokusím se Vám popsat topný systém: máme automat na uhlí Benekov, klasické plechové radiátory a bojler Dražice. Regulátor vše ovládá čtyřcestným ventilem. Teplotní čidla jsou na výstupní trubce z kotle před ventilem a druhé je za ventilem. Bojler má samostatné čerpadlo. Topení funguje, RVA si ale nemůže kontrolovat teplotu v místnosti, takže většinou přetápí, což řeším ručně na ovladači. Není to moc pohodlné, při změnách venkovních teplot, nebo potřebě prodloužit dobu topení, musím do sklepa. Přidám pár fotek. Děkuji za tip na aukro, bohužel už je po aukci, ale snažím se s prodejcem zkontaktovat. Díky za váš čas a rady, přeju hezký den.

   Dobrý den, protože se regulátor podle fotek chová normálně a prostorový přístroj máte nový, tak bych závadu viděl na 50% v kabelu k prostorovému přístroji. Protože propojení je realizováno datovou komunikací, tak jsou kladeny větší nároky na kabel. Mohl být někde poškozen nebo někde dochází k rušení a je nepoužit stíněný kabel. Vypadá to, že k přístroji dorazí špatné informace. Test: Sundejte přístroj a zkuste ho napojit jen dráty někde u regulátoru RVA. Připojte ho na svorky MD a A6 (horní modrá svorkovnice, druhá zprava, záleží na polaritě). Pokud si na to netroufáte, zavolejte nějakého elektrikáře. Jestliže bude regulátor i prostorový přístroj fungovat normálně (minimálně den), tak je problém v kabelu. Elektrikář by následně měl odstranit vadu kabelu, nejlépe však natáhnout nový.
   Jestliže předchozí postup nepomůže, tak je problém v komunikaci RVA s prostorovým přístrojem QAA a buď se obejdete bez vlivu prostoru, nebo zakoupíte nový regulátor. Neznám nikoho kdo by regulátor opravil.

   Ještě jednou vás zdravím, problém v kabelu mezi přístroji by dával smysl, ale je zvláštní, že se problém vyskytl bez nějaké příčiny. Zítra to určitě zkusím propojit na krátko, díky za tip.

   Dobrý den, vyzkoušel jsem už všechno a žádná změna. Po připojení QAA přímo na RVA blikají 3 čárky, po výměně RVA zakoupeného na Aukro opět bez změny. Už jsem rezignoval. Něco je špatně, ale dá se s tím žít. Díky za rady.

   Dobrý den, první co mě nyní napadlo je, že jste koupil špatný prostorový přístroj. Musí mít označení QAA50, který je určen pro starší regulátory RVA a RVD. Nekoupil jste náhodou QAA55, který sice vypadá stejně, ale je určen pro nové regulátory RVS?
   Pokud ne, zkuste zapřemýšlet, co se změnilo. Nebyl tam někdo u kotle, nebyl tam elektrikář atd. Případně opište hodnoty na všech programovacích řádcích (uživatel i servis) a já zkusím z toho něco vyčíst.
S takovýmto chováním jsem se ještě nesetkal, takže by možná stálo zato i oslovit chytré lidi u výrobce. Kontakt zde: https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/produkty_a_sluzby/IBT/mereni_a_regulace/regulatory/ekvitermni/archiv/Pages/RVA.aspx.

   Dobrý den, to bude ono. Podíval jsem se na fotky a je to jasné. QAA50 jsem objednal u unimar.cz. Poslali mi přístroj, ten jsem vyzkoušel, a když nefungoval, tak jsem logicky došel k názoru, že ten můj není vadný a ten objednaný vrátil prodejci. Nenapadlo mě, že pošlou jiný model. Vypadají stejně a drobnou odchylku jsem považoval za jeho evoluci. Jsme na dobré stopě. Teď ho jenom sehnat za rozumný peníz. Díky za radu, jistě chápete, že mě jako laika by to nenapadlo. Jen mě zaráží, že mi z obchodu pošlou něco jiného, než co si objednám. Přeju hezký den a dám vědět, jak to dopadlo.

   Dobrý den, mám dobrou zprávu. FUNGUJE TO! Měl jste pravdu. Tentokrát jsem nenechal nic náhodě a osobně si vyzvedl přístroj v prodejně. Už visí a pracuje. Jak už to bývá, zásadní problém měl banální příčinu. Ještě jednou velký dík a ať se vám daří.

Odesílatel: marie@seznam.cz