Nízké průtoky podlahového topení

   Dobrý den, máme postavenou novostavbu RD. Projekt na vytápění původně počítal s tím, že v patře budou radiátory nicméně jsme tuto myšlenku v průběhu stavby zavrhli a udělali podlahové vytápění všude. Spodní patro nám topí bez problémů, ale nahoře jsou na jednotlivých větvích v rozdělovači minimální průtoky (ani ne 0,5l/min). Jen jedna větev v patře má průtok 1,5l/min. Jako zdroj tepla máme plynový kondenzační kotel WBS 22i. Vodu do systému čerpá přímo kotel (modulaci čerpadla mám nastavenou na 75% - 100%). Voda na přívodech do jednotlivých okruhů je teplá, ale vratky jsou studené. Pracovní tlak na kotli je 1,6bar a nekolísá. Zkoušeli jsme horní větve odvzdušnit, úplně zavřít všechny větve v přízemí, ale bez výsledku. Jediné, co mě napadá je, že to čerpadlo na kotli prostě neutáhne. Pro jistotu přikládám ještě fotky rozdělovačů v obou patrech a zapojení kotle. Díky za odpověď.

   Dobrý den, prošel jsem si návody ke kotli a čerpadlo by mělo být v pohodě. Čerpadlo nastavte pro začátek na 90% - 100% (až to bude OK, tak můžete případně ubírat).
   Jako první problém může být velký odpor a tím snížený průtok. Zkontrolujte správný směr proudění v magnetickém filtru (na boku je šipka) + jeho čistotu viz https://www.elventil.cz/files/prod_files/1536232266_navod-tc-mf34-mf01.pdf. Jestliže bude problém v čerpadle nebo u kotle, tak pokud zavřete celé spodní patro, tak vršek bude topit normálně. Pokud se tak nestane, tak je problém v horním patře.
   V patře bude problém nejspíše v neprofesionální napuštění topných hadů z obou stran. Ve středu hadu se udělá velká vzduchová bublina, která nedovolí průtok, protože bublina pruží, čerpadlo takto velkou bublinu nevyžene (tedy ano, ale po velmi dlouhé době). Zde je jen jedna možnost a to, vytlačit bublinu vodou před sebou. Zkuste u jednoho nefunkčního hadu:
 1) Vypněte kotel a tím i čerpadlo.
 2) Zavřete všechny hady.
 3) Odpojte jednu stranu hadu z rozdělovače, který předtím uzavřete na kulovém uzávěru a nějakou hadicí sveďte do odpadu (pozor bude chvíli pod tlakem).
 4) Ať vám někdo pustí čerpadlo (kotel) a dopouští topnou vodu.
 5) Pomalu začněte pouštět druhou stranu hadu, tak aby topná voda co nejrychleji proudila a odnesla vzduch do odpadu. Může to chvilku trvat, ale poté by mělo být slyšet, jak jde místo vody vzduch. Po připojení by měl být topný had funkční. Takto udělejte postupně všechny nefunkční hady.

   Dobrý den, chtěl bych poděkovat za předešlou odpověď a zároveň se omlouvám za opožděnou reakci, byly Vánoce tak jsem se k topení dostal až teď.
Magnetický filtr u kotle je namontovaný dobře a zanešený nebyl. Nakonec jsme zjistili, že pes byl zakopaný přímo v průtokoměrech. Matice průtokoměrů v patře byly moc utáhnuté v těle rozdělovače. Stačilo je kousek povolit a průtoky rázem vyskočily na 4l/min na všech větvích. Ještě jednou díky za rady a přeju pěkný rok 2021.

Odesílatel: ksl@seznam.cz