Dobrý den pane Valtr. Mám na Vás prosbu. Potřeboval bych poradit s rozdělovačem PT. Mám kombinované topení PT + radiátory. Stávající rozdělovač byl navržen pro elektrokotel jako hlavní zdroj. Po výměně zdroje na TČ vzduch-voda rozdělovač zlobí. Pokud mi věnujete Váš čas a znalosti, chtěl bych komunikovat přes e-mail abych mohl vložit nějaký obrázek. Zatím děkuji, podrobněji po e-mailu.
Dobrý den, není problém. Obrázky jsou vždy přínos, jen poprosím i o fotky u zdroje tepla (TČ).
Jestli je použit elektrokotel nebo TČ je podlahovému rozdělovači jedno, takže pokud po výměně zdroje začaly problémy, tak se muselo něco změnit na straně zdroje. Typoval bych to na špatný průtok nebo dynamický tlak, takže čerpadlo. Zjistěte, jaké čerpadlo bylo použito u elektrokotle (typ a nastavení) a jaké je použité nyní. Podle charakteristik čerpadel zjistíme vhodné nastavení.
Děkuji za rychlou reakci. Něco málo k topnému okruhu. V příloze je laické schéma současného zapojení. Včetně doporučení od Mitsubishi (demontovat termostatický ventil a oběhové čerpadlo pro PT). Další obrázek je současný rozdělovač PT. Sytém by měl fungovat jako nízkoteplotní. Teplota otopné vody se pohybuje 26-38°C jak pro radiátory, tak pro PT. Větev pro radiátory je OK. Rozdělovač PT si bere z radiátorové větvě teplou vodu přes termostatický ventil a míchá ji s vodou ze zpátečky PT. Problém je v tom, že se k horní části rozdělovače dostává moc ochlazená voda. Termostatický ventil je otevřen naplno (68°C). Na zpátečce PT je umístěn ještě kuželový uzavírací ventil. Ten je otevřen také naplno. Teď otázky. Může systém fungovat jen na oběhovku TČ? Může se mi dostávat ochlazená voda ze zpátečky radiátorové větvě (výkonnější oběhovka TČ) až do rozdělovače PT? Oběhovka v TČ má označení Grundfos VPM2 1570-130.Je nastaveno na 1 (z 5ti) a průtok je 12l/min. Tlak v celé soustavě je 1bar. Oběhovka PT je Wilo EARS 25/4-3P a je nastaveno na 1ku. PT má čtyři topné větve s celkovou délkou 252m vedené v trubce 16x2mm.
Dobrý den, zaprvé zaslaná fotka zapojení rozdělovače neodpovídá schématu. Pořádně si zapojení prohlédněte a překreslete si schéma. V zapojení podle fotky funguje podlahový rozdělovač jinak, než si myslíte (můj web vám pomůže s pochopením funkce čerpadla i podlahového rozdělovače v tomto zapojení).
Pokud jste demontoval čerpadlo a nezměnil zapojení, tak to nikdy nebude pořádně fungovat.
Ano, bude to fungovat i s jedním čerpadlem z TČ, ale budou potřeba úpravy, ale to zjistíte, až pochopíte staré zapojení.
Při dalším kontaktu pošlete opravené schéma i fotku aktuálního zapojení podlahového rozdělovače.
Dobrý den pane Valter. Omlouvám se jsem důchodce a v topenařině laik. Nicméně, pročetl jsem si znovu Váš web. Doufám, že už rozumím, jak funguje můj rozvaděč viz příloha. Na rozdělovači PT jsem vyměnil pouze oběhové čerpadlo a demontoval jsem hlavici termostatického ventilu. Vše ostatní je původní. Předpokládám, pokud bych chtěl použít pouze oběhovku z TČ musela by se upravit levá část rozdělovače a sběrače. A samozřejmě zregulovat. Jak by tedy mělo toto zapojení vypadat? Návrh Vám rád zaplatím. V příloze je ještě přemalované schéma, ale nejsem si jistý, zda je to, co jste si představoval.
Dobrý den, nemáte se za co omlouvat. Předpokládám, že pokud se někdo obrátí na mě, tak chce problém vyřešit sám, a ne přijít k hotovému od profesionála, takže můj postoj neberte jako arogantní, ale jako nasměrování k tomu byste si problém vyřešil sám s mojí podporou.
Přemalované schéma odpovídá realitě. Jestliže už chápete, jak toto zapojení funguje a víte, jak chcete, aby fungovalo ponovu, tak nebude pro vás náročné nakreslit nové zapojení. Těším se na náš návrh. Jako pomůcku můžete použít některý z článků na mém webu například: /cyklovani-kotle-viessmann-vitodens, /regulace-podlahoveho-topeni-tc.
Dobrý den, v příloze zasílám návrh na zapojení rozdělovače bez oběhovky. Je tam navíc regulační šroubení před vstupem do rozdělovače. Chtěl bych ho použít k uzavření okruhu PT nebo k případné nutnosti regulace průtoku. K regulaci by nám tak měly sloužit okruhové průtokoměry a regulační šroubení na zpátečce z PT. Napadla mě ještě jedna věc. Pokud mi toto nové zapojení schválíte, udělal bych ještě jeden pokus. Zaslepil bych levou část sběrače. Je tam ale problém, že spoj je kuželový a nevím zda se to podaří. Místo stávajícího oběhového čerpadla bych tam vložil staré o stejné rozteči bez oběhové vrtulky. Ještě mi dělá starost nefunkční termostatický ventil. Má i v plně otevřeném stavu velmi malý průtok. Určitě jej nebudu potřebovat. Mohl bych ho zkusit převrtat, pokud nenajdu něco, co by mělo stejné připojení a plný průtok. Přeji veselého Silvestra.
Dobrý den, schéma máte v pořádku, jen bych provedl pár korekcí:
1) Na přívod bych nedával regulační šroubení, máte ho už osazený na zpátečce, protože není potřeba a je to další potenciální zdroj nefunkčnosti, ale bohatě stačí kulový uzávěr. Spíše si myslím, že budete muset přiškrtit radiátory, protože voda jde cestou nejmenšího odporu a tlaková ztráta topných hadů bude větší než okruhu radiátorů.
2) U sběrače bych vše z levé strany odendal a přímo do něj dal zátku. Z kuláče bych napojil nerezový vlnovec (prodává se i hotový) a ten přímo napojil přes šroubení do rozdělovače.
3) Na rozdělovači nemáte kruhové průtokoměry, ty měly být osazené v červených zátkách. Na sběrači máte jen uzavírací kohouty, které byli určené odstavení topného hadu nebo k případnému osazení elektrických termohlavic a tím k dálkovému ovládání. Nicméně průtok s nimi jde +- zaregulovat. Jestliže byste chtěl průtoky naladit přesně, tak nedoporučuji dokupovat průtokoměry, ale koupit nový rozdělovač/sběrač.
4) Nápad s čerpadlem, tak jak ho popisujete nelze realizovat, protože T kus pod čerpadlem je průchozí jak nahoru, tak doprava. Pokud byste chtěl si to vyzkoušet tak musíte:
a) Vystřihnout kus plechu a ucpat pravou stranu Tkusu (povolit, těsnění, plech, těsnění – mohlo by se to tam vejít)
b) Zjistit odkud je čerpadlo spínáno. Vypnout ho, odpojit a případně vyměnit za čerpadlo bez vrtulky.
c) Už teď bych vyměnil termohlavici za kulový uzávěr. Rozteč by měla být stejná.
d) Regulační šroubení na zpátečce otevřít naplno.
e) Zkontrolovat uzavření zkratu na pravé straně rozdělovače/sběrače.
f) Čerpadlo v TČ nastavit na dvojku případně na trojku podle rozdílu teplot topná/vratná voda.
Dobrý den, děkuji za cenné informace. Chci koupit celý nový rozdělovač. Nevím, jakou značku. Máte nějaký tip? Chtěl bych jej ještě osadit teploměry na rozdělovači i sběrači. Teď mám 4okruhový rozdělovač, ale nemá optimální délku hadů. 1-100m,2-80m,3-42m,4-30m.Dají se seřídit průtoky hady i při tak velkých rozdílech v délce hadů? Nebo sloučit okruh 3+4 a dostal bych se na 3-72m délky. Pak by stačil koupit rozdělovač s třemi okruhy.
Váš bod č.4a psal jsem, že tam bude problém vložit nějakou záslepku, protože je tam kuželové spojení.
Zbytek není problém. Ještě k regulaci podlahovky. Předpokládám, že by měla pracovat s deltou t cca.5°C. Ta by se měla dát zregulovat reg. šroubením na zpátečce se sběrače. Ale to je můj názor. Nevím, kdy se mi podaří sehnat topenáře pro kompletní výměnu, tak zatím zkusím provizorní zapojení se starou sestavou. To zvládnu sám a ověřím si aspoň funkčnost PT bez oběhovky.
Dobrý den, typ na podlahový rozdělovač nemám, ale měl by mít průtokoměry na jednotlivé hady (pozor někdy jsou na sběrači jindy na rozdělovači).
Ano, průtoky jdou nastavit i při velkých rozdílech délky hadů. Hady bych neslučoval. Jejich pokládku (rozteč mezi jednotlivými smyčkami) a délku někdo spočítal pro optimální provoz. Též někdo určil jejich teplotní spád (většinou mezi 5°c a 10°C) a i ten by měl být dodržen pro optimální provoz.
O kuželovém spojení jste psal, nevylučuji ho, ale jeho použití je velmi nepravděpodobné. Ve sběrači bude podle mého klasický topenářský závit a v následném šroubení pro spojení Tkusu bych ho též neviděl.
Průtok jednotlivými hady by se měl regulovat průtokoměry, které nemáte osazeny (červené záslepky nahoře). Toto je rozdělovač, kde průtokoměry byli na přívodu (z pohledu vody je to jedno). Použití uzavíracích ventilů na sběrači také lze, ale nejsou na to určeny, takže nastavení průtoku bude nejspíše hrubé.
Dobrý den, tak jsem předělával a testoval. Jako první variantu jsem zvolil přímé napojení otopné vody do rozdělovače, zaslepená levá část sběrače a bez oběhového čerpadla. Výsledek 0 voda se neprotlačila přes rozdělovač, ani když jsem zvýšil ot. oběhovky TČ. Radiátory už jsem ani se nepokoušel uškrtit. Ty už jsou na hranici. Jako druhý pokus jsem zvolil zapojení stejné jako v prvním pokusu, ale už s oběhovkou pro PT. Oběhovka na 1ku.Teplota na povrchu podlahy se moc nezvedala. Až po zvýšení ot. oběhovky PT na 2ku se teplota podlahy začala zvedat. PT jede s deltou t na 5-6°C. Napadlo mě, jestli se mi nepřetlačují oběhovky TČ a PT? Ještě jednou zmíním obě čerpadla. TČ Grundfos VPM2 1570-130 a oběhovka PT Wilo EARS 25/4-3P. Grunfos běží na nejnižší rychlost a dává 12l/min. Wilo nyní běží na 2ku. Můžu poprosit váš názor?
Dobrý den, evidentně jste nepochopil princip + věci dělané na půl nefungují.
1) Zapojení s dvěma čerpadly (DVA OKRUHY):
a) Obecně: Čerpadlo má dvě funkce – zaprvé zajišťuje dostatečný průtok a za druhé dynamický tlak, který má přemoci tlakové ztráty v okruhu. Tyto dvě funkce jdou ruku v ruce a čerpadlo se musí nastavit tak, aby splňovalo obě podmínky.
b) Čerpadlo v podlahovém rozdělovači má na práci jen „točení“ vody v topných hadech, nic jiného.
c) Čerpadlo v TČ má na práci dopravovat topnou vodu do radiátorů + dopravovat topnou vodu k podlahovému rozdělovači a jen „vstřikovat“ vodu do samostatného okruhu podlahového rozdělovače, když je otevřený termostatický ventil.
Z toho vyplívá, že čerpadlo v podlahovém rozdělovači se musí nastavit tak, aby docházelo k dostatečnému průtoku, tj. přemůže odpor topných hadů (ve vašem případě na 2). Čerpadlo v TČ se musí nastavit tak, aby docházelo k „vstřikování“ topné vody (nemusí přemáhat odpor topných hadů). Následně přiškrtit radiátory tak, aby jejich delta byla též 5-6°C. Následně budete nejspíš moci ubrat výkon na čerpadle TČ.
2) Zapojení s jedním čerpadlem (JEDEN OKRUH): Čerpadlo má nyní více funkcí a musíte se na topný systém dívat jako na jeden celek. Musí dopravit topnou vodu do podlahového rozdělovače, protlačit ji a vrátit zpět. Tento okruh bude mít podstatně větší tlakovou ztrátu než radiátory, takže musíte přidat na čerpadle. Protože voda jde cestou nejmenšího odporu, tak půjde přes radiátory a docílíte jen zvětšeného průtoku přes ně. Takže je nezbytné přiškrtit radiátory, aby se snížil průtok a zvýšil se tlak. Přiškrcení musí být takové, aby tlaková ztráta podlahového rozdělovače byla stejná nebo o trochu nižší než v okruhu radiátorů.
Postup: Přidat na čerpadle na stupeň 3 až 5 (nemůžu najít podklady k tomuto čerpadlu, napište typ TČ + zkontrolujte označení přímo na čerpadle, nejlépe foto). Úplně povolit škrtící šroubení na zpátečce podlahového rozdělovače (zapište si stávající nastavení). Škrtit radiátory na radiátorovém šroubení na zpátečce, případně na předregulování pod termostatickou hlavicí tak, až docílíte průtoku přes podlahový rozdělovač. Nastavit průtoky na podlahovém rozdělovači i radiátorech na stejný teplotní rozdíl. Upravit nastavení čerpadla (ubrat/přidat) tak, aby rozdíl teplot byl 5-6°C. Může se stát, že čerpadlo nebude dostatečně silné pro oba okruhy, ale to nepředpokládám.
Dobrý den, neviděl bych to tak černě. Po úpravě sběrače se mi dostává do rozdělovače teplejší voda (odpovídající téměř výstupní vodě z TČ). To se povedlo. Se zapojením pouze jedné oběhovky (TČ) jsem udělal chyby, ale stávající zapojení dvou oběhovek v podstatě funguje. PT má deltu t 5°C, radiátory mají deltu t 5-6°C (takto to mám už nastaveno dlouho). Hydrobox TČ mi detekuje celkovou deltu t 3-4°C (ta by měla být větší, kolem 5°C). Více by se mi líbila verze jen s použitím jedné oběhovky (oběhovka PT je umístněná na WC a v noci je docela slyšet). Zkusím to ještě nastavit podle vašeho návodu. V příloze je foto oběhovky TČ. A děkuji za vaši trpělivost.
Dobrý den, ano, v zapojení se dvěma čerpadly by neměl být problém, protože to chodilo doteď, tak není důvod proč by to nechodilo. Jde o to jen doladit výkon čerpadla v TČ a podlahovém rozdělovači.
Čerpadlo v TČ má označení UPM2 15-70 130. To už mi dává smysl. Podle mého je dostatečně silné, aby zvládlo oba okruhy.
Jestliže je čerpadlo v podlahovém rozdělovači slyšet, tak je něco špatně, např. je špatně navržené, špatně nastavené, neodvzdušněné středovým šroubem (může být už nenávratně poškozené keramické ložisko) atd.
Jen upozorním, že každá drobnost v nastavení topného systému vám přidá stokoruny na spotřebě. K nynějším zdrojům tepla se nedá přistupovat jako před dvaceti a více lety. Jsou velmi náchylné na provozní podmínky. Dám příklad: dva stejné „standardní“ domy, stejná tepelná čerpadla, stejné prostorové teploty je rozdílný topný systém. Jedna rodina dá za rok topení 12 000Kč a druhá 40 000Kč. Rozdíl je, že první rodina provozuje TČ v ekonomickém provozu, tj. nízké teploty topné vody, správné průtoky, tlaky a tím i teplotní spád atd. Pokud máte čas, tak se vyplatí si s tím pohrát.
Dobrý den, děkuji za inspiraci. Čas a chuť mám. Jenom mám obavy z toho, že to neudělám správným postupem. Hodně jste mi napověděl (vážím si toho). Postupu rozumím, jen nevím, jak si ověřit správný průtok podlahovým rozdělovačem bez kontrolních průhledítek. Číslo účtu pro příspěvek je 837980163/0800? Celý rozdělovač chci vyměnit. Snad se mi podaří někoho sehnat do konce ledna. Teď nevím, zda se do nastavení pustit už nyní nebo počkat až na nový rozdělovač. Myslíte, že se to dá nastavit i v této sestavě? Že bych si to natrénoval.
Dobrý večer, jestliže dokážete dostatečně přesně změřit rozdíl teplot na topných hadech, tak průtokoměry nepotřebujete (u bezdotykového teploměru musíte měřit co nejblíže, nastavit emisivitu teploměru na daný materiál, nebo si koupit matný černý sprej a udělat si měřící body; u klasického teploměru použít dostatečně přesný a měřit v ustáleném stavu). Nezapomeňte, že každým zásahem (přiškrcením) se změní průtok ve všech ostatních větvích, takže nejprve udělejte hrubé „předregulování“ a poté jemně dolaďujte. Zaregulování na teplotu je nejpřesnější, ale každá desetina stupně hraje v průtoku velkou roli, proto na každé desetině záleží.
Jaký teplotní spád nastavit: Udělejte předregulování aby byl teplotní spád +- stejný na všech spotřebičích a aby byl větší, než na TČ. Zkontrolujte teplotní spád na TČ. Měl by se pohybovat mezi 2-10°C. K teplotnímu spádu TČ přidejte 1°C a na ten začněte regulovat všechny spotřebiče. V konečném důsledku by měl být teplotní spád přesně všude stejný (spotřebiče) a neměl by se lišit od TČ více než o jeden stupeň.
Ne, číslo účtu je 837950163/0800.
Jestliže budete rozdělovač měnit, tak bych konečné zaregulování řešil až s ním, protože nastavení bude nejspíše jiné. Nezapomeňte si lihovým fixem popsat topné hady. Topenáři rádi jednotlivé trubky přehazují ;-)
Nicméně, jestli si to chcete natrénovat, tak vám v tom nic nebrání. Jen podotknu, že v zapojení s jedním a dvěma čerpadly bude nastavení úplně jiné (stejné průtoky, ale jiné nastavení regulačních členů). Nezapomeňte na radiátory.
Dobrý den, mám slíbenou termokameru, doufám, že by to s ní měření mělo být dostatečně přesné. Ještě mám dotaz. Kdyby se úprava na jedno oběhové čerpadlo z nějakého důvodu nezdařila a já musel použít stávající sestavu, jakého výkonu, popř. označení by mělo být oběhové čerpadlo PT? Zřejmě to nikdo nepočítal. Jenom pro pořádek.PT má čtyři okruhy 1-100m,2-80m,3-42m,4-30m v trubce 16x2mm. Nyní je tam Wilo EARS 25/4-3P. Na otáčky 2 topí dobře, na 1 má malý výkon (podlaha se méně nahřívá). Toto čerpadlo jsem použil z pokaženého elektrokotle. Na tom je krásně vidět že když se okruhu PT zvýší průtok hady zvedne se výkon podlahovky a opačně. Ale zase se sníží delta t.
Dobrý den, děkuji za finanční podporu webu. Jste jeden z mála štědrých dárců.
Jestli budete mít kvalitní termokameru, tak nic proti. U těch laciných mi to připadá, že teplotu jen hádají :-D
Tlakovou ztrátu jednotlivých topných hadů vám nejsem schopen spočítat, přecejenom jsem „elektrikář“ ne topenář.
Označení čerpadla mi vzdáleně připomíná Star RS 25/4, ale nejspíše jde o zakázkovou výrobu pro výrobce kotle, proto může mít úplně jiné parametry. Pošlete mi foto čerpadla a typ kotle ve kterém bylo. Podle toho snad dohledáme charakteristiku čerpadla. Průtok a dynamický tlak čerpadla je pevně svázán v nepřímé úměrnosti (čím větší tlak, tím menší průtok a naopak), která je dána konstrukcí čerpadla (oběžného kola u odstředivých čerpadel). Při správné charakteristice docílíte správného průtoku topným systémem při správném tlaku. Jestliže bude mít čerpadlo podobnou charakteristiku jako Star RS 25/4, tak si myslím, že může být použito.
Nastavování podle rozdílu teplot musíte dělat při „hladovém“ domě, aby byl zajištěn odběr tepla. Jestliže se prostor natopí, tak už neodebírá teplo a snižuje se delta T. Zároveň, když voda proteče moc rychle, tak nestačí předat teplo a zase je nízká delta T.
U podlahového topení by měla být použita kvalitativní regulace. Topný výkon je dán rozdílem teplot * průtok. Průtok by měl být konstantní a nastaven na teplotní rozdíl při maximální teplotě topné vody. Jak klesá potřeba tepla, tak by měla klesat i teplota topné vody (menší rozdíl mezi prostorovou teplotou a topnou vodou, tím i pomalejší přestup tepla) a jak klesá potřebný výkon, tak podle vzorce bude klesat i teplotní spád.
Dobrý den, tak jsem si sehnal infratermometr (viz příloha) s laserovým bodovým zaměřovačem. Ten by mohl být dobrý. K těm oběhovkám. Zopakuji: Oběhovka v TČ UPM2 15-70 130, původní čerpadlo PT Grundfos UPS 25-40 (červené) nyní je tam Wilo EARS 25/4-3 P, které bylo namontováno v elektrokotli Elvyt 12kW.Všechna popsaná oběhová čerpadla viz příloha. Přesné označení elektrokotle, bohužel už nemůžu dohledat. Podle vás je důležité použít oběhovku se správnou charakteristikou. Nepomůže nějaká elektronicky řízená oběhovka? Ale je to můj laický dotaz.
Dobrý den, infra teploměr vypadá dobře. Jestliže je starší, tak si dejte pozor na poškození čočky. Sebemenší poškození zkresluje výsledky. Měřte z cca 3cm.
Čerpadlo Wilo je určitě zakázková výroba pro dodavatele kotle. Nenašel jsem k němu charakteristiku. Může tam být cokoli, ale když se budu držet zkušeností, tak by to mohlo být klasické 4m čerpadlo, nevidím důvod, proč by tam vymýšleli něco nestandardního. Druhá rychlost je OK. Myslím si, že jste měl i ten Grundfos nastaven na 2.
Charakteristika je dána konstrukcí a velikostí oběžného kola + jeho otáčky. Takže je potřeba správné oběžné kolo. Elektronická čerpadla je plynule mění otáčky oběžného kola místo přepínače otáček. Protože se nemění tlaková ztráta, tak není potřeba měnit otáčky (držet konstantní dynamický tlak), tak vám elektronické čerpadlo nepřinese žádnou výhodu, tedy když nevezmu v potaz to, že je energeticky úspornější.
Čím víc si píšeme, tak mám větší jistotu, že bude stačit jen jedno čerpadlo v TČ. Pro test se dvěma čerpadly bych Wilo nastavil na 2 a začal regulovat průtoky.
Dobrý den, děkuji ještě jednou za rady a váš čas. Dám vědět, jak to dopadlo.
Odesílatel: stanislav@seznam.cz
Poslední komentáře