Vážený pane Jardo, Google mě k vám zavedl a ráda bych se na vás obrátila sice s obecným dotazem, ale nedaří se mi na něj nalézt odpověď a zavolaný technik nebyl úplně sdílný.
Situace: Plynový kotel Junkers Eurostar ZE/ZWE 24-3 MF A (pravidelně servisovaný, byť starší). Starý dům, velká litinová topení. Termostat TR21, v místnosti je topení otevřené do plna. Topí se v omezeném počtu místností (nevyužívané radiátory jsou zavřené). Řeším, jak ideálně nastavit celý systém, aby kotel nespínal jak blázen. Pochopila jsem, že regulátor teploty na kotli, je voda v oběhu. Dnes jsem pozorovala chování kotle a měřila spínání po cca 1 hodinu. Kotel sepne a teplota se ohřívá do nastaveného maxima (nyní cca 56 st), kotel vypne a teplota začne okamžitě klesat jakoby po vteřinách, čím níž je teplota, tím déle drží, ale po cca 3 minutách sepne ohřev znovu. Ohřívá cca 2-3 minuty vypne, teplota klesá. A tímto způsobem to jde dokola.
Otázky:
1) Je to běžný stav? Je spínání po 3 minutách nastavený interval?
2) Spíná-li kotel kvůli klesání teploty pod určitou hranici (a shodou okolností to vychází na 3 minuty), co může způsobovat tak rychlé klesání (nyní je 8 stupňů nad nulou)? Může to na to mít vliv nějaké míchání vody kolem uzavřených radiátorů, případně radiátoru, který je první/poslední na řadě a je vypnutý?
Budu velmi vděčná za každou praktickou radu, jak efektivně kotel využívat. Úpravy v domě jsou samozřejmě nasnadě, ale nyní potřebuji zjistit, zda se kotel chová správně a zda i já mu nekomplikuji práci nějakou hloupostí. Chování termostatu/termoregulátoru je také alchymie. Chová se spíš jako jen jako 'zapnuto' / 'vypnuto' s milimetrovou reakcí. Je-li odpověď složitá na vypsání ráda vám zavolám. Moc děkuji a přeji pohodové dny.
Dobrý den, nynější fungování kotle: kotel ohřívá topnou vodu; protože má větší výkon, než radiátory odeberou, tak teplota topné vody leze nahoru až dosáhne požadované; protože je odebírán pořád menší výkon, než kotel vyrobí, tak teplota pořád stoupá a kotel je nucen se vypnout; po klesnutí teploty topné vody pod požadovanou a uplynutí minimální doby odstávky (to budou ty 3 minuty) opět zapíná a cyklus se opakuje. Toto je způsobeno malým průtokem v systému topení. Zkuste otevřít všechny radiátory a sledujte chování kotle. Poté mi napište, jak se stav změnil a podle výsledku budeme postupovat dále (napíšu, kde je chyba a možné řešení).
Dobrý den, pane Valtere, moc děkuji za vaši reakci. Dnes jsem postupně otevřela zbývající topení až na jedno, ke kterému se nemůžu fyzicky dostat (nejdál od kotle). Běží tedy celý okruh až na jedno topení. (celkem 7 topení). Doba vypnutí je stále stejná - 3 minuty. V příloze posílám měření. Komentář k bodům měření: 1. – vypnutí; 2. – zapnutí; 3. - vypnutí a otevření 1. nejbližšího radiátoru; 4. - zapnutí a nahřívání této nové vody; 5. – vypnutí; 6. – zapnutí; 7. – vypnutí; 8. zapnutí; 9. - vypnutí a otevření zbývajících radiátorů; 10. nahřívání této nové vody (cca 26 minut). A pak už je to jen pozorování doby nahřívání, kdy doba vypnutí stále stejná. Těším se na vaši zprávu a doporučení.
Dobrý den, protože problém přetrvává i při větším odběru tepla (otevřela jste 7 radiátorů), tak se stalo nejspíše toto: Uzavřením radiátorů se zvýšila rychlost v potrubí otevřených radiátorů a začaly se ve větší míře „utrhávat“ usazeniny v topném systému a došlo k zanesení filtru. Tento filtr je nutné perfektně vyčistit. Bude někde na vratné vodě do kotle, někde blízko kotle a bude vypadat nějak takto https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=mosazny+filtr. Též může být špatné čerpadlo v kotli, ale pravděpodobnější je ten filtr.
Dobrý den, přiznám se, že sice chápu, co píšete o filtru, ale už nechápu spojitost. Můžete mi prosím napsat co vás vede k tomuto závěru? Mě z pozorování přišlo spíš, že 3minutový odpočinkový interval je daný bez ohledu na počet radiátorů. Pokud bude po vyčištění filtru interval stále 3 minuty, pomohlo by ruční snížení výkonu kotle?
Dobrý den, tak dobrá, zkusím to nějak jednoduše popsat…
Váš kotel má výkon hořáku 8–24 kW a vy s tím ručně nic neuděláte. Tepelný výkon je zjednodušeně dán průtokem a rozdílem teplot (topná / vratná voda). Jedině co můžete udělat, je zvýšení teploty topné vody. Poté vzroste rozdíl mezi teplotou topné vody a teplotou v prostoru, tím radiátory předají více tepla a zvýší se odběr tepla. To k snížení výkonu kotle.
Protože chování kotle zůstalo stejné i při větším odběru (zvýšil se rozdíl teplot) tj. při puštění 7 radiátorů, tak jsme se dostali nad minimální výkon kotle a cyklování by mělo ustat nebo se zmenšit. Z tohoto pohledu není problém na straně spotřebičů, ale na straně zdroje tepla (pro filtr – protože cyklování zůstalo stejné :-)).
Velký nárůst teploty a vypnutí kotle způsobí nízký průtok, nebo neodebraný výkon (ten jsme puštěním všech radiátorů vyloučili). Takže nám zůstal jen nízký průtok. Ten může být způsoben:
1) Zaneseným filtrem – nejpravděpodobnější věc, kterou lze snadno napravit.
2) Nefunkčním čerpadlem – může být zaseknuté (nějaká voda se protlačí i při nefunkčním čerpadle), zanesená vrtulka čerpadla nečistotami (zrovna jsem nedávno jedno čistil), nebo prostě může být i elektricky nefunkční (tady by bylo přehřívání asi rychlejší).
3) Zanesený výměník (špatná průchodnost). Při špatné kvalitě topné vody a špatném provozování kotle dojde k zanesení výměníku, k jeho špatnému proplachování a podobnému jevu jaký popisujete.
Vyčistěte filtr. Pokud to nepomůže budete muset zavolat profesionála, který zkontroluje čerpadlo a průchodnost výměníku.
Dobrý den, tak filtr jsme vyčistili. Respektive se zdál čistý, nicméně se při otevírání vyvalilo dost vody (i když jsme před tím snížili tlak), takže je možné, že se při tom 'vypláchl'.
Kotel pokračuje v přesných 3minutových pauzách. Voda se nahřívá dle nastavení na kotli, teplota v místnosti je adekvátní se změnami venkovní teploty.
Když jsem psala o snížení výkonu kotle, měla jsem za to, že to podle návodu lze udělat.
Je možné, že to, co tu sleduji je zmíněná 'hystereze spínání'? Vycházelo by to totiž na ty 3 minuty (strana 24, celý návod posílám v příloze).
Dobrý den, ano to co sledujete, je podle názvosloví návodu opravdu hystereze spínání. Tato funkce má zabránit častému spínání kotle, při nepředání tepla. Pokud vyčištění filtru nepomohlo, tak je neustále nízký průtok přes výměník kotle, tudíž pokračujte dále bodem 2 podle zaslaného seznamu.
Hodnotu „hystereze spínání“ neměňte, protože byste řešila důsledek, ne příčinu problému. Já osobně bych tam raději viděl hodnotu 5 minut místo tří.
Odesílatel: zuza@centrum.cz
Komentáře
Podobný problém na elektrokotli
Dobrý den, mám podobný problém, jak je výše, jen na elektro kotli Bosch Tronic Heat 3500. Kotel má nastavenou teplotu na 55 stupňů, ale neustále dochází k jeho zahřívání na nějakých 65-70 stupňů, které následně klesnou na 40-45 stupňů a po pár minutách opět dokola.
Kotel původně hlásil, co pět minut chybu E11 – po radě technika jsem nastavila hodnotu SE24 (Navýšení teploty kotlové vody proti nastavené kotlové teplotě pro vyhlášení poruchy Er11) na hodnotu 12 (z 5). Termostat nemáme, teplotu regulujeme skrze termohlavice v jednotlivých místnostech – většinou nastaveny mezi 2 a 3.
I po přenastavení to hodilo stejnou chybu – jednu hlavici jsem tedy pustila naplno a chyba zmizela, ale dochází k neustálé "práci" kotle. Čekala bych, že by se kotel měl vyhřát na požadovanou teplotu a tu si jednoduše držet, a ne se dokola dostávat nad ní a pak pod ní. Logicky to na mě působí jako velký žrout energie.
Nevíte prosím, jak a jestli lze lépe nastavit? Kotel je nainstalovaný úplně nový. Děkuji
Podobný problém - odpověď
Dobrý den, problém se zdá podobný, ale je úplně jiný, a to v použití kotle ;-)
Viz jvalter.cz/podobny-problem-na-elektrokotli-tronic-heat-3500