Oběhové čerpadlo kotle pracuje 24hod

   Dobrý den, při hledání informací ohledně našeho kotle Baxi luna platinum 1.24 jsem narazil na Vaše stránky. Rád bych se Vás touto cestou zeptal na jednu věc:
- máme výše zmíněný kotel pro náš RD na který jsou napojeny dva okruhy, jeden podlahovka 1NP a druhý radiátory 2NP. Kotel pracuje na základě informací od prostorového regulátoru v místnosti a venkovního čidla. Jen mně nejde do hlavy, proč oběhové čerpadlo v kotli jede 24 hodin denně? Když jsem se díval do nastavení v prostorové jednotce tak u okruhu podlahovky je oběhové čerpadlo vypnuté a u okruhu radiátorů je nastaveno, že má čerpadlo trvale fungovat. Ale když čerpadlo u okruhu radiátorů nastavím, že nemá trvale jet, tak při náběhu kotle na topení hlásí přehřátí kotle.
   Chtěl bych se zeptat, jestli víte co nastavit v systému tak aby se kotel nepřehříval, ale aby čerpadlo pro oba okruhy pracoval jen tehdy, kdy je potřeba a nejelo nonstop?

   Dobrý den, vámi popisované chování ukazuje na špatné nastavení parametrů. Mělo by to fungovat tak, že čerpadlo stojí, jakmile si nějaká topná zóna řekne o topnou vodu, tak se má čerpadlo rozběhnout (což se nejspíše neděje a kotel se přehřeje) a až následně se zapne hořák kotle. Jakmile není žádný požadavek na topnou vodu (topné zóny jsou vypnuté), tak se odstaví hořák a s nějakým doběhem (typicky 5 až 20min) se vypne i čerpadlo. Proč se tak neděje je spíše otázka na servisního technika, který vám kotel uváděl do provozu. Takto na dálku nejsem schopen určit kde je problém. Osobně bych hledal chybu v parametrech 2210 až 2500. Opravdu přehřátí hlásí při náběhu? Není to způsobené malým doběhem čerpadla a následného přehřátí kotle po ukončení topení?
   Jinak upozorňuji, že v ideálním stavu kotel běží trvale na malý výkon, jen při poklesu na "noční režim" ubere ještě více na výkonu a pokud je venku teplo, tak úplně vypne. Takto se dodává jen ztrátový výkon domu a kotel jede na nízkém výkonu a teplotách, což je nejekonomičtější. Z finanční stránky by se kondenzační kotle neměl provozovat na vysokých teplotách (nad 60°C) a též systémem: Nechci žádné teplo například v noci a chci ho hodně ve dne, protože mám po noci dům vychladnutý.

Odesílatel: michal@gmail.com