Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu. Mám první sezonu na chalupě nainstalovaný elektrokotel Protherm Ray 12 KE /14 EU (včetně ÚT a krbových kamen s výměníkem) a seznamuji se s ním. Předtím nebyla chalupa vůbec temperována, byly zde pouze lokální topidla – přišlo se a zatopilo se...
Topný okruh s elektrokotlem jsem instaloval, pouze abych si před příjezdem zatopil, protože na chalupě přespáváme pouze 1x-2x za topné období…
Chalupa je zabezpečena proti mrazu – užitková voda je vypuštěna …, topný okruh je napuštěn nemrznoucí směsí. Samotný elektrokotel je vybaven funkcí ochrany před mrazem, která je popsaná následovně: „Klesne-li výstupní teplota pod 8 °C, oběhové čerpadlo topení se automaticky zapne. Pokud výstupní teplota opět stoupne a dosáhne 10 °C, oběhové čerpadlo topení se opět automaticky vypne. Je-li výrobek připojen k elektrické síti a výstupní teplota klesne pod 5 °C, výrobek se automaticky spustí a ohřeje topný okruh výrobku na cca 25 °C. Klesne-li výstupní teplota pod 3 °C, objeví se na displeji F.161. V tomto případě informujte instalatéra.“
Můžete mi, pokud danou řadu elektrokotlů znáte, popsat funkci ochrany proti zamrznutí tohoto kotle detailněji? Zdá se totiž, že v popsaném algoritmu je ještě časová konstanta pro opětovné spuštění kotle, ale to jen moje domněnka založena na vzdáleném monitoringu teplot…
Jinak bych rád bych tuto funkci kotle, ochranu před mrazem, omezil na minimum, ale zároveň měl možnost spustit kotel před příjezdem vzdáleně. Vím, že jde o nestandardní požadavek, ale lze takový požadavek elegantně vyřešit? Těším se na odpověď.
Dobrý den, nestandartní požadavek to úplně není. Rozdělím odpověď na části:
1) Otázka protimrazové ochrany je spíše na výrobce. Může se mírně lišit podle verze kotle (firmware).
2) Monitoring teplot nebude mít úplně vypovídající hodnotu, protože do toho může „kecat“ doběh čerpadla, anebo naopak absence průtoku, jiná teplota v kotli a jiná na potrubí atd.
3) U staršího typu kotle (K) šla protimrazová opatření vypnout (parametr D.50) u vaše ho kotle by to mělo jít nejspíše také (D.154).
4) Vzdálené ZAP/VYP kotle lze řešit hodně způsoby. Beznapěťový kontakt ovládacího zařízení (například Wifi termostat) se zapojí na svorkovnici X17 svorky RT24, GND.
Dobrý den, děkuji za odpovědi. Technickou podporu výrobce jsem oslovil již dříve ... než jsem psal Vám ... informace dopisuji níže ...
Ad1) technická podpora mě odkázala na manuál – viz popis co jsem vložil ... nic víc jsem se nedozvěděl :-(
Ad2) Souhlasím ... ale aspoň nějaká informace na vzdálenost 300km ...
Ad3) Také jsem si to před koupí kotle myslel ... od technické podpory jsem se však dozvěděl, že ochrana před mrazem nelze vypnout – údajně bezpečnostní požadavek EU. Parametr D.154 by měl sloužit k odblokování kotle, pokud ochrana před mrazem zafunguje a zablokuje elektrokotel ... neměl jsem možnost to zatím ověřit / vyzkoušet ...
Ad4) Ano, to je mi jasné a provozuji to takto ...
S informaci od technické podpory, kterou jsem nezmínil v úvodním dotazu, že ochrana před mrazem nelze vypnout, jsem dotaz směřoval spíše jak to udělat, aby se kotel cítil "komfortně" a do mnou předem definované teploty se nespustil a pak se spustil na mnou požadovanou dobu, případně bych jej spustil jen před příjezdem .... toto jsem schopen zajistit.
Pokud však funkce ochrany před mrazem funguje tak (můj předpoklad), že interní čidlo teploty kotle (nevím které, ale předpokládám na výstupu kotle) zjistí teplotu < 8°C, zapne OČ a nasaje vodu k teplotnímu čidlu na výstupu kotle a po nějakou dobu (po nějakém časovém intervalu) vyhodnocuje teplotu – dle naměřené teploty se řízení kotle rozhodne co dál ... viz popis funkce .... Pokud čidlo zjistí teplotu <= 3°C, tak se ohřev kotle nesepne a kotel se odstaví = kotel nepůjde vzdáleně sepnout.
Od poslední návštěvy chalupy, kdy byly mrazy a nyní oteplení je vnitřní teplota v chalupě cca 5°C a kotel v cca 24h intervalech automaticky sepne (bez sepnutí termostatu = předpokládám aktivaci funkce ochrany před mrazem), topí cca 20-30minut a opět vypne (otevřeny pouze 2 radiátory v jedné místnosti)... Předpokládám, že tak jak se chalupa postupně ochlazuje jednou dojde k tomu, že kotel nasaje z vratky vodu s teplotou <= 3°C a odstaví se ... Tím pádem externě jej nebudu schopen znova nastartovat ...
Jedinou možností, která se nabízí, jak tomu předejít, je předehřev trubky v oblasti interního čidla teploty kotle nebo předehřev zpátečky kotle, aby si kotel myslel, že je vše OK ...
Přeji pěkné svátky a zdraví v roce 2025.
Dobrý den, nechci vás k ničemu nabádat, ale nějaké elektro vzdělání asi máte, tak vám nastíním taky jedno řešení ;-)
V instalačním manuálu je charakteristika vnitřních NTC čidel. Pokud by se ke snímači teploty paralelně připojil odpor 20K, tak by měl být problém vyřešen. Zkuste si projít výpočty. Při nízkých teplotách se držíme nad 10°C a při vyšších teplotách není rozdíl teplot zásadní (do 5°C). Psal jste, že ho budete provozovat nárazově, takže když budou provozní teploty 50 až 75°C, tak chyba je minimální a klady řešení převažují.
Příště při výběru kotle dávejte pozor, jestli je ho možné provozovat podle vašich představ.
Odesílatel: jiji@seznam.cz
Poslední komentáře