Oprava termostat Junkers TR 200

   Dobrý den pane Valtře, mám trochu kutilské sklony a pouštím se do všeho. Náš termostat, ač řádně nastaven nereaguje a kotel udržuje teplotu podle sebe, tedy topí víc v noci apod. "Spolubydlícímu" to nevadí a nemá zájem to řešit. Našla jsem na internetu, že je třeba vyměnit konkrétní kapacitní kondenzátor tzv. superCap: https://www.conrad.cz/kondenzator-elektrolyticky-1-f-5-5-v-30-10-x-21-5-mm.k473120. Ten jsem si koupila jinde a levněji v Karlíně. Sejmula jsem termostat z upevnění na zdi, ale bojím se ho otevřít - tedy je zezadu patrná jen zelená destička se spoji a já se k ní potřebuji dostat zepředu, k výměně toho superCapu. Ten superCap má dvě "nožičky", předpokládám, že se vysune jen ten starý, zasune nový a že není třeba něco pájet… Můžete mi poradit, jak se k tomu dostat, či zda mám radši volat "odborníka". Srdečně děkuji.

   Dobrý den, úvodem bych chtěl upozornit, že nejsem přesvědčen, že je chyba v TR 200 natož v zálohovacím kondenzátoru. Mýlit se samozřejmě mohu, ale pokud by byl špatný záložní kondenzátor, tak by při výpadku napájení neudržel nastavené parametry, ale regulace by měla v normálním stavu fungovat. Chyba může být jak v TR200, tak v kotli. Bude potřeba změřit řídicí signál z TR200. Pokud leze správný signál z TR200 (0 až 21V DC), podle odchylky požadované a skutečné teploty, tak je problém v kotli, jestliže ne tak v TR200.
   Zelená destička tištěného spoje by měla jít vyndat s trochou opatrnosti oddálením malých zobáčků po obvodu přístroje. Záložní kondenzátor je v tištěném spoji napájen.
   S opravou záleží na tom, jak jste odvážná a „elektro“ zdatná. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale nic praktického se nenaučí. Jestli Vás toto baví, tak můžete zkusit vypozorovat chování kotle s různým nastavením požadované teploty; případně přeměřit řídící signál; vyměnit záložní kondenzátor. Někdy se „kutilský“ přístup vyplatí, někdy bohužel prodraží, protože následně musí odborník opravovat + napravovat škody způsobené zákazníkem. Míru zásahu si musíte zvolit sama podle toho, na co se cítíte. Zavolat odborníka můžete vždycky.

   Dobrý večer, srdečně Vám děkuji za dokonalý rozbor. Dovolím si Vás časem informovat, jak jsem se rozhodla a jak to dopadlo. Vyčkám, abych to nedělala před víkendem a před stoupajícím mrazem :-)

Odesílatel: bi@seznam.cz

Komentáře

Regulátor Junkers TR 200

Dobrý den, mám problém s Regulátorem Junkers TR 200 (asi 10 let starý). U regulátoru se špatně nastavuje teplota, vždycky jen co se dotknu potenciometru tak teplota přeskočí třeba o 1 stupeň níž nebo výš. Je možné, že by to bylo potenciometrem (trimrem)?

TR 200 - odpověď

   Dobrý den, pokud to dělá jen v jediném místě, tak bude nejspíše poškozená odporová dráha (vyměnit). Jestliže to dělá všude, tak bude asi špatný spoj na pájecích nožičkách (proletovat) nebo zanesený prachem vnitřek trimru (pro test prolít lihem, následně vyměnit). Nevylučuji i jinou závadu, ale ty nebývají časté.

řídící signál TR200

Dobrý den, jaký prosím vás signál přesně leze z toho TR200? Všude píší, že 2,8 až 21,5V DC, to je teplota nějak namapovaná na ten rozsah napětí nebo je to složitější? Je možné někde tedy dohledat jak to s kotlem komunikuje? Hledal jsem na různých fórech, ale všude řeší jen když to podporuje CAN sběrnici a ne tento zastaralý kotel připojený 3 drátama.

Řídící signál TR200 – odpověď

Dobrý den, jako první je nutné si uvědomit, že mezi kotlem a TR 200 neprobíhá žádná datová komunikace. TR 200 je v podstatě regulátor, kde jeho výstup je napěťový signál, který řídí výkon kotle.

TR 200

Dobrý deň pán Valter hľadám radu ohľadom  termostatu TR 200. Prerábali sme elektriku a tak bol termostat pár týždňov odpojený. Po jeho opätovnom pripojení sa na displeji  objaví zakaždým hodnota 40 stupňov Teplota sa nemení ani po dlhšom čase. Je to porucha ktorá sa dá odstrániť alebo už nie ? ďakujem vopred za radu. robo Žilina

Dobrý den, zde bych zkusil

Dobrý den, zde bych zkusil poslední záchranu = obnovu továrního nastavení:
Levý knoflík do druhé pozice „topení“. Až se na LCD objeví „volba dne +/-“, tak podržet tlačítko „C“ déle než 10 sekund. Jestliže to nepomůže, tak poté už zbývá jen zakoupit náhradu (doporučí firma Junkers). 3. listopadu nebude mít nikdo čas zabývat se opravou (mohu se mýlit).

TR 200

Dobrý den,
na displeji regulátoru TR 200, na horní řádce komunikace (jazyk, začátek topení, začátek sporo,...) se objevil nápis 211!!!!!!!!!!!!!!!. Nikde jsem nenašel, co tento nápis (zřejmě chyba) znamená. Jinak se zdá, že kotel normálně funguje, jen nemám kontrolu, kde s nastavením zrovna jsem (nastavil jsem dle zkušenosti). K tomuto stavu došlo po výpadku elektřiny (vypnutí ĆEZ). Kondenzátor mě již nedrží hodnoty, takže vždy po výpadku, musím znovu nastavit. Tento problém však před tím nikdy nenastal. Zkoušel jsem odpojit kotel a znovu nahodit, ale závada se stále znovu objevuje.
Za jakoukoli informaci předem děkuji
Král