Parameter 90 v regulácii kotla Vitodens 200-W WB2B

   Dobrý deň. Mohol by som sa prosím spýtať čo znamená a ako kotol pri ekvitermickej regulácii používa parameter 90 "Časová konštanta pro výpočet změněné venkovní polohy" na kotly Viessmann Vitodens 200-W WB2B? Od uvedenia do prevádzky je nastavený na východziu hodnotu 128 = 21,3 hodiny. Snažím sa doladiť krivku a narazil som aj na tento parameter, pričom mi nejako uniká jeho podstata a či resp. ako s ním hýbať v rámci ladenia.
   Dvojpodlažný zateplený murovaný rodinný dom 13 rokov starý v štandarde z tej doby. Kotol Viessmann Vitodens 200-W WB2B + Vitotrol 200 (7450 017) + Vitocell 100-W + exteriérové čidlo teploty. Radiátory doskové Korado na jednom okruhu. Ďakujem

   Dobrý den, jedná se o vytvoření tlumené venkovní teploty (tato teplota je simulovanou prostorovou teplotou pro fiktivní budovu, která nemá žádný vlastní zdroj tepla a je ovlivňována pouze venkovní teplotou). Tento parametr zohledňuje akumulaci budovy (časová konstanta budovy). Zjednodušeně lze říci, že když se skokově změní venkovní teplota, tak se ve stejný čas nezmění potřeba dodávaného tepla. Jak to řeším já se můžete dočíst na jvalter.cz/vliv-budovy.
   Výpočet u Viessmannu bude jiný, ale obecně lze říci, že pokud je budova „lehčí“ (hůře zaizolovaná) tak číslo snižujeme, pokud je „těžší“ (mám větší akumulační schopnost) tak číslo zvětšujeme.

Odesílatel: andrej@gmail.com