PID na termostat

   Dobrý den, omlouvám se za obtěžování, ale na internetu jsem četl Váš přejatý článek o PID regulacích. Chtěl bych Vás velice poprosit o malou informaci. Potřeboval bych pouze poradit s nastavením PID ATHENA typ 16KCS030-AX. Chci jej použít POUZE JAKO SPÍNACÍ TERMOSTAT, žádnou jinou regulaci nepotřebuji. Dostal jsem tuto PID zdarma. A chci jej použít pro spínání oběhového čerpadla za obyčejným kotlem na ústřední topení v domě. Čidlo bude v komíně, kde teplota je i 400st.C. Měl jsem tam obyčejný spínací termostat z trouby, ale nevydržel teplotu. Chci jej tedy použít a čidlo dát do komína za kotel. Bude-li teplota v komíně 90st.C, bude regulátor vypnutý. Stoupne-li teplota nad 91st.C, regulátor zapne oběhové čerpadlo. Nic víc nepotřebuji a nechci. Prosím, nevíte náhodou, jak by se to dalo vše povypínat, aby byl z PID pouze obyčejný spínací termostat? Mám návod v angličtině, mohl bych jej zaslat. Pokud byste měl alespoň nějakou radu, byl bych Vám opravdu velice vděčen.

   Dobrý den, v komíně nevydrží klasický termostat ani klasický snímač. Pro snímání musí být použit termočlánek. Z vně komínové trubky osazovat snímač nedoporučuji, protože je tam velké dopravní zpoždění (ukazuje neaktuální stav). Doporučuji použít spalinový termostat např. http://www.atmos.cz/czech/nahradni-dily-004-spalinovy-termostat.
   Jestliže i přesto byste chtěl zkusit regulátor použít, tak všeobecné nastavení pro vámi popisované chování je: Složka P = hodně velká; I = nulová; D = nulová; nastavená hodnota 90°C; necitlivost regulátoru = 1°C. Pokud bych měl říci přesné nastavení, tak bych potřeboval návod k regulátoru.

   Děkuji za odpověď. Samozřejmě, že jsem sháněl termostat, ale v komíně musí být něco jiného, protože u starších kotlů, kde není tak dobrá účinnost se spaliny pohybují opravdu normálně i přes 400st.
   Měl jsem několik termostatů z trub, kdy jsem je i musel předělávat na spínací, protože jsou většinou rozpínací. Žádný termostat, ani ten poslední do 350st., který byl dokonce v kouřovodu v jímce, nevydržel.
   Dakon, Atmos prostě na staré kotle nic nevymýšlí. Pokud byste měl čas, nespěchám na to, již se s tím morduji měsíc, a měl chuť na to juknout, tak jsem si dovolil přiložit anglický návod. Děkuji za jakoukoliv informaci. Již Vás nebudu otravovat a přeji Vám pěkný víkend.

   Dobrý den, doporučený spalinový termostat je vyloženě určen na spaliny (konstrukce kapiláry je určena na větší přetížení) a měl by na 90% vydržet. Už jsem jich pár nasadil (30cm za kotel a dále) a ani jeden neodešel.
   Regulátor vypadá zvolen dobře, protože umí termočlánky, které jsou určené pro vysoké teploty. Zároveň jestli jsem to dobře pochopil, tak může být přepnut do on/off módu, kdy nepotřebujete nastavovat PID konstanty, ale chová se jako termostat.

   Ano, přesně tak. Termočlánek mám typu J, takže umí teplotu snad i přes 1000st. Zapalovač to rozžhaví na 600st. Termočlánek dám do komína do jímky.
   Vyčetl jsem taktéž, že je to plně program. a složka P se dá vypnout. Již se mi podařilo rozchodit alarm 1, ale někdy to dostanu do autozaregulování a to je pak chaos. A manuál mi moc nepomohl. Spíš to je pokus - omyl.

Odesílatel: lik@seznam.cz