PID nastavení parametrů

   Dobrý den, potřeboval bych zkonzultovat nastavení PID regulace na dvouplášťovém hrnci. Mám dvouplášťovou nádobu, do které se vejde 50l vody a v plášti je 20l vody. Plášť je přetlakový, zvládne i 110 °C bez problému. Topné těleso je 3f 4,5kw zapojené do Y, každá fáze má SSR relé, které má vstup 4-20 mA a je možno regulovat výkon těles. Teplotu řídí termostat TMCON FT3415, který je schopný regulovat výstup proporcionálně. Návod je zde: https://gizmo-engineering.com/wp-content/uploads/2020/10/FT3415-V5.02.pdf
   Zapojení funguje správně, ale nevím, jak nastavit termostat, autotuning funguje jako když nefunguje. Nepochopil jsem absolutně algoritmus termostatu. Když nastavuju pouze P (v návodu je, že je to konstanta), tak čím je vyšší číslo, tím to topí méně, když nastavím P na 25 tak to natápí prázdný hrnec z 20 °C na 50 °C tak, že se topná spirála vypne dříve a teplota doběhne setrvačností cca na těch 50 °C. Problém nastává, když přidám konstantu I (v návodu je psáno, že je to časová konstanta), když jí nastavím na 1s, tak tělesa topí tak, že teplota rychle přeběhne nastavenou.
   Nejlepší nastavení je zatím P20 I500 D300 nyní se to chová tak, že při ustálení teploty tělesa trochu topí, ale výkon je malý a po cca 2 min začne teplota klesat, klesne až o dva stupně, termostat přidá a teplota vystoupá o dva stupně přes nastavenou mez. Nepochopil jsem algoritmus a proto prosím, zda byste mi mohl objasnit co dělám špatně. Hrnec má hodně opožděné reakce na změnu teploty. Při uvedení kapaliny v hrnci do varu se ochlazuje rychleji, snažím se to simulovat ochlazováním studenou vodou, která protéká hrncem.
   Také jsem laboroval s nastavením P180 I100 D70 prakticky se to chovalo dost podobně. Při nastavení nižšího I musím zvednou P, jinak to topí moc.
V návodu je psáno že to pracuje s logikou FPID tak nevím, jestli díky tomu funguje nastavení na opačném principu, než je všude psáno. V této oblasti se moc nepohybuji, tak bych Vás poprosil o radu. Děkuji za Váš čas.

   Dobrý den, PID nejde nastavovat „zkusmo“, jinak dosáhnete výsledků, které popisuje. Pečlivě prostudujte všechny soubory v úvodním článku na jvalter.cz/regulator-pid, případně se můžete inspirovat články pod úvodem. Poté vám to bude jasné, co děláte špatně.
   FPID znamená fuzzy algoritmus pro doladění (Auto tuning) konstant PID. Nejprve je nutné správně nastavit PID parametry a pak případně pustit Auto tuning pro doladění parametrů (Fuzzy algoritmus). Protože Fuzzy se učí chování systému, tak se hodí až pro ustálený a opakující se děj. V prvotním nastavení a testovacím provozu nepoužívat.
   Jeden špatně nastavený parametr vám může zhatit celou regulaci, proto nastudujte a nastavte parametry pečlivě ;-) Naučit se správné nastavení PID je časově náročné a moc se nedá provádět na dálku. Můžu se jen podívat, jestli někde není nastaveno něco jiného oproti mým zkušenostem. Pro případnou další komunikaci napište, jaký používáte snímač teploty a hodnoty všech parametrů.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Na dálku se to samozřejmě nastavit nedá, to je jasné. Materiálů jsem nastudoval už dost, připadají mi dost teoretické, z praxe jsem toho moc nesehnal. Nicméně pomohl jste mi se zaměřit na to, abych získal alespoň prvotní základní nastavení.
   Použil jsem Ziegler-Nihols metodu. Zjistil jsem si, při jakým P nastává rovnoměrné kmitání, bylo to při P2,5=Ku u tohoto termostatu funguje P opravdu obráceně P1 = maximální výkon.
   Dobu periody Tu jsem změřil 289s. Teď mi nastal problém, a to s tím, že funguje P obráceně, protože když jsem zadal hodnoty podle tabulky: https://en.wikipedia.org/wiki/Ziegler%E2%80%93Nichols_method Nastavení bylo špatné.
   Topilo to vždy z 0 na plný výkon, výstup fungoval prakticky jako on/off. Tudíž jsem parametr P vypočítal 2.5/0.20 místo 0.20*2.5, takže mi vznikly parametry P12.5 I144.5 D96.3. Reakce se mi zdály rychlé, tak jsem všechny parametry vynásobil 2x což je docela uspokojující, ale zatím jsem neměl moc čas to vyzkoušet.
   Teplotu měřím snímačem PT100 filtr je nastaven na 15, protože mi trochu rušením kolísala teplota +-0,1 °C. Rozlišení 0,1 °C. Nevím tedy zda jsem neudělal nějakou chybu s výpočtem toho parametru P, případně s násobením vypočtených parametrů.

   Dobrý den, nechci nijak snižovat kolik jste toho přečetl, ale můj web je právě zaměřený právě na praxi, a proto se bez přečtení doporučených článků neobejdeme. Nejlépe zapomeňte, co jste četl jinde, protože některé věci si můžou i protiřečit (to je nevýhoda špatně kopírovaných vědomostí).
   Hlavně se zaměřte na jvalter.cz/sites/default/files/soubory/vzduch12.pdf část: „Postup při návrhu regulátoru“. Podle tohoto postupu navrhnete opravdu stabilní regulátor.
   Proporcionální regulátor s největší pravděpodobností nefunguje obráceně jen jste zatím úplně neporozuměl jednotlivým složkám regulátoru PID. Když zadáváte větší konstantu D než P, což není úplně dobré řešení, tak se chování regulátoru může takto jevit. Obecně by měla být složka D menší než P třikrát a méně.
   Pro začátek byste měl začít jen s PI regulátorem, který je snazší na odladění parametrů.
   Pokud chcete něco zkusit a jestliže vezmu vaše hodnoty jako dobře změřené, tak podle mých výpočtů mi vychází P = 4,25; I = 144,5; D = 0,6.

   Dobrý den, i tuto přílohu jsem předtím četl a nyní jsem si ji ještě pečlivě prostudoval. Nevím, ale jestli to mohu aplikovat tak, že místo na 50% (v příloze otevření ventilu) při zjišťování přechodové charakteristiky nastavím topnou spirálu na nějakých 20% a potom 20% - 40%. Protože při 100% výkonu by nedošlo k ustálení ale k přetopení. Děkuji

   Dobrý den, 100% si určete jako maximum, kdy nedojde k přetopení a z toho odvoďte i 50%.

   Dobrý den, tak jsem provedl měření a v příloze zasílám výsledky.
Poprosil bych Vás o konzultaci, protože se mi zdá výsledné Ti vysoké, vyšlo 1286s.
To P na mém termostatu opravdu funguje obráceně, pořád mi to nedalo, až jsem zjistil, že to není zisk, ale pásmo. Což by mělo být Ks*100, a to mi vyšlo 92,5.
Zatím jsem neměl čas to nějak otestovat, ale přišlo mi to dost přetlumené a dělalo mi to překmity, chci udělat ještě graf s těmito parametry.
Ještě bych chtěl dodat, že teplota byla zaznamenána přímo z termostatu s filtrem vstupu 15. Děkuji za váš čas

   Dobrý den, při těchto aplikacích dávám filtr 5 sekund, což je takový rozumný čas, kdy je teplota vyfiltrována a filtr nezanáší do regulace další dopravní zpoždění.
Podle grafu 80% se blížíte rozumnému výsledu. Tento průběh je zatlumený, ale bez překmitů. Pokud chcete systém zrychlit a graf mi napovídá, že by to šlo, tak jako první bych zvětšil P. Podle tabulky mi vyšlo: P = 1.081; I = 1088.

Odesílatel: ladislav@seznam.cz