Plynový kotel Junkers ZWE 24-3 MFK neohřívá TUV

   Dobrý den pane Valtere, chtěl bych Vás požádat o radu. Před zahájením topné sezony jsme kotel používali jen pro ohřev TUV (z výroby nastaveno na komfort, ale my používáme ECO – vnitřní okruh není předehříván na žádanou teplotu TUV. Teprve při odběru se ohřívá TUV na výstupní teplotu). Po zapnutí topného režimu došlo k tomu, že kotel topí, ale neohřívá TUV (z baterií teče jen studená voda). Kotel prostě nezapálí plamen na TUV. K inicializaci ohřevu TUV pomůže jen vypnutí a opětovné zapnutí kotle. Po tom se TUV normálně ohřívá, ale jen do okamžiku, kdy tento proces přerušíme (uzavřeme baterii). Následně už jen topí do radiátorů (dle nastavení termostatu), ale pro TUV už se plamen nezapálí. Nevíte prosím, kde by mohl být na základě Vašich zkušeností problém (čidlo TUV, řídící elektronika, trojcestný ventil)? Děkuji předem za odpověď. Odkaz na návod ke kotli:
https://ulozto.cz/tamhle/aSnN2xovyzNR/name/Nahrano-21-9-2022-v-12-31-36#!ZJAvAmR1A2AyLGMwAGp5LJHkMwIyHx56rJSCISWUEGSCAwHk

Dobrý den, typ bych měl, ale stejně si to neopravíte sám. Zavolejte si servisního technika kotle a ten po změření snadno odhalí závadu.

   Dobrý den, to bych rád udělal, ale když my na něj už čekáme. Servisní technik dělal před dvěma měsíci kompletní servis před zahájením topné sezóny. Bohužel to nefunguje tak, že zavolám a hned přijedou. Takže čekáme a jsme bez teplé vody. Už jsem jich obvolal spousty. Doba je taková a služby moc nefungují a bude hůře.
   Jestli to není tajné, tak se prosím podělte o Váš názor na závadu. Já jsem dnes ještě měřil tepelné čidlo TUV (termistor NTC) a naměřil při teplotě vody 34C kolem 1,757 kOhm. Tak si říkám, zdali to nebude právě to čidlo, protože je to celkem malý odpor. Musí to být v okruhu TUV, protože jinak kotel do radiátorů topí normálně. Výměnu čidla TUV bych patrně zvládnul i sám. I tak děkuji za odpověď.

   Dobrý den, začneme vaším předpokladem. Junkers používal různá NTC čidla, ale zde bych typoval NTC10K, kde vaše hodnota odpovídá cca 70°C. Ponořte čidlo do ledové tříště a pokud se TUV rozjede bude problém nejspíš tam. Pokud budete čidlo kupovat, nejde pozor ať kopíte to správné.
Můj typ je spíše na vodní straně, tj. vadný mikrospínač, který říká kotli, že je odběr TUV. Můžete ho zkusit proklemovat (v návodu položka 96), jestli se to nerozběhne.
Jen mějte na paměti, že se „hrabete“ ve vyhrazeném plynovém zařízení a bezpečnost musí být na prvním místě! Jak vaše, tak ostatních po opravě.
Dejte vědět, jak jste dopadl. Díky.

Dobrý večer, ještě jednou moc děkuji za rady. Jakmile vyměním čidlo, tak dám vědět. Oceňuji Vaše znalosti a snahu pomoci i na dálku.

Dobrý den, jak jsem slíbil, tak posílám aktuální informace. Teprve dnes mi bohužel byli schopni dodat náhradní NTC TUV čidlo (ačkoliv tvrdila firma, že je skladem, tak nebylo). Právě jsem ho vyměnil a kotel opět funguje. Tentokrát jsem se tedy náhodou trefil do závady.
Jinak servisní technik, který dělal v červenci revizi, se do dnešního dne ještě ani neozval (nereaguje ani na SMS). I tak moc děkuji za rady a ochotu pomoci.
Škoda, že nejste blíže, ihned bych si pozval Vás. Pravého odborníka, aby v dnešní době pohledal. Třeba bude v budoucnu příležitost. Přeji úspěšný den.

Díky za info, hezký večer.
 

   Dobrý den, omlouvám se, že znovu obtěžuji. Mohu mít ještě jeden dotaz. Po výměně čidla https://www.dilynakotle.cz/junkers-cidlo-ntc-tuv_z1194/ kotel opět TUV ohřívá, ale takovým divným způsobem. I když je nastaveno trimrem na max. 42 C, tak stejně ohřívá vždy až do max. teploty (tuším, že to je 60 C). Obávám se, zdali to není problém řídící desky (vadná nějaká součástka). Nenapadá Vás z vlastní zkušenosti něco? Expanzní nádoba je v pořádku, zkontrolována a tlakována bez vody v kotli. Do radiátorů kotel topí normálně.

   Dobrý večer, řídící deska odchází výjimečně, spíše když se v ní někdo „pošťourá“ nebo odejde napájecí část. Tam bych zatím chybu nehledal. Začal bych od nejjednodušších věcí:
1) Eliminace snímače: Podle katalogu náhradních dílů by měl být nový snímač teploty správný (8 714 500 054 0).
 a) Zkuste změřit odpor nového snímače při 25°C (udává hodnotu NTC); 40°C; 60°C a při aktuální nahřívací teplotě, ať víme, jaký je to NTC snímač a jestli hodnota odpovídá realitě.
 b) Totéž proveďte se starým snímačem. U konkrétních hodnot (25,40,60°C) by to bylo nejlepší měřit u obou snímačů současně v nějaké nádobě, ať víme, jestli byla chyba tam.
2) Eliminace nastavení: Toto proveďte až po měření snímačů.
 a) Někdy bývá ulovená osička u „knoflíku“ a nehýbe potenciometrem. Zkontrolujte, že opravdu točíte trimrem a měníte nastavenou hodnotu.
 b) Zkontrolujte správné nasazení: trimr nejvíce doleva, knoflík též co nejvíce doleva a nasadit.
 c) Zkontrolujte chod trimru, případně prostříkejte kontaktolem.
Pokud bude vše v pořádku budeme následně pokračovat dále. Jen upozorním, že teplotu teplé vody musíte měřit při odběru (otevřený kohoutek). Po zastavení průtoku může teplota vylézt výše, protože naakumulovaná energie rychle ohřeje stojící vodu.

Odesílatel: marek@orbitrans.cz