Plynový kotel + krb

   Dobrý den, narazil jsem na Vaše stránky a předem smekám. Moc lidí se nechce o svoje znalosti dělit.
   Řeším teď takový "oříšek", ale pro Vás to pravděpodobně nebude nic složitého. Máme objednán dům na klíč (betonové panely), kde je pro primární vytápění použit plynový turbo kotel. V každé místnosti jsou pak osazeny radiátory s termo hlavicí a samostatnou regulací.
   Hlavní termostat je umístěn ve spodním patře v OP, kde je i krb, a to je právě ten problém. Řeším aktuálně to, jestli a jak bude možné plynule regulovat teplotu v horním patře, když termostat a tím pádem i referenční místnost je umístěn v obývacím pokoji společně s krbem, kterým bychom rádi přitápěli (krb nemá výměník a není nijak zapojen do rozvodu). Na základě informace od stavení společnosti, musí být na termostatu nastavena vyšší teplota než na jednotlivých hlavicích radiátorů, což je logické. Jak ale zajistit, aby radiátory v horním patře vyhřáli místnosti na požadovanou teplotu, když OP bude relativně rychle vytopen právě krbovou vložkou a tím pádem termostat vypne kotel... Je řešením přemístit termostat třeba na chodbu, případně si pořídit termostat přenosný a ten umístit do místnosti, která nebude ovlivněna teplem z krbu? Pokud by byl radiátor v OP úplně uzavřen, bude zase docházet k tomu, že po vyhasnutí krbu, se radiátor v OP nenahřeje a ráno bude v místnosti zima... Navíc mě bylo řečeno, že jeden rozvod z kotle musí být permanentně otevřen, což znamená, že pokud by se zavřel radiátor v OP, vypne se i kotel (?)
Lámu si s tím hlavu už celkem dlouho, ale žádný "odborník" mi ještě nedal uspokojivou odpověď. Předem díky za jakoukoliv reakci.

   Dobrý den, toto je klasický příklad nekoncepčního řešení. To je jako by vám někdo prodal auto s dvěma nezávislými volanty a ještě řekl, že nesmíte jet na neutrál :-D Bych je hnal…
Teď k řešení. Podle toho, co píšete, je regulace místností vyřešena místně termohlavicemi, takže pro regulaci teploty v místnostech není prostorový termostat potřeba. Protože máte další zdroj tepla (krb) a není možno najít ideální místo pro osazení prostorového termostatu, který by říkal kotli TOP/NETOP, tak ho prostě vynecháme a budeme se řídit jen tepelnými ztrátami objektu. Nepíšete, jaký kotel máte, ale obecně skoro všechny současné kotle umožňují připojení venkovního snímače a tím i ekvitermní regulaci.
   Popis funkce: Kotel bude podle předpokládaných tepelných ztrát objektu dodávat potřebný výkon tzn. podle venkovní teploty a nastavené topné křivky bude řídit výstupní teplotu topné vody a tím i dodaný výkon (ekvitermní regulace). Termohlavice budou uzavírat natopené místnosti. Jakmile uzavřou hlavice, sníží se odběr tepla a tím vzroste teplota topné vody a kotel se odstaví, protože dosáhne požadované teploty topné vody. Pro zajištění průtoku kotle vám řekli, že by neměly být uzavřené všechny radiátory, což je správné, předejte cyklování kotle, ale není to podmínkou (neznám topný systém, takže může být i jiný důvod).
   Nepíšete, jak dům využíváte a jaký máte kotel, ale nejefektivnější topení je na co nejnižší teplotu topné vody a na co nejmenší výkon kotle bez cyklování. Proto ve spoustě případů, i když se to může zdát laikovi nepochopitelné, je efektivnější topit neustále na nízkou teplotu topné vody a nízký výkon kotle než přískoky se zásahy termohlavic. Jestliže se rozhodnete pro ekvitermní regulaci, doporučuji vyzkoušet i tuto alternativu a porovnat spotřebu plynu za den při srovnatelné venkovní a vnitřní teplotě. Místo prostorového termostatu bych nechal osadit jen vypínač pro rychlé a komfortní odstavení kotle.

Odesílatel: spk@seznam.cz