Podlahové topení – Viessmann cyklovaní

   Dobrý den, řešíme problém s podlahovým topením a kotlem Viessmann. Kotel topí zhruba 40min a pak se značně cyklovat 1x za 4min zapne hořák na 10s.
Kotel – Viessmann Vitodens 100-w (B1HA - 19)
Termostat – Google Nest Thermostat (OpenTherm)
Druh topení: podlahové 6 okruhů (délku bohužel jednotlivých okruhů nevím)
Parametry: Průtoky na všech větvích 3l/min. Teplota topné vody 38C
Druh stavby: nezateplená budova – byt 80m2
   Jedná se o pronajatý byt jsme v něm první zimu. Na podzim nebyl problém, ale jak teploty klesnuli k nule začali jsme jsi všímat, že podlahové topení není schopné vytopit místnosti. Pokud je topení min 1 h vypnuté a zapne se tak kotel bez problému topí skoro 40min (hoří hořák). Po 40min je na kotly teplota 44C a vypne se (hořák vypne a oběhové čerpadlo běží dál), poté co teplota klesne pod 38 C (10-15min) znovu se zapne teplota vylítne na 44C (asi zhruba za 10s) a vypne se (hořák vypne a oběhové čerpadlo běží dál) a na kotli teplota spadne pod 38C. Za 4 min opět. Jede takhle klidně celou noc teplota na kotli padá. Teplota v místnostech jde dolů, takže za noc máme v místnostech 16C. Jakmile se teplota kotle dostane na hodnotu +-30C zapne se zas na hodinu. Už u nás byly dva servisy a žádný jsi s tím moc neví rady kotel vyčistili a dala se i nějaká chemie do podlahový něco málo to udělalo kotel topí o 20 min déle, ale stejně pak dojde k cyklovaní. Min. výkon na kotli je nastavený přidali i otáčky na čerpadle. Zkoušel jsem zvednout teplotu topné vody na 42C topí o poznaní déle 1,5h, ale dojde taky cyklování. Vyšší teplotu nastavit nemůžu kotel pak vypíná bezpečností pojistka. Proto bych Vás chtěl poprosit o radu.

   Dobrý den, poprosil bych vás o pár detailů:
 1) Jaký je rok výroby kotle?
 2) Opravdu je Nest připojen přes komunikaci OpenTherm? To je první případ, kde slyším, že to funguje… Napište zapojení prostorového regulátoru na svorky kotle. Pro jistotu kotel před zásahem vypněte.
 3) Opravdu jsou průtoky na jednotlivých hadech 3l/min? Nejsou zaseknuté? Tj vypnuté čerpadlo 0l/min; čerpadlo běží 3l/min.
 4) Opravdu běží čerpadlo, když kotel přestane hořet? Je průtok? Naběhne nejdříve čerpadlo a poté teprve zapálí hořák?
 5) Poprosím o foto připojení kotle (zapojení dole pod kotlem).
 6) Změření teploty topné, a hlavně vratné vody ve stavech: začátek topení; po 1/2 hodině; po 1 hodině; při cyklování.
   Problém bych viděl v neodebraném výkonu kotle, který bude způsoben špatným průtokem, velkým výkonem či jiným problémem v hydraulické části kotle. Více budeme moudřejší po vašem doplnění podkladů.
   Abychom eliminovali případný problém v kombinaci prostorový regulátor Nest (nevhodný firmware nebo nastavení) a kotel Viessmann, tak odpojte Nest a zkuste provozovat den, dva kotel bez tohoto regulátoru.

   Dobrý den, chtěl bych Vám moc poděkovat, že tím vůbec zabýváte
 1) posílám štítky, nikde jsem to nevyčetl, ale co Vím od domácího, kotel je stále v záruce do března 2021, není tu ani 2 roky.
 2) ano opravdu je, kontroloval to právě i servisák a podle toho co jsem i já koukal, tak je podle manuálu zapojen jako opentherm. Navíc pokud se na Nestu přepne z openthermu na on/off tak nefunguje.
 3) ano nejsou zaseknuté vrací se všechny na 0 po vypnutí čerpadla.
 4) ano když přestane hořák, čerpadlo běží (průtoky na 3l). Čerpadlo a pak naběhne hořák
 5) foto příloha
 6) změřím a dodám
   Odpojit Nest thermostat jsem právě už zkoušel, cykloval stejně jako když byl připojený Nest. Posílám i odkaz na video, když cykluje. https://youtu.be/JKRbYIV0ZL0

   Dobrý den.
 Ad1) Tento bod jsem chtěl vědět proto, jestli nemůže být zanesený výměník. Pokud je v provozu kratší dobu než dva roky, tak tady problém nebude.
 Ad2) Pokud se na Nestu přepne na ON/OFF, tak se musí jinak zapojit jak Nest, tak kotel. Dále se musí přenastavit parametry v kotli.
 Ad5) Zapojení v pořádku.
 Ad6) Tato data potvrdí příčinu. Nejspíše se jedná o předimenzovaný kotel. Tento kotel má minimální výkon 6,5kW, což bude pro váš byt skoro maximum. Ubezpečte se, že maximální výkon kotle je nastaven na minimum, ale i tak je to pro natopený prostor hodně. Uvidíme, co změříte.
 7) Zjistěte, jestli to vůbec někdy chodilo a jestli nedošlo k změně podlahové krytiny.

Dobrý den, posílám naměřené hodnoty

  Teplota topné vody Kotel – teplota na displeji Teplota vratné vody Pozn.
0min 26 31 25 vypnutý stav
2min 27 32 25 hořák běží a čerpadlo běží
8min 34 37 28 hořák běží a čerpadlo běží
15min  37 40,3 31 hořák běží a čerpadlo běží
30min 41 44 33 hořák běží a čerpadlo běží
42min 42 45,5 35 došlo k vypnutí hořáku, čerpadlo běží 
45min 37 40 34 běží jen čerpadlo
50min 34 36,3 32 běží jen čerpadlo
60min 31 33,2 30 běží jen čerpadlo
62min 35 32-44 31 cyklování na 10s se zapne hořák a čerpadlo běží 
64min 30 31,5 29 běží jen čerpadlo
66min 37 31,9-44 30 cyklování na 10s se zapne hořák
85min 29 31,5 27 běží jen čerpadlo
90min 28 30,5 26 zapne hořák a dokáže zmodulovat teplotu

   Do 42min kotel topil hořák a čerpadlo běželo. V 42min došla teplota na 45,5 a kotel hořák vypnul. Do 62 min běželo jen čerpadlo. Při 62min kotel zapnul hořák, teplota z 32 během 10s došla na 44 a kotel hořák vypnul. Čerpadlo běží dál a v 66min opět na 10s zapne hořák. Cyklování pokračuje do 90 min kdy je pak teplota na kotli 30,5C a to už kotel dokáže zmodulovat teplotu a topí znovu podobu 42min. Teplota topné vody je nastavena na 38C. Děkuji moc

   Dobrý den, problém je v neodebraném výkonu kotle (průtoku). Základní předpoklad, aby byl kotel funkční (zjednodušeně), tak musí být rozdíl mezi topnou a vratnou vodou alespoň 5°C. Vidíte, že do 45 minuty je vše v pořádku a kotel běží tak jak má. Poté klesá rozdíl až na 1°C a tady musíme hledat problém. Viděl bych to na uzavření odběru termohlavicí nebo něčím jiným na podlahovém rozdělovači kvůli natopení topných hadů. Hledejte něco, co bude nastavené na cca 35°C. Pokud se nepodaří pošlete foto podlahového rozdělovače. Požadovaná teplota kotle by měla korespondovat s nastavením v podlahovém rozdělovači.

   Dobrý den, nevím, jestli jsme se úplně pochopili rozdíl mezi teplotami je 1°C, ale pouze když je zapnuté čerpadlo bez hořáku. Ono při tom 10s zapnutí hořáku, kdy teplota stoupne na 44C a hned tu utne, tak naměřím na topné 40C a na vratné 32C, do dalšího cyklu, který bude za 4 min teploty klesnout, kde je pak rozdíl toho 1C. Na podlahovém rozdělovači nejsou žádné hlavice viz foto. Jinak aby se tomu dala koruna, tak tu dnes byla firma, co kotel instalovala a že hlavní problém je v tom, že nebylo připojeno venkovní čidlo to zapojili a že bude všechno v pořádku. No a kotel teď už netopí vůbec už jen cykluje. Začíná na 27C vyletí na 44C (10-15s) a vypne hořák čerpadlo běží dal vratná voda teplota 24C. Zkoušel jsem měnit ekvitermní křivky a chová se úplně stejně jak na A tak na G.
   Pozn. Jinak podlahové topení s kotlem tu není ani necelé dva roky. Někdo, kdo bydlel před námi tu byl jen 4 měsíce v zimě a hned se odstěhoval asi teď vím proč. Jsme tu od dubna, a to se moc netopilo max tu 1h kdy se tohle neprojevilo. Domácí říkala, že byly nějaké problémy, ale firma to hodila na to, že se topení musí seřídit.

   Dobrý den, venkovní snímač je v této situaci nesmysl a uvažoval bych nad ním až bude topení v pořádku. Situaci neřeší jen komplikuje.
   Rozdíl teplot musí být vždy větší než 5°C i při vypnutém kotli. To značí že teplo bylo topnou vodou předáno podlaze a ho předala do prostoru. Teplota rychle stoupne, protože není průtok přes kotel. Něco ho musí přiškrtit (ještě to může být jeden problém, ale o tom později). Hledejte na trase (na trubkách) mezi podlahovým rozdělovačem a kotlem něco takovéto: https://www.ivarcs.cz/katalog/vytapeni-ivartrio/termostaticka-hlavice-kapalinova-s-kapilarou-a-jimkou-p139507. Jestli nic nenajdete, tak jediné další, co by mohlo škrtit průtok je ten stříbrný „bazmek“ (asi magnetický filtr) na vratné vodě pod kotlem. Zkuste k němu něco zjistit, případně pošlete fotky. Bude to něco takové https://www.youtube.com/watch?v=vUUaTSUw8Wo&feature=emb_rel_end. Zkontrolujte, jestli je namontován po šipce, vyčištěn a odvzdušněn.
   Jestliže vyloučíme průtok, tak máme v pořádku kotel, topný systém, zbývá jen podlaha, což by tomu napovídalo. Natopí se podlaha a ta poté není schopna předat teplo dál. Zkontrolujte, jestli měřené teploty na kotli (vaše hezká tabulka) odpovídají i teplotám na rozdělovači. Též by bylo přínosné zavést do tabulky teplotu podlahy a teploty v prostoru. Jestli budete už v tomto stádiu, tak zkuste zjistit, jestli je velký teplotní odpor mezi topným hadem a podlahou nebo mezi podlahou a podlahovou krytinou (napište jaká tam je, případně foto s odkrytým prážkem atd.). Tady to stejně asi bude muset rozlousknout projektant topení, protože takto na dálku to je trochu na vodě ;-)

   Dobrý den, dnes jsem se ještě jednou podíval na vaši tabulku. Rozdíl 5°C je vašem případě asi moc (2°C je ale minimum). Po cyklování se rozdíl zvýší jakoby se něco „prošťouchlo“ (na výstupu to dá kotel, ale co je hlavní, sníží se teplota vratné vody). Věnujte prosím zvýšenou pozornost filtru. Co se týká kotle:
 1) Někdy býval u výrobků Viessmann problém s konektory (servisáci je i vystříhávali). Zkontrolujte připojení čidla teploty kotle (vlevo nahoře). Očistěte kontakty, případně je ošetřete Kontaktolem. Pokud to bude možné změřte jeho odpor (zapište i teplotu, při které jste měřil). Zkontrolujte vodiče k čidlu (poškození a napojení na řídicí desku). Může tam být problém v krátkodobé nefunkčnosti čidla.
 2) Setkal jsem se též se špatně fungujícím přepínacím ventilem topení/TUV. Chování bylo podobné, ale problémy se též trochu přenášely do ohřevu TUV. Sledujte i teplotu TUV.

Odesílatel: marcel@gmail.com