Podlahové vytápění v kombinaci s radiátory, netopí

   Dobrý den, předem se omlouvám za možná dotaz, který tu někde už byl řešen, ale nenašel jsem takové vlákno... Ale k věci. O co jde. Máme v domku plynový kotel BAXI NUVOLA DUO-TEC 24GA v kombinaci s podlahovým topením v kuchyni + obývací pokoj cca 35m2, ložnici cca 25m2 a jednom dětském pokoji cca 20m2 a klasické radiátory v dětském pokoji cca 16m2, pracovně cca 16m2, na chodbě a zádveří. Nakonec ještě žebřík v koupelně zde v kombinaci s ale. podlahovým topením...
   Jde o to, že nám topenář udělal podlahové topení postupně... 1/ kuchyně - 2/ ložnice - 3/ dětský pokoj... Dokud byly jen varianty 1 a 2 tak vše fungovalo, jak má, ale od té doby, co se dodělalo podlahové topení v dětském pokoji blbne a netopí dle našeho názoru dobře. Minulou sezonu to bylo tím, že jsme měli v kotelně ještě staré rozvody a čerpadlo na nucený oběh. Toto léto vše předělal do mědi a čerpadlo odstranil s tím, že kotel to utáhne... Ale zdá se nám, že podlahové topení topí jen někdy a nějak tak zvláštně... jen kolem zdí apod. nikdy ne celá podlaha...
   Dům je zateplen 160mm polystyrenu, pod střechou je 320mm skelné vaty a máme trojskla všude. Takže izolace dle mého dobrá, takže i když jsou venku teploty nižší topení není třeba a teploty vevnitř se drží dlouho. Napadlo mě, že to je právě tady tím, že se ta podlahové nestihne ani nahřát za ty krátké intervaly co se topí, ale pak se topí delší dobu, radiátory jsou horké a podlaha tak nějak teplá, ale není to ono... Mám někde i fotky podlahové, když se dávala, je pod ni cca 8cm polystyrenu, 5cm beton a plovoucí podlaha s podložkou Egger Silenzio Duo 8,5 x 1,18 m, tl. 1,5 mm.
   Dále se mi jedná o to, že teď máme termostat Elektrobock BT22 a rád bych ho vyměnil za Netatmo s chytrými termostatickými hlavicemi na klasické radiátory. A tady mám těch dotazů víc:
 1/ Vyřeší to problém s podlahovým topením/netopením?
 2/ Chytré termohlavice měnit u podlahového topení je asi hloupost?
 3/ Jak termostat zapojit – on/off nebo OpenTherm (pokud to jde, ale co jsem četl tak by mělo)
 4/ Předpoklad, že zapojením chytrých termohlavic na radiátory je po vyhřátí místnosti uzavřu a tím se pošle víc vody do podlahy, je asi hloupost nebo ne? Ale přemýšlel jsem, že to by mohlo vyřešit ten problém s malou účinností podlahovky.
 5/ Někde jsem se dočetl, že Netatmo si dokáže řídit i kotel a fungovat chytře, je to pravda u mého typu kotle?
 6/ Dokáže můj kotel se svým čerpadlem utáhnout tento systém bez přídavného čerpadla? Topenář mi tvrdí, že se to s ním hádá, a proto to netopí...
Asi toho bude ještě víc, ale moc tomu nerozumím a nejsem nějaký technický typ :-( Omlouvám se, za případnou nesrozumitelnost... Děkuji za odpověď

   Dobrý den, abych vám mohl odborně odpovědět, tak potřebuji informace, které mi nejste schopen dát (tlakové ztráty atd.) a nejspíše ani váš topenář, podle vašeho popisu. Budete tam mít více problémů (špatné průtoky jednotlivými spotřebiči atd.) a na to navazující další nevhodné nastavení. Váš topný systém je špatně nastaven a možná i špatně navržen. Mohli bychom tady dlouze řešit váš problém, ale to by nebylo efektivní. S drobnostmi, které dokážete sám odstranit, to má smysl, ale tady to vypadá na zásadnější problémy, proto doporučuji pozvat si projektanta topení a ten ať najde problémy a navrhne jejich řešení. S případnými dalšími drobnostmi si poradíme, protože budou odstraněny hlavní problémy a budeme mít zápis od projektanta, který nám řekne potřebné informace. Typuju, že po jeho zásahu budete mít všude teplo a spotřeba plynu klesne o 30-50%. To k úvodu a teď k dotazům:
 Ad1) Nevyřeší. Nemá cenu dělat „tuning“ na nefunkčním autě ;-) Určitě je problém v průtocích a typoval bych i v zapojení podlahového rozdělovače, v nastavení čerpadla a kotle.
 Ad2) ANO. Podlahové topení by v zimním období a v ideálním případě mělo jet neustále na takovou teplotu topné vody, aby to stačilo k pokrytí tepelných ztrát.
 Ad3) Protože máte kombinaci podlahové topení / radiátory, kterou nesnáším, protože je to takový prasopes, tak to není vůbec snadné odpovědět. Pokud bych to řešil u sebe doma, tak bych nechal kotel jet ekvitermně celý den, řídil teplotu do podlahovky (nevím, jestli ji máte vůbec řízenou a nejede pořád na 40°C) a radiátory řídil termohlavicemi, případně chytrými.
 Ad4) Trochu to nejspíše pomůže, ale je to řešení důsledku ne příčiny špatné funkce.
 Ad5) Musel bych nastudovat, ale ve vašem případě to použitím podlahového topení postrádá smysl (velká setrvačnost podlahového topení).
 Ad6) Může a nemusí, záleží na zapojení a tlakových ztrátách. Jestli se tam něco hádá, tak je to špatně zapojené.

   Dobrý večer, v první řadě děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Tak nějak jsem tušil, že to bude hlubší problém, ale popravdě ani netuším, kde nějakého projektanta sehnat, ale pokusím se něco najít. Co se týká mého "tuningu" tak ten už je tedy tímto u ledu... Nerozumím ale tomu, proč se někdo pouští do takové práce a vůbec tomu nerozumí, myslím toho našeho pašáka...
   Jak říkáte nic z toho, co potřebujete vědět nemám ani páru, jak zjistit. Topení fungovalo dobře, do té doby, než se udělala poslední místnost podlahového topení v dětském pokoji. Od té doby to zlobí (teď to bude druhá topná sezona), ale nemůžu říct, že bychom měli zimu. Pod 22stupňů se dostaneme jen při větších a delších mrazech. Teplo jakž takž máme, ale není ten komfort podlahového topení.
   Vím, že je to kočkopes, ale tak nějak jsem to již našel a jen se to snažil dát do kupy... Navíc si nemyslím, že máme velkou spotřebu plynu... dnes jsme někde na 14-15MWh/rok, to mi nepřijde moc na domek, ale pokud by to ještě mohlo spadnout tak to samozřejmě vítám...
Takže postup dle vás je:
 1/ najít projektanta a odstranit problémy
 2/ pak následně řešit dílčí drobnosti
   Zítra zkusím někoho najít, ale pokud to bude opravdu špatně provedené tak stavební zásah je v podstatě nemožný už teď, ale snad se to podařilo dat do kupy bez toho... Děkuji ještě jednou a moc. P.S. Můžu se ozvat, pokud bych potřeboval nějakou radu apod.

   Dobrý den, dřív fungoval profesní systém tak, že člověk pracoval u mistra, co něco uměl a teprve co mistr usoudil, že na to má, šel dělat samostatně. Doba dává mladým hodně sebevědomí, předem zmíněný systém nefunguje a rychle se měnící technologie nahrávají lidem co se to učí za pochodu a vy máte tu smůlu, že se to učí na vás (asi) :-(
   Připojení dětského pokoje byla pomyslná poslední kapka. Dřív problém nejspíše byl taky, ale ne tak okatý. Něco jako když jedete na podhuštěných kolech s autem, které pořád trochu ucházejí. Pořád se to zdá dobré, ale najednou si uvědomíte problém.
   Spotřeba plynu je rozumná, takže to snad nebude tak hrozné. Stavební zásahy nebudou nejspíše nutné. Spíše se bude jednat o nastavení průtoků radiátory (pokud to nebude možné, tak tam bude mírná změna), podlahovými okruhy, nastavení čerpadel a kotle.
Postup jste pochopil velmi správně. Kdyby to s každým šlo tak lehce jako s vámi :-)
Klidně se ozvěte, není problém, i naší konverzaci můžete dát projektantovi ať ví zhruba do čeho jde.

   Dobrý den, jj ta doba chybí a dle toho to také vypadá... :(
Každopádně jsem od rána na telefonu a snažím se někoho sehnat, ale je to bohužel zatím marné... Všichni od toho dávají ruce pryč, není to jejich práce tak proč by to po někom dávali do kupy... Ve zkratce...
   Nějak jsem to takhle i tušil, dnes někoho sehnat je opravdu velké umění. A já tomu vůbec nerozumím a jsem v tomto směru odkázaný jen na odborníky co mi kdo doporučí nebo najdu dle nějakých recenzí. Takže se s tím asi budu potýkat dál jak to je a zkoušet někoho najít, ale myslím, že nenajdu.

   Dobrý den, všichni se bojí, že to chcete řešit hned a před Vánoci se do toho nikomu nechce. V lednu to bude snad lepší. Pomocí internetu to do kupy rozumně nedáte. Ne nadarmo se na to studuje a je potřeba i praxe, přestože principy jsou dané, ale každý topný systém je originál.
Napište odkud jste, snad najdeme někoho vhodného. Teď budu dva dny pryč, takže odpovídat budu až potom.

Dobrý den, no snad po novém roce bude lepší situace... Jsem z Hodonína na jižní Moravě. Děkuji moc.

   Dobrý den, když nikoho neseženete, tak mám kamaráda z Uherského Hradiště, který není projektant topení, ale myslím, že by byl schopen to dát dokupy. A kdyby toto selhalo tak mám projektanta topení, ale je z jižních Čech, což je trochu z ruky.

   Dobrý den, tak pokud máte někoho o kom víte, že ví, co a jak tak bych to rád využil. Jednak proto, že pokud mu věříte tak to bude ten pravý člověk.
Bude to lepší, když to projde někdo, kdo potom i vám předá konkrétní výsledky, než když to budu tlumočit já, neználek. A navíc pak budu i já věřit, že případné opravy budou mít smysl.
A druhak jsem stejně zatím nikoho nenašel a nenajdu asi tak hned, a i když tak stejně nebudu vědět, jestli ten člověk ví, co a jak. Každopádně děkuji moc za ochotu a obrovskou pomoc.

Dobrý den, posílám mu naši konverzaci v kopii. Snad bude mít chuť a čas vám pomoci. Předpokládám, že se vám ozve, jestli ano a kdy či ne.

Dobrý den, děkuji moc. Tak budu čekat, jestli se ozve. Snad ano. Každopádně jsem velký dlužník a až to nějak dotáhneme tak se musím nějak revanšovat.


   Dobrý den, omlouvám se, že opět ruším, ale doposud se nikdo neozval. Mám to chápat tak, že asi nemá čas nebo zájem a zkusit hledat někoho tady u nás? I když jsem upřímně hledat nepřestal, ale někoho tu sehnat, komu bych alespoň elementárně věřil, že ví, co dělá nenašel doposud a obávám se, že nenajdu jen tak... Děkuji za odpověď.

Dobrý den, už jsem s ním dlouho nebyl ve spojení. Zkusím ho kontaktovat a pokud se mi to podaří, tak dám vědět.

Dobrý den, děkuji moc za Vaši ochotu. Jsem vděčný a dlužníkem...

D: Čau Jardo. Nemám zrovna nejlepší období. Loni mi byla přiznána částečná invalidita. Po neléčené borelióze mám na tři a půl stránky diagnóz, počínaje vysokým tlakem, přes chronické problémy, artrózy 3. a 4. stupně (úbytek chrupavek ve všech velkých kloubech), Bechtěrevova nemoc, díky výrůstkům na krční páteři skřípnutý mozkomíšní kanál atd. Proto se, na radu chirurgů, jak postupně absolvuju operace kloubů, mandlí apod., z nichž se některé nepodařily, snažím jezdit co nejmíň – už ani nejezdím na koncerty a fesťáky. Takže pokud už někam vyrazím, je to dlouho plánovaná výprava za jistou prací. V létě, když je teplo, to ještě jde, ale jak začnou podzimní plískanice a chladné počasí, klátí mě stěhovavé záněty, které mě dokážou úplně paralyzovat a uvěznit v pelechu. Tolik ke zdravotnímu stavu.
   Zaslanou korespondenci jsem přečetl a s tvojí analýzou souhlasím, ale nemyslím si, stejně jak jsi naznačil, že bych byl schopen, v tomto stadiu, vymyslet nějaké funkční řešení bez kooperace s nějakým topenářem. A tím se dostáváme k tomu problému. Řekněme, že je v okolí spousta topenářů, z nichž je cca 15% znalých a zkušených – ostatní jsou ty školené rychlokvašky, které právě staví tyto pomníky. Ovšem ti znalí se od těchto paskvilů snaží distancovat, protože ví, že když dají dohromady cenu za funkční řešení, tak se zákazníkovi protočí panenky a radši to nechají být – čili zbytečná práce.
   Ale nevzdal jsem to, pokouším se přesvědčit ty znalé a známé k tomu, aby se pokusili vymyslet něco funkčního, ovšem zatím právě narážím na nezájem. Osobně mám taky špatné zkušenosti s tím, když mám napravovat zvěrstva v MaR po nějakém rychlokvašeném topošovi, kterého proškolili nějací výrobci kotlů a k nim dodávající jednoúčelové přístroje pro regulaci.
   Pokud nyní kotel přímo reguluje teplotu vody stejně do podlah a radiátorů, jak jsem to z popisu pochopil, bylo by třeba tyto okruhy regulačně oddělit, a to asi čtyřcesťákama (které částečně nahradí hydraulický vyrovnávač) a v sekundárních okruzích osadit čerpadla. Pak, si myslím, že by to mohlo fungovat, ale bylo by třeba doplnit regulaci okruhů, potažmo, pokud to umožňuje, i kotle. Tím pádem by bylo možno určit priority řízení okruhů. Ovšem to spočívá ve spolupráci s topenáři, kteří se do toho budou chtít pustit. Jakmile někoho seženu, dám vědět. Měj se!

   Čau, díky moc za odpověď. Tady už přání brzkého uzdravení nestačí, tak přidám „ať tě to moc nebolí“.
Přepošlu tvou odpověď p. *** ať ví kam se to ubírá a ať nepřestává též hledat sám. Zdar a sílu Jarda.

D: Díky za účast a myslím, že mám topenáře, který je natolik fundovaný, že by to mohl vymyslet a taky provést – je samozřejmě otázka kolik to bude stát a jestli na to přistoupí. Je z Veselí n. Moravou a slíbil, že se tam zajede příležitostně podívat. Měj se!

   Dobrý den, děkuji za přeposlání emailu, je mi líto zdravotních problémů vašeho kamaráda a snad se brzy vše ustálí alespoň na únosné mezi a zdraví se zlepší.
K naší věci musím říct, že vašeho kamaráda plně chápu a rozumím tomu co říká. Koneckonců takovou reakci já sklízím v podstatě od každého, koho kontaktuji. Nikdo nechce po nikom hasit nějaké problémy... Na druhou stranu, já myslel a chápal jeho spoluúčast spíš v nějaké konzultační a dozorové rovině.
   Ten pán, který nám to dělal není úplně marný a myslím, že pokud by ho váš kamarád směřoval a řekl mu co a jak udělat, že by toho schopen byl a aspoň by se něčemu přiučil :)
Je to jeho problém a on to ví, jen podle mne neví, co s tím tak se tomu vyhýbá, ale pokud bychom domluvili nějakou schůzku obou pánů u nás tak by z toho možná něco přínosného vzešlo. A aspoň by měl šanci to opravit.
   Co se týká finanční stránky, tak samozřejmě že to asi bude nějaké peníze stát, s tím počítám... V tuto chvíli něco bourat není asi možné, ale dovést to do alespoň trošku funkčního stavu s přihlédnutím k budoucím dalším případným úpravám bychom asi mohli.
   Čeká nás montáž FVE na jaře a budeme dávat el. bojler na ohřev TUV a kondenzační kotel co máme dnes bude jen ohřev v zimě. I toto bych rád probral, jak postupovat správně... Je toho víc a rád bych to dělal s odborníkem a nemusel to pak dvakrát tak draze předělávat a něco už ani mnohdy předělat a opravit nejde.
Byl bych rád, kdyby se nám podařilo toto nějak uskutečnit a vašeho kamaráda zkusit naklonit, alespoň k takové spolupráci... Děkuji za odpověď

Dobrý den, přeposílám… Abyste mohl komunikovat přímo přikládám základní kontaktní údaje…

Dobrý den, děkuji moc. Uvidíme, jak to cele dopadne :) Budeme ve spojení.

Odesílatel: 32@seznam.cz