Podlahový rozdělovač IVAR

   Dobrý den, máme podlahové teplovodní topení od f. IVAR (6 smyček). Měli jsme kotel IMERGAS ZEUS MINI. Ten jsme teď vyměnili za kondenzační kotel Imergas Victrix Zeus. Na vstupu do podlahovky je DUAL-MIX s by-pasem. To je pro kondenzační kotel naprosto nevhodné. Ventil je zatvrdlý a je třeba ho vyměnit. U firmy IVAR mě doporučili dát ventil s větším průtokem VDS01 a regulační šroubení DD301. Náš topenář ale tvrdí, že je to zbytečné a nemusí se na vstup dát nic. Kdo má pravdu? Děkuji předem za odpověď.

   Dobrý den, omlouvám se, že odpověď nebude jednoznačná, ale problém lze vyřešit dvěma způsoby, a který je vhodnější, musí posoudit topenář na místě.
První je zachování stávajícího principu, tj. čerpadlo v podlahovém rozdělovači točí vodu v topných hadech a přes ventil s termostatickou hlavicí dochází jen ke „vstřikování“ tepla z kotle do podlahového rozdělovače. Toto zapojení se používá, pokud výkonově nestačí čerpadlo v kotli nebo při kombinaci podlahového topení a radiátorů. Zde potřebujete ventil VDS 01 a regulační šroubení DD 301.
Jen upozorňuji, že by nemělo dojít k zastavení průtoku přes kotel, ke kterému dojde odstraněním by-passu.
V druhém případě je čerpadlo v podlahovém rozdělovači odstaveno a zavřeno na kulových uzávěrech a dodávku tepla i cirkulaci v topných hadech zajišťuje kotlové čerpadlo. Pokud je zajištěno, že teplota topné vody z kotle nepřekročí maximální provozní teplotu podlahového topení, tak nemusí být ventil VDS 01 osazen. Jestliže je osazen jen jeden podlahový rozdělovač, tak není potřeba ani regulační šroubení DD 301.
Inspiraci v možnostech zapojení můžete najít v mé listárně. Zapojení podlahových rozdělovačů jsem řešil důkladně už několikrát.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. My potřebujeme zapojení s kombinací podlahového topení a radiátorů. Jen nerozumím tomuto „Jen upozorňuji, že by nemělo dojít k zastavení průtoku přes kotel, ke kterému dojde odstraněním by-passu“. By-pass tím, že tam dáme VDS01 a DD301 přece odstraníme. Podívám se do vaší listárny.

   Dobrý den, by-pass zajišťoval VŽDY průtok přes kotel, což je pro kotel vhodné, ale zároveň zvyšoval teplotu zpátečky, což je nevhodné. Právě proto, že by-pass odstraníte, docílíte lepší účinnosti kotle, protože zpátečka bude chladná, ale minimální průtok přes kotel musíte zajistit jinou cestou. Pokud máte v topném systému i radiátory, tak doporučuji nechat jeden například v koupelně plně otevřen bez termostatické hlavice, aby byl vždy zajištěn alespoň minimální průtok přes kotel.
   Jestliže jsou radiátory dimenzované na větší teploty než je maximální teplota podlahového topení, tak musíte zachovat čerpadlo v rozdělovači a musíte osadit VDS 01 pro regulaci teploty do podlahového topení. Též osaďte DD 301 pro zaregulování maximálního průtoku přes podlahový rozdělovač.

Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Teď už je mi to jasnější.

Odesílatel: bm@volny.cz