Podlahový rozdělovač – zase :-)

   Dobrý den pane Valter. Jelikož jsem malinko v koncích a po přečtení mnoha diskuzí na internetu jsem tak znejistil, že prosím o pomoc, radu. Z vašich stránek jsem vyčetl, že asi víte, o čem píšete. Začal jsem s rekonstrukcí části topného systému domu. Počítal jsem, že spodek domu bude podlahového topení a vršek radiátory, ty už tam jsou. Koupil jsem si rozdělovač-PROFI pd. EASY5-4 okruhy s čerpadlem. Moje představa byla, že ho napojím na stávající rozvod topného systému. Dimenze potrubí je podle mne vyhovující. Samotná montáž pro mne není problém. Ale s regulací si vůbec nevím rady, kam dát prostorový termostat. Jestli použít uzavírací hlavice k rozdělovači anebo to jen regulovat na průtocích. Nyní se topí obyčejným plynovým kotlem, ale uvažuji o koupi nového kondenzačního kotle.
   Prosím poradil byste mi s regulací? Lze to vůbec takto řešit? Moc děkuji za Vaši odpověď. Rád přispěju na provoz Vašeho webu, jste moje poslední záchrana.

   Dobrý den, nechci nijak snižovat vaše vědomosti, ale musím upozornit na jednu věc. Dříve měli domy velkou tepelnou ztrátu, takže kilowatt sem, kilowatt tam a nic se neděje. Tím chci říci, že zkušený řemeslník v tomto období projekt nepotřeboval. Dnes se vše zatepluje, staví se nízkoenergetické domy, tvoří podlahové topení, vyrábí kotle s řízením hořáku a toto je vše háklivé na správné provozní podmínky. Takže výsledek takovýchto řešení je většinou takový, že buď to funguje špatně, nebo neefektivně tj. potkáváme se na mém webu nebo uživatel platí zbytečně vysoké provozní náklady. Takže má první a základní rada, zvláště jedná-li se o podlahové topení, nechte si udělat projekt topení! Cenu projektu vám za rok vrátí provozní náklady.
   Pokud se to rozhodnete bastlit: Abych mohl určit osazení prostorového termostatu, musím vidět půdorys baráku včetně světových stran. Měl by ovládat přímo kotel. Čerpadlo u tohoto rozdělovače a v tomto zapojení by mělo běžet v topné sezóně neustále (jen se přimíchává topná vody z kotle). Průtoky v jednotlivých topných okruzích nastavit tak, aby byl přenesen potřebný výkon do místnosti (zima – nastavit větší průtok). Jestliže bude vše dobře nastavené, tak řízení jednotlivých místností není potřeba. Jestliže tedy nechcete natápět místnosti na různé teploty v různých časech, ale na to se zase nehodí podlahové topení (setrvačnost).

Odesílatel: jin@centrum.cz