Poptávka placené emailové konzultace

   Dobrý den pane Valter, mám dotaz, zda byste byl ochoten za finanční úhradu (i neoficiální) provést posouzení rekonstrukce topného systému ve větším rodinném domě.
Jedná se vlastně jen o posouzení správnosti + případné návrhy změn při (snad jednoduchém) doplnění stávajícího topného systému s plynovým kotlem dalším zdrojem, kterým je kotel na dřevo s akumulačními zásobníky. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, pošlete, bezplatně se na to kouknu, ale dělám to po večerech, takže odpověď může chvilku trvat (většinou do týdne).
Jen upozorním, že prvně by projekt měl vidět a říci k tomu své topenář a technik MaR, který to bude dávat do kupy. Někdy už použitými zařízeními se projekt liší od původního. Ať posuji už projekt, který je finální.

   Dobrý den pane Valtře, díky za reakci i za nabídku posouzení zdarma (činnost zdarma se už dnes tak moc nevidí :-)
Topenář ještě nic neviděl, protože myslím, že můj laický návrh doplnění stávajícího otopného systému je tak jednoduchý, že snad bude funkční a vlastně toto budované schéma doplnění chci mému topenáři teprve navrhnout.
Tedy v příloze posílám snad podrobný popis k posouzení včetně dotazů. Děkuji, s přáním příjemného dne...

   Dobrý den, jsem MaRák, ne topenář, přesto se pokusím zodpovědět co nejvíce otázek. Prosím číslujte otázky ať jsou jasně určené.
 Ad1) Ano, takový to provoz je možný. Jen nezapomeňte změnit velikost expanzomatu.
 Ad2) Ano, paralelní nádrží je v pořádku, jen bych zvolil zapojení Tichelmann jak pro zdroj tepla, tak pro odběr. Řazení vývodů ze shora: přívod ze zdroje, topná voda topení, vratná voda topení; vratná voda do zdroje.
 Ad3) Zapojení pomocí dvou zpětných ventilů je vyhovující. Určitě bych použil zpětné ventily s bronzovým vnitřkem (ne plastovým).
 Ad4) Velikost zásobníků a expanzomatu bych nechal spočítat projektantovi topení.
 Ad5) zapojení viz Ad2.
 Ad6) Pokud budete vodu v nádržích ohřívat na 90°C, tak doporučuji udržovat vyšší statický tlak v topném systému (při větším tlaku se voda vaří později). Při těchto teplotách by bylo dobré instalovat i chladící smyčku. Může se stát, že při výpadku el. proudu budete mít nahřáté nádrže na 90°C a zbytkový výkon nebude kam dát. To by podle kotle též měl posoudit projektant topení. S takto připravenými podklady to nebude stát mnoho a investice se vám určitě vrátí.

Dobrý den pane Valter, děkuji moc, po dovolené se na to podívám a znovu vše promyslím.

Odesílatel: mi@michenka.cz