Přesnost prostorového termostatu REV200

   Dobrý den, prostorový termostat siemens rev-200 v automatické adaptaci nefunkční zcela, s konstantou 12 minut odchylka od nejnižší a nejvyšší teploty 6 desetin stupně. To mi nepřipadá optimální. Soustava s velkou setrvačnosti (litina) velké množství vody. Vaše doporučení?

   Dobrý den, protože jste zvolil pro regulaci teploty TERMOSTAT a ne REGULÁTOR, tak bych odchylku viděl jako v pořádku. Při větší přesnosti by kotel nadměrně cykloval, proto i výrobce termostatu omezil regulaci na 0,5°C. Výkyv kolem 0,5°C pocitově ani nepoznáte, pokud se nepodíváte na teploměr. U termostatů je rozpětí výkyvu teploty 0,5°C nadstandard, do 1°C standard, do 2°C „na hraně“, nad 2°C jen pro efektivní využití občasných zdrojů tepla.
Pokud si koupíte kolo (prostorový termostat), tak nemůžete závodit s auty (regulátory teploty) ;-)
   Doporučení: Zjistěte, jestli k vašemu kotli můžete připojit prostorový regulátor a poté můžete čekat větší přesnost, i když setrvačnost do regulace bude vždy negativně zasahovat, nebo použijte ekvitermní regulaci a v neposlední řadě můžete zůstat u stávajícího řešení a být rád, že vám to tak hezky funguje.

   Dobrý den, děkuji za rychlou reakci a rozšíření znalostí. Netušil jsem, že termostat a regulátor jsou tak odlišné v měřených hodnotách. S ekvitermní regulací už jsem koketoval po revoluci -Aritma Vokovice vstup, výstup topné vody plus venkovní čidlo a výsledky byly neadekvátní vynaloženému úsilí. Křivku jsem opravdu neohnul, ani neposunul vertikálně či horizontálně:-o., tak aby teplota (funkce) byla optimální. Přednastavené hodnoty nebyly správné. Prozkoumával jsem některé nové systémy (Siemens) a obávám se, že problémy budou stejné. Vytápím prostor cca 800 m3 a potřebuji ustálenou teplotu 21 stupňů, bez výkyvů. Natápění, byť jednoho stupně je neekonomické. Topím teplotou vody do 50 stupňů.
Siemens rev-200 je uváděný, jako regulátor.

   Dobrý večer, ano je uváděn jako regulátor, ale není to regulátor výkonu kotle, ale regulace ZAPNUTO/VYPNUTO v čase. Když to přirovnám k mému oblíbenému autu, tak máte auto, které umí jet jen 90 km/h (zapnuto) nebo stát (vypnuto) a vy chcete jet 45 km/h (tepelné ztráty objektu), ale to auto neumí. Takže regulátor dělá to, že chvilku auto jede a chvilku stojí, aby v konečném důsledku jelo průměrně požadovanou rychlostí. Ve vašem případě kotel chvilku jede na plný výkon a poté stojí, aby za daný časový interval byla průměrná teplota ve vytápěném prostoru rovna požadované (pořád mi chybí informace o použitém kotli). Jestliže chcete udržovat stabilní teplotu ve vytápěném prostoru, tak potřebujete regulátor výkonu kotle a kotel který to umožňuje (dokáže jet plynule na požadovaný výkon, v příkladu na 45 km/h), ale i tak je to hodně náročné na správné nastavení, které s klasickými regulátory je dost obtížné dosáhnout. Zde už většinou nastupují volně programovatelné systémy, ve kterých lze udělat zakázkový SW pro konkrétní příklad (například extrémní ekvitermní křivka zalomená v 10 bodech není problém), ale to je úplně o jiných penězích. Vůbec netuším, proč chcete tak přesně držet prostorovou teplotu, kdež u tak velkého objektu bude prostorová teplota v různých částech rozdílná. Ve vašem případě bych se spíše než na regulátor, zaměřil na efektivní provoz kotle.

Dobrý večer, kotel je Viadrus G-23. Chápu, že je na výměnu, ale je to o penězích. Pokud nastavíte teplotu dvacet stupňů a klesne o 6 desetin, tak to ve velkém prostoru sakra cítíte.:-)

Dobrý večer, tento stařičký typ kotle bych moc neškádlil, aby něco ještě vydržel a spínal bych ho maximálně 5x za hodinu, což odpovídá 12 min cyklu.
Po dvacetileté praxi trvám na svém, že 0,6°C nepoznáte. Jestliže ano, tak je špatná pocitová teplota a problém je jinde. Nejčastěji je problém způsoben nízkou nebo vysokou vlhkostí, průvanem nebo nevhodným oblečením.

   Děkuji moc za Vaše názory, kotel krom mizivé účinnosti nemá za léta provozu jedinou závadu. Je to opravdu, jako staré auto. Jede, nenadchne, ale nezarmoutí.

Odesílatel: av@seznam.cz