Prohozené topení a TUV u Junkers Cerastar ZR 24-3 KE

   Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem na chybné chování plynového kotle Junkers Cerastar ZR 24-3 KE. Kotel je ovládán termostatem (regulátorem) TR-200.
Popis závady:
 a, Kotel je zapnut na stupeň I. (pouze ohřev TUV) Ohřáté medium směřuje místo do okruhu ohřevu TUV do okruhu ohřevu topení.
 b, Kotel je zapnut na stupeň II. (topení i ohřev TUV) Ohřáté medium směřuje místo do okruhu ohřevu TUV do okruhu ohřevu topení, i když je v místnosti, ve které je umístěn termostat dostatečná teplota.
Zkoušel jsem zapojit i náhradní termostat TR-200. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, pro upřesnění: kotel ZR je bez ohřevu TUV. Buď se jedná o ZR přestavěný na ZSR nebo o ZWR.
Chyba je v kotli v přepínacím ventilu. Buď odešel ovládací magnet (špatná elektrická část) nebo nefunguje po mechanické stránce. Doporučuji zavolat servisního technika a nepouštět se do opravy sám.

   Dobrý den. Moc děkuji za ochotu. Mám Vám něco uhradit? Pokud ano zašlete číslo účtu a částku. A nevíte náhodou, kde bych mohl získat funkční schéma třícestného ventilu? Pro jistoto zasílám foto ventilu (náhradní, ale starší zakoupený na webu). Děkuji.

   Dobrý den, posílám návod, ve kterém je schéma všech tří kotlů a z kterého je patrná konstrukce i funkce.
Tato poradna je poskytována zdarma. Je tu jen podpora spokojených uživatelů (https://jvalter.cz/podpora-spokojenych-uzivatelu), ale tam je zatím prostředků dost. Díky za optání.

Odesílatel: karel@email.cz

Komentáře

Reakce na přepínací ventil v kotli

Dobrý den, dotaz výše je sice starší, ale třeba má zkušenost ještě někomu pomůže. Taky jsem řešil problém, kdy mi po přestavbě ZR na ZSR nefungoval správně přepínací ventil. Nejsem odborník, takže budu používat při popisu neodborné výrazy. Nejdříve se po zapnutí kotle na stupeň 1. tlačila teplá voda do bojleru i topení. Celkem jsme se s tím potrápili, ale ukázalo se, že chyba byla v zapojení do otopné soustavy. Mám i krbová kamna s výměníkem a chtěl jsem mít možnost ohřívat vodu i v bojleru, když topím krbovkami do otopné soustavy. Naivně jsem si myslel, že stačí propojit okruh z kotle do bojleru s topným okruhem. Možná to funguje přes nějaké zpětné ventily apod., ale natvrdo ne. Pak totiž dojde k tomu, že voda proudí špatně a nepřitlačí tu ucpávku ve ventilu na výstup do radiátorů nebo naopak do bojleru, protože teče vlastně ve stejných trubkách voda pro bojler i otopnou soustavu. Myslím, že pán nemusel mít nutně vadný přepínací ventil, protože, když jsem zpětné potrubí (studená voda) z bojleru do kotle oddělil od topného okruhu, chovalo se mi to přesně stejně, jak pán popisuje. Takže mu ventil přepínal, ale špatně. Musel jsem ještě oddělit i vstupní potrubí (teplá voda) a přepínač začal fungovat správně.  Jinak děkuji za tyto stránky a Vaši práci.