Prostorový regulátor topení a chlazení

Mám místnost, ve které se nachází stropní chladící jednotky a přímotopy jako jediný zdroj tepla. Mám provést regulaci, aby přímotopy topily do cca 24°C a chladící jednotky spínaly při cca 26°C. Existuje nějaký prostorový regulátor (termostat), který by toto zvládnul, nebo budu muset řešit pomocí řídicího systému.

Dobrý den, zde hodně záleží na požadovaném komfortu a návratnosti investice. Standardní lepší prostorové termostaty umí topení nebo chlazení (zvolení funkci termostatu při instalaci), maximálně můžete ručně přepínat druh provozu topení/chlazení ručním přepínačem, proto si myslím, že nejsou úplně vhodné. Pro vás se spíše hodí prostorové termostaty pro fan-coil jednotky (při hledání typu zadejte do vyhledávače např. „prostorový termostat fancoil čtyřtrubkový“). Tyto regulátory jsou uzpůsobeny pro provoz topení a zároveň chlazení, a proto by neměl být větší problém. Důležitý parametr je nastavení spínací hystereze pro oba režimy tj. topení i chlazení, podle kterého poznáte kvalitu termostatu. Tyto regulátory mají výstup i na vícestupňový ventilátor, který zde nepoužijeme a jeho zobrazení bude trochu mást obsluhu, ale je to ještě přijatelné. Toto řešení doporučuji pro domácí použití, pro menší prostory (celkové ovládání max. 50m2 obytného prostoru), nebo tam kde nejsou velké nároky na komfort obsluhy. Příklad takového regulátoru je např. RDG 100 katalogový list stránka produktu: http://www.zefin.cz/cs/Produkty%20/%20siemens-regulace%20/fan-coil-regulace/regulatory-rdg/rdg-100-t-univerzalni-regulator__s625x897p.html. Zde nemůžeme počítat s nějakou návratností nebo s razantní úsporou provozních nákladů, ale je to zase celkem laciné řešení.
   Pokud některý z výše uvedených parametrů prostorový regulátor nesplňuje (hlavně se jedná o velikost regulovaného prostoru, komfort obsluhy, úspora provozních nákladů), tak doporučuji použít řídicí systém. Cenu bych odhadl na 5ti násobek, ale návratnost je podle mého oproti prostorovému termostatu v řádech měsíců a hlavní výhodou je možnost vytvoření programu podle konkrétních potřeb zákazníka a tím optimalizovat provoz. Prostě se dá říci, že záleží na konkrétní situaci a požadavcích investora. Řídicí systém je ideální, ale nemá cenu ho dávat tam, kde nám investorem požadovanou funkčnost zastane prostorový termostat.

Odesílatel: martin@seznam.cz

Soubory: