Prostorový termostat ZAP/VYP

   Dobrý den, dovolte, abych Vás požádal o radu s výběrem pokojového termostatu, stávající Honeywell CM707 zřejmě dosloužil, kotel je Buderus logomax UO12-28. Jedná se o dům 7let starý, v přízemí podlahové topení, v patře radiátory + koupelna podlahové, Porotherm 44cm +10cm polystyren. Dům jsem koupil od prvního majitele a momentálně se učím dům vytopit. Jsem úplný laik, ani topení ani regulaci vůbec nerozumím, podlahové topení je španělská vesnice. Proto se omlouvám, pokud je tento dotaz pro Vás ztrátou času. Děkuji za pochopení a za odpověď.

   Dobrý den, ještě jsem se nesetkal s tím, že by CM707 dosloužil. Je to kvalitní termostat s jednoduchým ovládáním. Pokud opravdu dosloužil (pravděpodobnost podle mého tak 5%), tak bych zvolil opět tento typ (není to stará záležitost). Jako první zkuste vyměnit v CM707 napájecí tužkové baterie (2x typ AA). Sice tento termostat signalizuje vybité baterie, ale většinou až dlouho poté co přestane spínat (jediná nevýhoda co vím). Protože relé je přepínáno impulsem tak při vybitých baterií zůstane v posledním stavu, kde baterie měly ještě „sílu“ relé přepnout. Poté kotel topí pořád nebo vůbec. Doporučuji u všech termostatů měnit baterie preventivně každý rok před topnou sezónou a vyndané baterie „dojet“ například v ovladači televize. Nebude-li to bateriemi, doporučuji pozvat plynaře, aby zkontroloval kotel a termostat. Píšete, že jste nový majitel, tak bych plynaře pozval stejně, aby kotel vyčistil a provedl revizi, protože bývalý majitel nejspíše údržbu zanedbával a tímto krokem budete mít jistotu, že kotel je v pořádku a že ještě dlouho vydrží.

   Dobrý den, mnohokrát děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď.
   Revizi jsem udělal, seřízení kotle také. Termostat dělá to, že v režimu auto, který zapnu večer, tak ráno sepne kotel a po krátké době přepne sám do režimu OFF a po mém přepnutí zpět na auto, tak to několikrát opakoval a pak zase týden běží v pořádku. Baterie jsem raději preventivně měnil hned, tak tím to snad nebude.
   Našel jsem si typ CM907, který má šest možností nastavení na jeden den, což by našemu způsobu života lépe vyhovělo než čtyři u stávajícího. Pokud chválíte CM707, tak snad s tímto neudělám chybu.
   Ještě jednou mnohokrát děkuji za konzultaci a obdivuji Vaše až nekonečné znalosti.
   Dovolte ještě jeden dotaz, zda by bylo možné získat Vaše posouzení jak nejlépe využít, popř. o co vylepšit vytápěni našeho domu.

   Dobrý den, CM907 je jen rozšířená varianta CM707, tedy i dražší. Pokud vám více vyhovuje CM907, ten mohu též doporučit. Nenabízel jsem jej, protože jsem nabyl dojmu, že je pro vaši aplikaci zbytečný (umí i oddělený snímač teploty a případně ovládání přes telefon).
   Vámi popisovaný problém bych viděl ve špatné montáži na zdi. Setkal jsem se s tím, že termostat nebyl namontován na rovné zdi, montážník dotáhl na fest upevňovací šroubky a termostat prohnul. Poté jezdec (dole je jen tvarovaný plíšek) špatně dosedal na tištěný spoj a docházelo k podobnému jevu. Protože to tak bylo dlouho, musel jsem opatrně sundat desku tištěného spoje a kontakty (zobáčky) na plíšku jemně přihnout. Pokud se závada opět projeví, mohl být jen jezdec nebo plošky zoxidované dlouhým nepoužíváním, zkuste sundat vrchní díl a trochu povolit upevňovací šrouby základny, případně podložit termostat do roviny před opětovným utažením upevňovacích šroubků. Pokud to nepomůže, můžete zkusit přihnout a očistit kontakty plíšku jezdce. Dejte pozor na správné opětovné nasazení do základny na zdi (správně se trefit kolíky do svorkovnice). Opět bych to viděl na závadu termostatu tak na 5%.

   Dobrý den, dovolte abych Vám poděkoval. Popravdě jsem nevěřil příliš v úspěch, ale termostat byl upevněn zřejmě na křivo, (což nás s otcem dost iritovalo od prvního okamžiku, co jsme si toho všimli, ale nebyl čas to řešit) a pomohlo podle Vaší rady s ním jenom pohnout do správné polohy a od té doby běží bez problémů. Jste neuvěřitelný, děkuji.

Odesílatel: ab@tiscali.cz