Protherm – podlahové vytápění

   Zdravím p. Valter. Dostal sem se v novostavbě k nastavení elektro kotle Protherm Ray 12k. Kotel jen napojený jen na podlahové vytápění a je řízený prostorovým termostatem PT 22. Termostat je nastavený topení dle místnosti a na 20 stupňů.
   Problém je v tom, že když se místnost vyhřeje, tak termostat vypne a podlahy zchladnou. A to trvá třeba tři hodiny, než zchladne místnost a zapne znovu termostat. Nevím, jestli byl dobře zvolen termostat a neměla se měřit přímo teplota podlahy. Nevíte, jak by se to dalo nastavit, aby to lépe topilo? Děkuji.

   Dobrý den, zde je problém, že máte velmi vysokou teplotu topné vody do podlahy. Protože tam dodáte velký výkon (větší než tepelné ztráty objektu), tak teplota v prostoru stoupá a prostorový termostat topení vypne. Chybu v termostatu a zapojení bych v tuto chvíli nehledal.
   Řešení: nastavte nižší teplotu topné vody (nejlepší by bylo doplnění ekvitermní regulace, která by vám ubírala teplotu do podlahového topení podle venkovní teploty). Prostorový termostat používejte jen pro noční útlum, tj. ve dne nastavte vysokou požadovanou teplotu např 27°C a noční útlumovou např. na 18°C. Poté bude topení přes den topit stále a na noc vypne. Teplotu do podlahy a v prostoru regulujte teplotou topné vody do podlahového topení (buď ručně nebo ekvitermní regulací).

 

   Zdravím p. Valter. Tak vám po delší době píšu výsledek nastavení kotle dle vašich rad. Ekvitermní křivka nastavená na tu nejnižší, co na kotli jde, a ještě posunutá na hodnotu 19 stupňů. Kotel temperuje na 25 stupňů a v místnostech je 20 stupňů. Termostat nastavený na komfort 27 stupňů a útlum na 18 stupňů. Útlum je od 20:00 do 6:00. Díky moc rady. Majitel už je pokojený. Hezký den přeji.

Odesílatel: palo@seznam.cz