Protherm Ray KE 12 – nastavení výkonu spirál

   Dobrý den, máme doma elektrický kotel Protherm Ray KE 12 a rád bych se zeptal, zda jde tento kotel nastavit tím způsobem, aby topil pouze na výkon 1KWh. Dle jeho stupnice výkonu zatím bohužel topí pouze na sudé hodnoty, tedy 2, 4, 6KWh... a při příznivějších venkovních teplotách, kdy není třeba tak topit, hodně osciluje, protože zbytečně přetápí i při 2KWh, děkuji.

   Dobrý den, u 12 kW kotle jsou 2 kW topné spirály (6x2kW; dvě skupiny po třech spirálách), proto minimální připojitelný výkon je 2 kW (při použití jedné spirály). Chtělo by to zvážit, jestli kotel není příliš silný. U 9 kW kotle byste požadovanou možnost měl. Tam jsou tři 1 kW a tři 2 kW spirály (jedna slupina (3 kW + druhá 6 kW). Pokud by stačil slabší kotel, tak by nejspíše stačilo zaměnit první skupinu a přestavit typ kotle v regulaci (kontaktujte výrobce).
Jestliže dochází k přetápění prostoru, tak je špatně nastavená ekvitermní nebo prostorová regulace.

   Dobrý den, mnohokrát děkuji za odpověď. Napadlo mě ještě jedno řešení, a sice v aplikaci MIGO nastavit topení a vypínání topení po půl hodině tak, aby podlaha zůstala neustále teplá, avšak za cenu neustálého vypínání a zapínání kotle omezeného na 2KWh, tj. 48 cyklů za den. Měl by tento způsob dramatický vliv na jeho životnost? Děkuji.

   Dobrý den, toto je spíše otázka na výrobce kotle. Pokud vezmu standardní elektrickou i mechanickou životnost (počet sepnutí) ovládacího relé (velmi záleží na kvalitě použitého relé -> životnost se liší i v řádech; pokud vyfotíte desku s detailem na relé, šest bílých krabiček vedle sebe, tak bych zkusil dohledat datasheet a spočítat to přesněji) a svojí osobní zkušenost, tak bych životnost relé při takovémto provozu typoval na 5 až 6 topných sezón, což není mnoho. Případná výměna relé není až tak složitá ani nákladná, ale protože řešíte důsledek, ne příčinu, tak bych toto řešení nedoporučil.

Odesílatel: celer@seznam.cz