Protherm Tiger regulace

   Dobrý den. Předem se omlouvám, pravděpodobně nebudu první, kdo se na podobné otázky ptá. :-) Chtěl bych Vás požádat o radu ohledně ideální regulace kotle.
Bydlím ve starší rodinném domě, který postupně rekonstruuji a snižuji jeho tepelné ztráty. Aktuálně máme všude plastová okna, z větší části 3sklo a cca z poloviny zateplené stopy. K vytápění používám Protherm Tiger Condens 25KKZ42-A, rozvody v mědi a nové radiátory. Pro regulaci kotle jsme připojili ekvitermní regulaci Protherm MiGo eBus (https://www.protherm.cz/pro-nase-zakazniky/produkty/ekvitermni-regulace-migo-11200.html), mělo by jít o obdobu Vaillant eRELAX. Ve všech místnostech kromě té, kde je regulace umístěna, používáme termostatické hlavice. Regulace MiGo má fungovat jako ekvitermní s vlivem vnitřní prostorové teploty, místo venkovního čidla teploty používá aktuální předpověď počasí. V nastavení lze částečně regulovat ekvitermní křivka, bohužel však dost omezeně.
   Po čase používání a marných pokusech o přenastavování ekvitermní křivky a dalších parametrů jsem zjistil, že nejsem první, kdo došel k tomu, že změny nastavení v MiGo vlastně nic nemění a kotel funguje, "jak chce". V mém případě vytápí vodu na cca 62 °C ať je září nebo leden a vlastně funguje jen jako regulátor Chci topit/Nechci topit. V reálu nám pak prostorová teplota nepříjemně stoupá a kolísá v rozmezí cca 1°C a kotel stále cykluje. Řešil jsem, jestli je regulace správně zapojená a vše je v pořádku. Podle názorů jiných uživatelů se zdá, že tato regulace je velmi primitivní a žije si tak trochu vlastním životem. Od regulace za 6000 Kč jsem čekal trochu více.
   Rád bych situaci nějak vyřešil, a tak přemýšlím nad variantou, kdy bych žádnou externí regulaci nevyužíval, připojil venkovní čidlo teploty a ekvitermní křivku řešil přímo v kotli. Jelikož ale nemám s toto variantou zkušenosti, mám obavy ze situace, kdy například budeme větrat a vnitřní teplota výrazně klesne. Nebude pak dorovnání teploty trvat příliš dlouho? Větráme i třeba i 5x denně.
   Druhá varianta je poohlédnout se po opravdu kvalitním prostorové regulaci s vlivem vnitřní teploty a ekvitermní křivku řešil zde. Předpokládám, že při výraznějším snížení vnitřní teploty při větrání by se teplota vody mohla jednorázově navýšit.
Možná tuto problematiku řeším úplně špatně, a proto budu moc rád za Váš názor.
   Doporučujete využívat spíše ekvitermní regulaci přímo v kotli s venkovním čidlem a bez prostorového termostatu nebo byste dal přednost externí ekvitermní regulaci s vlivem vnitřní teploty? Neměl byste případně doporučení jakou zakoupit? Nejsem si ale jistý, zda lze k tomuto kotli připojit eBus regulace jiných výrobců.
Předem děkuji za jakoukoliv radu.

   Dobrý den, tady si hned vzpomenu na větu „S Bluetooth je všechno lepší…“ a musím se smát :-D
Pokud chceme provozovat kondenzační kotel co nejefektivněji, tak musíme mít co nejnižší teplotu vratné vody a tím i topné vody bez zbytečných špiček. Toho docílíme ekvitermní regulací, kde jen kopírujeme tepelné ztráty objektu.
   Postupoval bych takto: Připojil bych venkovní snímač a aktivoval ekvitermní regulaci. Počasí z netu neodráží místní podmínky a tím je hodně omezené. Po odladění topné křivky by se měla prostorová teplota držet na stejné úrovni a kotel si jen „brumlat“ na nízkém výkonu. Kotel vypínat maximálně na noc.
   Pokud budete správně větrat, tak jak se má, tj. intenzivně (nejlépe průvan) a po krátkou dobu (5 až10 minut), tak sice krátkodobě zvýšíte tepelné ztráty, o kterých ekvitermní řízení neví, ale velká tepelná setrvačnost materiálů použitých v domě zajistí rychlé ohřátí vzduchu (vzduch si „ukradne“ teplo ze zdí, zařízení atd.) a následně dojde k pomalému „dobití“ teplotního deficitu v materiálech.
   Jestliže by se váš dům nechoval, tak jak předpokládám a teplotní komfort by nebyl dostačující, tak následně mi dáte ještě pár informací a můžeme zkusit najít prostorový termostat/regulátor, který by vyhovoval vašim potřebám, ale nemyslím si, že to bude potřeba.

Odesílatel: dominik@gmail.com