QAA73.110/101 vadný?

   Dobrý den, prosím o radu. Odešel mi kond. kotel Dakon KZ15 (děravý výměník), který jsem nahradil kotlem Therm 18KD. Původní regulace QAA73.110 zůstala. Ovšem po několika dnech jsem chtěl na regulátoru změnit max teplotu topné vody jejíž hodnota při pokusu o změnu skokově klesla na 8°C a dále lze nastavit pouze 0°C nebo 8°C. Stejně tak nelze nastavit min teplotu topné vody (stejně jako u max teploty) drží na 0°C. Odešel QAA73 nebo je chyba v komunikaci s kotlem? Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, Thermona si nikdy nedělala hlavu s dodržováním standardů OpenTherm komunikace (což dělají i další výrobci „kvalitních“ kotlů) :-(
   Podle popisu problému QAA73 zapsal někam, kam jste neměl. Bude to dáno stářím QAA73 (už se používá novější specifikace protokolu) + verze pojetí OpenTherm komunikace firmou Thermona.
Závěr: Problém bude s velkou pravděpodobností v komunikaci s kotlem (regulátor zapisuje do špatného „šuplíčku“).
Náprava: Odpojte prostorový regulátor a opravte nastavení v regulaci kotle (snad to půjde). Pokud prostorový regulátor jinak funguje (opravdu funguje?), tak ho můžete poté připojit zpět a tento parametr nepoužívat. QAA by si měl poté ukazovat opravené údaje z kotle.
Jestliže to není ono, tak určitě použijte jen doporučené regulátory od Thermony. Vyhnete se tím hodně problémům.

   Děkuji za radu. Po kontrole nastavení parametrů v kotli jsou hodnoty "min teplota topení=25°C" a "max teplota topení=80°C" ovšem QAA73 si ukazuje "svoje hodnoty". Hodnoty v kotli jsem kontroloval hned po podivném chování QAA73. Regulátor do poslední chvíle bezchybně fungoval s kotlem Dakon KZ15, který dosloužil 5.2.2022 (po devatenácti letech). Vadný kotel byl vyměněn za THERM 18KD který byl spuštěn 10.2.2022 s QAA73 avšak nedokázal (kotel) fungovat v režimu automatické modulace oběhového čerpadla, proto ty změny některých parametrů. V tuto chvíli je s kotlem spojen regulátor Honeywell CR04. Avšak problém s automatickou modulací čerpadla v kotli trvá. Tento týden v pondělí jsem volal výrobci kotlů, zda jejich kotel funguje s QAA73.110 a bylo mi řečeno, že naprosto bez problémů. Nicméně pokud by byl QAA73 vadný nejraději bych pořídil nový-byl skvělý. Problém s modulací čerpadla řeším se servisním technikem, který uváděl kotel do provozu. Napadá Vás ještě něco?
   Kotel s qaa73 jede tak, že pokud na kotli nastavím např "min teplotu topení=35°C" kotel drží teplotu vody na 35°C, ale protože ho QAA nepustí výš protože má maximum na 8°C drží tuto teplotu topné vody (kotel) bez ohledu na nastavenou pokojovou teplotu v QAA.
   A ještě k těm novějším verzím protokolu OpenTherm. Můžete mi prosím dát odkaz, kde se dočtu další podrobnosti? Případně pokud máte info ke QAA73.110 a jejich verzích? Moje stávající verze je QAA73.110/101 v1.3 a vím, že jsou verze až v1.7 možná i vyšší. Můžu mít QAA73.110/136. Ovšem nevím, co je to za verze a jakou používá verzi OpenTherm protokolu. Děkuji za Váš čas

   Dobrý den, asociace komunikace OpenTherm: https://www.opentherm.eu/
Pořád se točíme kolem Thermoňáckého OpenTherm „bastlu“ mezi hořákovou automatikou a linkou RS485, který funguje špatně. Honeywell CR04 vám taky asi nebude fungovat. Viz https://dilyprokotle.cz/detektory-a-termostaty/5205--termostat-honeywell-cr04-opentherm.html -> „není vhodné pro kotle THERM“. Chyba bude na 80% v komunikaci kotle. :-(
   Hodnota nejde v QAA změnit, protože QAA procuje s maximální teplotou nastavenou v kotli (čte ji z kotle), ale tato hodnota je na jiné adrese, tudíž ji nepřečte, a proto je nejspíše nulová.
Náprava: S tímto kotlem se do funkčního stavu asi nedostanete. Připojte ke starému Dakonu, se kterým to komunikovalo a změňte zpět, poté nešahat :-) Jestliže bude funkční alespoň adresa požadované teploty topné vody, tak by poté mohla regulace fungovat.
Princip regulace: QAA si vezme data z kotle + své nastavení a kotli posílá požadovanou teplotu topné vody. Tato je ještě omezena točítkem na kotli (je to maximum). Příklad: QAA spočítá podle prostorové teploty, časového programu atd. že potřebuje 60°C k vytopení prostoru, tuto omezí podle točítka na kotli (při ekvitermní regulaci má točítko jinou funkci), ve vašem případě na 35°C a tu posílá kotli. Kotel moduluje hořák podle skutečné a nastavené teploty topné vody. Čerpadlo není modulované. U některých kotlů je čerpadlo řízeno podle teploty vratné vody případně podle rozdílu teplot. Točítko nastavte na maximum a uvidíte, jestli bude řízena teplota kotle.
V případě další komunikace mi napište hodnoty všech řádků v QAA hlavně:
Parametr 62 – co je zde?
Parametr 71 – zobrazená hodnota, jaké hodnoty lze zadat?
Parametr 72 – zobrazená hodnota, jaké hodnoty lze zadat?
Parametr 81 – je tento řádek, hodnota?
Parametr 82 – je tento řádek, hodnota?
Parametr 95 – co je zde?
V příloze posílám návod k QAA75.110 verze A; popis OpenTherm protokolu V2.2.1.

   Dobrý večer, teprve dnes jsem se k výpisu odhodlal, posílám v příloze. Dnes tady byl technik na kotel. Povedlo se mu rozchodit modulaci s CR04 pravděpodobně mám tento: https://dilyprokotle.cz/thermona-termostaty/4228-cr04-termostat-thermona.html, alespoň podle čísel na krabici a označení plošného spoje. Nicméně se regulace kotle ani vzdáleně nepodobá předchozí kombinaci QAA73.110 s Dakonem KZ15. Rád bych rozchodil ten QAA73. Děkuji za Váš čas.

   Dobrý den, rozchodit QAA se podaří tak na 50%. Určitě budete potřebovat řídicí desku ze starého Dakonu, aby se vrátil zpět parametr, který je nefunkční na Thermoně (a poté nešahat).
Kouknul jsem se na parametry a opravdu jediný problém je v nepřečtení maximální teploty kotle z kotle (QAA jí nepřečetl, takže je 0°C) a od toho se odvíjející problémy.
Jestli je to jediný parametr, který nesedí „proti sobě“ si netroufám říci. Po srovnání na Dakoňácké desce vyzkoušejte a uvidíte, jestli ostatní funkce jsou zachované. Kombinace Thermona a komunikace OpenTherm není šťastné manželství :-D

   Děkuji pane Valtře za Vaši odpověď, bohužel jsem se v den spuštění nového kotle zbavil starého Dakonu – moje chyba! Hovořil jsem s technikem, který tady ve středu byl kvůli modulaci čerpadla a který kotel uváděl do provozu. Problém se mu povedlo vyřešit, ale to je jiná. Dále jsem se ho ptal, jestli jsou v okolí provozovatelé kondenzačních kotlů s regulací OpenTherm, kvůli nastavení QAA jak jste radil, bohužel o nikom neví. On je to spíše topenář (nechci se ho nijak dotknout je to fajn chlap) o regulaci toho moc neví. Ani v mém okolí známých nikoho neznám, kdo má kotel s termostatem OpenTherm, nebo o tom oni neví.
   Ještě mě napadlo, že udělám na bastl desce zdroj proudu (7mA) s TL431, kterým bych napájel QAA a pokusil se nastavit ztracené hodnoty. Myslíte, že by to šlo, nebo QAA potřebuje nějakou minimální komunikaci s kotlem, aby fungoval a dovolil měnit hodnoty?

   Dobrý den, rychlé zbavení se kotle byla velká chyba :-(
Jestli s tím nejde nic dělat, tak musíme najít jinou cestu. Napájení je jedna věc, ale poslat tam správně data je jiná… Minimální komunikace asi není potřeba, ale potřebujete do QAA zapsat maximální teplotu kotle například 80°C, aby vás nechal změnit omezení max. teploty na řádku 72 (musí být nižší než max. teplota kotle).
   V „bastlení“ OpenThermu nejsem kovaný, tak nevím, jaké máte šance uspět. Zkusím kontaktovat kluky z Brna, kteří dělali převodník na OpenTherm a mají i zkušenosti s Thermonou. Snad mi dají nějaké info, ale buduje je kontaktovat až ve všední den. Během příštího týdne se ozvu.

  Dobrý den, tak jsem to probral i s člověkem, který má s OpenThermem a Thermonou větší zkušenosti a došli jsme k závěru: Maximální nastavenou teplotu z tohoto kotle nedostaneme. Pokud bychom měli znovu nastavit QAA73.110, bude k tomu potřeba další zařízení, který umí být master a umí tyto hodnotu poslat. Jestli bude QAA73 i po tomto zásahu funkční s kotlem Thermona není vůbec jisté. Pokud byste se chtěl přesto do toho pustit, tak je varianta použít toto: https://create.arduino.cc/projecthub/jiripraus/connect-your-central-heating-to-arduino-7818f5 Citace kolegy: „Když si dáš na Google vyhledat arduino opentherm tak vždycky skončíš u tohoto. Někdo k tomu byl právě i SW, kterým šly nastavovat různé věci.“

   Dobrý večer, děkuji za informace. Taky jsem pátral a našel jsem toto: https://otgw.tclcode.com/ ovšem zatím bych do toho tak komplikovaně asi nechtěl jít. Nicméně zapojil jsem si zdroj proudu, jak jsem minule uvažoval a termostat ožil a taky dovolil na řádcích 71 a 72 (nejen na těchto řádcích) nastavit požadované hodnoty tj 8°C a 80°C. Připojil ke kotli a nějak to funguje, avšak komunikace neprobíhá asi úplně korektně. Proto bych Vás chtěl požádat, zda mi poskytnete kontakt na toho člověka?

   Dobrý večer, tak to je dobrá zpráva. Buď, když nemá QA73.110 komunikaci tak nahradí data defaultními hodnotami, nebo mu nepřijde 0°C odpověď. Je jasné, že tato část komunikace je určitě chybná.
Kontakt vám dát nemohu, protože už tahle jsem rád, že mi při jeho vytížení věnoval trochu svého času. Teď už je to jen na vás. Možnost ovlivnit komunikaci stejně nemáte, tak můžete jen vysledovat, jestli se kotel řídí pokyny regulátoru. Podle toho, co jsem věděl + co jsem se dnes dozvěděl, tak jediné, co by mohlo chodit je posílání kotli požadované výstupní teploty z kotle. Hodně zdaru. Případně dejte vědět, jak jste dopadl pro další čtenáře mého webu.

Odesílatel: oz@volny.cz