Regulace kotle Protherm Ray

   Dobrý večer pane Valtr. S přítelkyní kupujeme bungalov s elektrickým kotlem Protherm Ray. Je vybavený prostorovým termostatem Thermolink B bez ekvitermního čidla s eBus komunikací. Jeho funkce jsou jen základní a nám nedostačující.
   Bylo by možné použít od firmy Protherm místo Thermolink B prostorový termostat Thermolink P/2 + ekvitermní regulaci? Prostorové termostaty mají shodné parametry, jen na některých internetových stránkách je uvedena komptabilita pro kotel Ray a na některých ne. Jde mi převážně o funkce modulace výkonu, ekvitermní regulace, programování času ohřevu teplé vody a týdenní programování teploty v referenční místnosti.
   Elektrokotel jsem nikdy neměl, jsem tzv. panelákové dítě a nerad bych platil enormní částky za elektřinu… Proto vše řeším, dokavaď je ještě čas. Předem moc děkuji za odpověď.

   Dobrý den, nejsem servisní technik kotlů Protherm, tam mě berte s rezervou. Vše co napíši, mám z podkladů na internetu.
   Kotel Protherm Ray (zkontrolujte, že máte opravdu tento typ) umožňuje připojení venkovního snímače (ekvitermní regulaci) přímo do kotle. Kotel ale neumožňuje připojení ebus prostorových regulátorů, takže pokud tam máte prostorový regulátor Thermolink B (důsledně zkontrolujte typ), tak buď nic nedělá (firma z vás vytáhla jen peníze) nebo připojit lze a jsou špatné podklady na internetu.
   Na vaši otázku odpovídám: Ekvitermní regulaci lze realizovat připojením venkovního snímače v kotli. Jestliže máte funkční Thermolink B, tak bude i fungovat Thermolink P/2. Podle podkladů ke kotli, lze připojit jen prostorový termostat s beznapěťovým kontaktem. Poté máte na výběr ze spousty termostatů různých výrobců. Jako nejrozumnější bych viděl nechat si toto potvrdit od výrobce.
   Na závěr bych doplnil. Výrobce schválně mate termínem „plynulá modulace výkonu“. Nejedná se o kontinuální regulaci výkonu, ale o postupné spínání výkonu, takže vám tam bude asi něco cvakat, ale zase se jedná o nejlepší variantu v poměru cena/výkon.
   Topení elektrokotlem není zrovna nejlevnější. Doporučuji si zjistit výkon elektrokotle (v kW) a tepelnou ztrátu bungalovu. Poté si můžete přibližně spočítat, kolik za zimu zaplatíte např. na stránce http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info.

   Děkuji za rychlou odezvu pane Valter. Před podpisem kupní smlouvy si ještě nechám "předvést" funkční topný systém. Maximálně se to hodí do závad a firma si systém předělá. Jestli se vážně jedná o bezpotenciální spínání, mohu osadit prakticky jakýkoliv on/off regulátor, který do systému nezatáhne cizí napětí. V tom případě jestli se opravdu jedná o kotel Protherm Ray a prostorový termostat Thermolink B displej by se vůbec neměl rozsvítit, protože z kotle nedostane napětí… Každopádně v referenční místnosti je podlahové topení a přes on/of regulátor se mi nezdá zrovna nejvhodnější ho regulovat. Po naakumulování tepla do betonu se kotel vypne a přestanou hřát radiátory v ostatních pokojích. Moc děkuji za navedení správným směrem. Uvidím, jak se situace bude vyvíjet, ale asi bych se nesmířil s něčím, co je nedotažené do konce.

Odesílatel: jan@Gmail.com