Regulace krbové vložky

   Zdravím, právě jsem se zaregistroval u vás, jako nováček. A chtěl bych vás požádat o pomoc, ohledně regulace na plnění akumulační nádoby z krbové vložky. Do nedávna jsem měl regulaci hoření Tazatel, ale bohužel, již odešla. A nyní nastal problém, jakou zvolit. Vím, co chci, ale nevím, zda to regulace umí i ten Tazatel jsem musel částečně regulovat ručně. Próze, regulace hoření funguje na principu porovnání teplot mezi T1 vrch Aku a T2 spodek Aku. Měl jsem to nastaveno tak, že po dosažení 55stupňů v krb. vložce se sepne plnící čerpadlo a tlačí teplou vodu do Aku nádrže. Bohužel, byla nastavitelná jen do 90 stupňů, to by mi tolik nevadilo, ale nedokázala se sama vypnout, kdy jsem potřeboval já, nezávisle na tom, kolik je v Aku teplé vody. Protože, jinak plnící čerpadlo jelo stále dokola i po vychlazení krbové vložky, jelikož se na zpátečce vracela tepla voda, která měla víc než 60 stupňů. Takže jsem musel vždy, po dohoření krbu, manuálně čerpadlo vypnout. Nevím, zda tomu, co jsem napsal dobře rozumíte. Budu rád za odpověď.

   Dobrý den, předpokládám, že chcete vyřešit problém podobným jednoduchým způsobem. Navrhuji:
 1) Použít spalinový termostat, který uvede celou regulaci do chodu až při zatopení v krbu.
   Např: http://www.kvalitnikotle.cz/termostat-spalinovy-pripojeni-k-jednotce-laddomat-50-300c-rs-300-ecovarm-p1151
 2) Použít nějaký diferenční regulátor pro náhradu předešlého. Např: https://www.az4.shop/diferencni-regulator-tecnologic-tls35-hsrr-na-din-p1855/ nebo https://allegro.cz/nabidka/diferencialni-regulator-solarni-rizeni-kolektoru-6695931816?utm_feed=712e6653-4749-4512-b084-b6e297fc9e0b

   Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Díval jsem se na to, jenže, měl bych ještě jednu otázku, ohledně jednotky pro čerpadlo. Špatně, nebo vůbec jsem vám nenapsal, co to bylo za jednotku, tak pro pořádek, ať víte, o co mi jde. A to je – automatická regulace Tatarek pro vložku HS Flamingo, kterou vlastní. Jde mi o to, že tahle automatika má displej, kde vidím vše potřebné, teplota krbu, teplota nádrže, chod čerpadla a spoustu dalšího. Postě bych rád něco s displejem.
Tak mě napadlo třeba – Euroster TC 11Z Termostat a k tomu nějak přiřadit ten spalinový termostat, co jste mi poslal, myslíte, že by to šlo? Děkuji vám za odpověď.

   Dobrý den, krbové vložky jsou velmi náchylné na špatnou regulaci a přehřátí (velký výkon na malém prostoru). Pokud má být řešení funkční a bezpečné potřebuji přesně vědět, co regulátor řídil (vstupy/výstupy; jestli řídí vzduchovou klapku atd.). Udělejte foto předku (identifikace typu), výrobního štítku a zadku panelu (připojení jednotlivých komponent k regulátoru). Obecně se nevyplatí moc zasahovat do regulace dodanou s krbovou vložkou. Nevíte, co tam výrobce udělal za „vychytávky“ a kde/kdy se vám náhrada vymstí :-(
Je opravdu regulátor mrtvý? Není jen vypadnutá pojistka nebo nefunkční zálohování?

   Zdravím, děkuji vám za odpověď a je super, že to berete podle sebe. Vím, co mi chcete říct. Přiznán se vám, že z oboru topenář již většině rozumím a dokážu si většinu i představit, jak by mělo, a nemělo fungovat. Nejsem topenář v oboru, ale sám si rekonstruuji dům a všelicos jsem se již naučil, topenářská není složitá, jen člověk musí pochopit, jak a co a za jakých podmínek funguje. Dnes již dokážu udělat topení, asi jako topenář, ale nejvíc se mi osvědčila praxe, kterou vám nikdo neřekne a neporadí.
   Mám krbovou vložku Aquvaflam - https://www.ptacek-shop.cz/krbove-vlozky-s-vymenikem/hs-flamingo-aquaflam-17-krbova-vlozka-17kw-s-vymenikem-a-automatickou-regulaci-horeni-cerna?gad=1&gclid=CjwKCAjw8ZKmBhArEiwAspcJ7tAkp709s0Bb_kAE_iLdlK49QKO89-3rxWYmI7-hxmVNW_l9OyGspBoChJYQAvD_BwE I s tou regulací Tatarek. Dále akumulační nádobu 800litru s nerezovým šnekem na teplou vodu, dále akumulační nádobu 500litrů. Akumulační nádoby jsou ve sklepě a krbová vložka je v obýváku a přízemí a už tohle byl problém nějak zregulovat, jelikož se teplá voda sama tlačí na horu do krbu, když je vypnutý.
   Všude mám podlahové topení a každé patro má své čerpadlo a svůj směšovací ventil, vše se rozvádí z toho sklepa až do třetího patra do budoucna, to je v rekonstrukci, takže zatím to rozvádím jen do dvou pater.
   Regulátor hoření Tatarek jsem bral zároveň s vložkou, používám jen zapnutí a vypnutí čerpadla, toť vše, klapku mám, ale vůbec ji nepoužívám. Ale jsem rád, že vše vidím na tom displeji, co se děje. Je tam krbová vložka, teplota, akumulační nádoba, teplota dole i na hoře a chod oběhového čerpadla, vše jednoduše viditelné.
   Bohužel, byl tady u mě zaměstnanec ČEZu a předělával mi elektřinu na FVE a musel vyměnit jiné elektro hodiny, jenže to na poprvé špatně zapojil a já jsem si až později všiml, že ten regulátor nejde, protože nesvítil. Když jsem ho rozdělal, všiml jsem si, že skleněná pojistka je spálená, ale když jsem ji vyměnil a zapl, znovu se pálila, takže bych to musel dát někde na opravu. Proto chci za něho nějakou náhradu, jen pro ovládání krbové vložky, akumulační nádrže a čerpadla.
   To ostatní mi rozvádí TECH CS-408N bohužel nejde již aktualizovat a nejde na 100% používat a ovládat ho přes internet. Takže to je jen shrnuto, abyste si mohl udělat představu. Jinak se vám omlouvám, že vás takhle bombarduji a odpovídáte i o víkendu.

   Dobrý den, skoro každý předprogramovaný regulátor používá jiná čidla teploty, proto s novým regulátorem bude na 90% nutná jejich výměna. Podle popisu problému bych byl pro opravu nebo nový regulátor Tatarek HS Flamingo.
   Můžete si vybrat jiný, ale doporučuji podrobně prostudovat návod. Nemám kapacitu vám něco hledat, ale pokud mi pošlete požadované informace a podklady pro nový regulátor, tak je můžu porovnat a posoudit, jestli to bude vhodná náhrada.
   Kdyby se to řešilo jako nová instalace, tak bych byl rozhodně pro volně programovatelný řídicí systém, který se naprogramuje na konkrétní aplikaci, lze cokoli dodávat a měnit řídicí funkce podle libosti, a hlavně se celý systém chová jako jeden celek a odpadá nevýhoda jednotlivých regulátorů, které si mezi sebou nepředávají informace a levá ruka neví co dělá pravá ;-)

   Zdravím a děkuji Vám za odpověď a věřte mi, opravdu si toho vážím. A musím s vámi souhlasit, pokud by to mělo celé fungovat, tak rozhodně bych to chtěl automatizovat vše, vše komplet dohromady a vím, že to levné nebude. Ale spoustu věcí si dovedu udělat sám, jen to zprovoznění a synchronizaci to nezvládnu. Vím, co chci a jak si to představuji, aby to fungovalo. Ale vím, že to není v mích silách, aby to na 100% fungovalo, nezávisle na mě.
   A teď taková otázka na vás? Znáte někoho, nebo můžete někoho doporučit kdo se v této elektro instalaci vyzná a dá se s ním domluvit? Nebo to jde mimo vás? A chtěl bych to celé ovládat přes - https://www.kotlenauhli.cz/kotle/eshop/16-1-Prislusenstvi-ke-kotlum/127-4-TECH-ostatni/5/2723-TECH-CS-i-3-Plus
   Pokud by to tak šlo. Dokáže ovládat 3 patra se servopohony o různé teplotě, tohle všechno mám již instalované, ovládá kotel (krbovou vložku), ovládá akumulační nádobu, sekundárně i elektrokotel, který také mám, prostě vše v jednom a chtěl bych to ještě rozšířit o ten Tatarek, nebo další přídavný displej, který mám, budu mít v obýváku jako centrálu. A tohle vše se dá ovládat na dálku, pomocí internetového modulu, nebo jen pro online kontrolu.
   Bohužel, já sám mám Tech N408 a to je starý modul a mám ho jen pro 2 směšovací okruhy, ten třetí mi chybí v tu dobu jsem s ním nepočítal. A na víc, není možnost ho rozšířit o internetový modul, tím pádem ho stejně musím vyměnit. Takže teď už je to ode mě všechno.

   Dobrý den, začal bych s tím, že jako jsou profese „anténáři“, „síťaři“ atd., tak je profese měření a regulace (MaR), která má základ jako klasický elektrikář, ale jejich obor je specifický. Každý z nich plus/mínus bude umět regulaci zapojit, ale správně navrhnout a nastavit, to už je jiná.
   Každý regulátor/ řídicí systém má své neduhy (neznám žádný, který je nemá) a na ty se přijde až při provozu. Zároveň když to má dobře fungovat, tak se musí věnovat dost času na nastudování funkcí a správného nastavení, což je čas, který nikdo nechce zaplatit, proto každý „marák“ dělá jen určitý rozsah regulací.
   Můžete postupovat takto nadále, ale kdo vám to uvede do provozu budete hledat těžko a když, tak si to nechá hodně dobře zaplatit.
   Podle mého by měl být správný postup takový, že si najdete maráka, který vám navrhne řešení, které má odzkoušené a zná ty jeho „mouchy“ a bude plnit to co požadujete. Třeba já bych vám tam dal řídicí systém AMiT, ten naprogramoval na váš případ a jednou krabičkou dělal vše. Studovat další zařízení je pro mě ztráta času, který nemám (protože mě profese baví, tak to dělám v rámci svého volného času, ale jsem výjimka :-)) Dopředu bych nic nekupoval. Když napíšete odkud jste, tak se podívám, jestli neznám někoho šikovného z okolí, ale teď v létě máme nejvíce práce.

   Díky za odpověď a za věcné připomínky. Díval jsem se i na tu elektroniku, co mi navrhujete, AMiT, ale bohužel, když jsem se díval, co vše umí, co vše by bylo potřeba, a i manipulace s tím, tak je to pro mě drahé a složité. Nechci to nějak rozporovat, každý máme jiné zkušenosti.
   Já zůstanu u Tech EU i 3 Plus open therm cs, je jednodušší, přehlednější, levnější a o dost levnější. Ovládá 3 směšovací okruhy, každý zvlášť, plus ekvitermní regulace, čerpadla atd a na podpoře TECH cz, jsem se domluvil s technikem, že mi to přijede zprovoznit, až to celé rozchodím a nachystám. Neberte to ta, že na co jsem to po vás chtěl, když jsem se rozhodl jinak. Jsem raději za to, pokud můžu věci porovnat.
   A dokonce i tu regulaci od Tatareku mi soused elektrikář opravil, říkal, oprava za pár korun, tak jsem rád. Jinak, pročítám si tady na fóru zkušenosti atd. Je tady toho strašně moc.
   Našel jsem si i příspěvek, ohledně zapojení akumulačních nádrží. Zda paralelně nebo za sebou. A to o tom proudění vody v akumulační nádobě, to máte pravdu, to není jen tak jednoduché.
   A pořád mi vrtá hlavou, proč se raději přikláníte pro paralelní zapojení. Když v té jedné akumulační nádobě je výměník pro teplou vodu, který nepotřebuje, aby se voda co možná nejrychleji ochladila od vracející vody ze zpátečky. Asi nebudete vědět o co jde, ale nemůžu to u vás teď dohledat. Takže zatím to neřeším, ale aspoň už vím, co potřebuji. Děkuji vám.

   Dobrý den, AMiT jsem pro Vaše „amatérské“ použití nenavrhoval, jen jsem psal s čím pracuji a jeho výhody. Vaše řešení, pokud vyhovuje, je také dobré, jen se musíte přizpůsobit regulátoru, ne řídicí systém vám, jak u AMiTu.
   U zapojení více akumulačních nádob není jednotné řešení a musí se to posoudit individuálně. Obecně se k paralelnímu zapojení přikláním více čistě z praktických důvodů (můžu kdykoli jednu nádrž odstavit, aniž by to mělo vliv na celek.

Odesílatel: dav@seznam.cz