Regulace s litinovými radiátory

   Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký vliv může mít jeden litinový radiátor na tepelnou pohodu v místnosti. Jedná se o prostor vytápěný 4 radiátory, přičemž 1 z nich je litinový a 3 plechové. V tomto prostoru je zároveň umístěný prostorový termostat. Efekt, ke kterému dochází je následující. Prostor se vytopí, termostat sníží výkon kotle případně ho vypne. Po cca 30 minutách plechové radiátory vychladnou, ale litinový nikoli. Prostorový termostat spíná až po vychladnutí litinového radiátoru, což je po cca 45 minutách. Teplota v místnost klesne o cca 0,5 st. Celsia, ale pocitově vlivem studených plechových radiátorů je chladno. Mělo by smysl vyměnit ten jeden litinový radiátor za plechový? Zkrátila by se tím doba, kdy je kotel zcela vypnutý? Děkuji předem za názor.

   Dobrý den, v místnosti by měl být jeden druh radiátorů. Litinové radiátory mají skoro neomezenou životnost a o dost větší akumulační schopnost. Lidské tělo rozezná teplotní rozdíl 0,3°C a více, proto rozdíl 0,5°C je podle mého dobrý a prim hraje jen psychologický efekt studených radiátorů. Neznám zdroj tepla ani stav jednotlivých radiátorů, ale obecně kvůli životnosti by bylo lepší osadit všechny litinové (samozřejmě cena je o dost vyšší). Varianta všech plechových radiátorů je také možná.
   Zjednodušeně: doba, jakou je kotel vypnutý je závislá na teplotě topné vody a teplotních ztrátách místnosti. Když dodáte více tepla (vyšší teplota topné vody) než „uteče“, tak teplota v prostoru se zvyšuje a kotel vypíná. Snižte teplotu topné vody tak, aby dodané teplo se rovnalo ztracenému a kotel pojede trvale (pokud není jeho výkon větší než tepelné ztráty).

Děkuji za vyjádření a za potvrzení mé domněnky.

Odesílatel: ondr@seznam.cz