Regulace podlahové topení

   Dobrý den, již 3 dny procházím internet a nemohu se nikde dočíst odpověď na mou otázku. Jelikož jsem velmi pročítal i Vaše rady, rozhodl jsem se zkusit své štěstí u Vás. Můj kamarád si nechal na novém domě udělat vytápění kotlem Junkers Cerapur Comfort, zároveň je kotel použit pro teplou vodu s připojením ke kondenzačním nádobám atd... Systém jako takový funguje v pořádku, vytápění je řízeno regulátorem umístěným v obývacím pokoji (Junkers FW 120). Vytápění je řešeno podlahovým topením. A tady je problém. Po zapojení kotle a podlahové topení již mu nikdo nechce dořešit vzájemnou komunikaci. Do jednotlivých místností mu pouze nainstalovali na zeď (bez el. připojení) termostaty značky Salus na principu (on/off) řízení. Vzájemně však ani v kotli a ani v rozvodu podlahové vytápění žádný prvek není připojen a nekomunikuje To má za následek, že větve, kde topit nechce musí mít manuálně v podlahovém topení vypnuté imbusovým klíčem. Jelikož se v elektronice vyznám, dokážu nastavit spouštění podlahových větví podle termostatů v daných místností, ale... Problém je, jak propojit komunikaci topení s kotlem. Má domněnka:
Varianta je napojit topení pouze na (on/off) spínač kotle (svorky LR a LS) nebo využít svorky 4,2,1 pro analogovou regulaci. Čemu však nerozumím:
   Pokud zvolím svorky LR a LS, musím odpojit zároveň čidlo Ekvitermní regulace ze svorek B,B nebo se nějak dá využít obojí současně? Druhá možnost, pokud se rozhodnu využít svorky 4,2,1, mohu mít připojeno čidlo i na svorce B,B ? jedná se o jeden jediný okruh pro vytápění. Předem velmi děkuji za odpověď či radu.

   Dobrý den, dá se použít obojí současně. Na svorkách B,B je komunikační sběrnice a tam nic jiného než FW 120 nepřipojujte. Ekvitermní regulace (venkovní snímač svorky A,F) říká kotli, jakou teplotu má mít topná voda. Svorky LS a LR říkají kotli, jestli je potřeba topit (ZAP/VYP kotle pro topení). Navrhl bych dvě varianty. Osobně jsem pro variantu číslo jedna.
 1) FW 120 osazen v kotli. Zrušena vlivnost prostoru. Venkovní snímač připojen na svorky A,F a řízení teploty topné vody podle venkovní teploty. ŽÁDNÉ prostorové ovládání podlahového topení a topit do podlah 24 hodin denně. Pokud není podlahové topení uděláno nestandardně, tak má velkou akumulační schopnost a tím i tepelnou setrvačnost. Při standardním využití domu se tím, že se bude podlahové topení odstavovat, bude prostorová teplota měnit minimálně, ale kotel bude nabíhat do vysokého výkonu, což je u moderních kondenzačních kotlů nevhodné. Z pohledu provozních nákladů i provozu kotle je lepší jet trvale na menší výkon.
 2) FW 120 osazen v kotli. Zrušena vlivnost prostoru. Venkovní snímač připojen na svorky A,F a řízení teploty topné vody podle venkovní teploty. Prostorové termostaty ovládají termopohony na topných hadech. Paralelně k termopohonu je pomocné relé, které signalizuje potřebu tepla. Spínací kontakty pomocných relé jednotlivých hadů spojit paralelně a zapojit na svorky LS,LR. Jakmile sepne nejméně jeden topný had, řekne to kotli, že je potřeba topná voda. Její hodnotu určí ekvitermní regulace.

   Dobrý večer, velmi moc Vám děkuji za odpověď. Oběma variantám rozumím a jeví se mi jako výborné řešení. Navrhnu mu tedy obě a ať se rozhodne. Velmi jste mi pomohl. Jen se chci ještě ujistit, pokud by zvolil použití svorek Ls a Lr, tyto svorky ovlivni pouze soustavu topení, ale neovlivni zapínání soustavy pro ohřev teplé vody?

Dobrý den, ano je to tak. Svorky Ls a Lr ovlivňují jen okruh topení, ne ohřev teplé vody.

Odesílatel: rr@seznam.cz