Regulace TČ ON/OFF

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o Váš názor na řešení regulace tepelného čerpadlo v režimu ON/OFF – kompresor SCROLL.
   TČ vytápí rodinný dům prostřednictvím podlahového vytápění – jedna větev. Současné řešení je ne úplně dobré (spíše špatné). Čerpadlo natápí aku nádrž na teplotu 40 st.c. a z ní je trojcestným ventilem řízeným AMIT ADOREGem pouštěna voda do podlahy dle ekvitermy. Já osobně bych nejraději úplně vypustil ze systému trojcestný ventil – přijde mi zbytečné, když potřebuji topnou vodu např. 27 st.C, natápět TČ vodu v AKU na 40 st. Nejraději bych to celé překopal tak, aby bylo TČ připojeno přímo do okruhu podlahovky a k tomu buďto do série anebo paralelně nechat aku nádrž a čerpadlo zapínat a vypínat podle požadované teploty pro podlahu podle ekvitermy. Ale typové řešení pro tento způsob jsem nenašel a moje schopnosti vytvořit program pro ADOREG jsou nulové. Takže bych Vás chtěl poprosit, zda buďto nevíte o někom, kdo by takové řešení pro ADOREG byl schopen naprogramovat anebo zda nemáte zkušenost s nějakým ekvitermním regulátorem s výstupem ON/OFF, který by byl toho schopen a měl alespoň nějaký základní dohled prostřednictvím LAN/internet. Co se týče zapojení po stránce HW, s tím nemám problém, jsem elektrikář a revizní technik, ale program nejsem schopen stvořit. Předem Vám velice děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

   Dobrý den, ano, toto řešení není vhodné, hlavně z důvodu účinnosti tepelného čerpadla. Pokud nijak neovládáte topné hady, tak i akumulační nádrž je nejspíše zbytečná. Jestliže je ovládáte, tak bych ji zachoval kvůli životnosti TČ (životnost je dána počtem startů a počtem provozních hodin).
   Nejlepší by bylo, kdyby tepelné čerpadlo bylo připraveno i na ekvitermní regulaci. Jestliže ne, tak bych zachoval ADOREG a do něj napsal program pro ekvitermní ovládání tepelného čerpadla ON/OFF (nejlépe podle vratné vody). Trojcestný směšovací uzel zrušil a ovládal jen tepelné čerpadlo, případně při použití akumulační nádrže sekundární čerpadlo. Toto by chtělo též zkonzultovat s projektantem topení, hlavně co se týká průtoků.
   Nenapsal jste, odkud jste, takže nemůžu doporučit nejbližšího ;-) ale stejně nyní na začátku topné sezóny nebude z mích známých volný nikdo. Nejrozumnější by bylo kontaktovat technickou podporu AMiTu (support@amit.cz), popsat jim situaci a oni vám doporučí někoho, kdo by to udělal (přeci jenom mají více kontaktů), nebo v případě nouze by to byli schopní vytvořit i oni.

   Dobrý den, děkuji moc za Vaši rychlou odpověď. Čerpadlo nelze ovládat jinak než ON-OFF, je to doma stavěné TČ se Scroll kompresorem a ovládáním pouze jednoduchým Dixel termostatem, které mi slouží již 10 let, primár je vrt. Smyčky v podlaze nijak nezvládám, stačí mi pouze regulace čerpadla zap-vyp podle venkovní teploty – ekviterma. Zkusím tedy oslovit někoho z Amitu, jsem z Ostravy. Ještě jednou děkuji za ochotu a přeji hezký zbytek dne.

Odesílatel: ok@gmail.com