Regulace teploty

   Zdravím. Prosím o radu, jsem absolutní mimoň, co se týče elektriky. Potřeboval bych poskládat co nejlevněji zařízení skládající se z regulátoru teploty a topných patron, které se budou zasouvat do desek, na kterých by mela byt cílová teplota mezi 0-200°C. Topné patrony budou cca 500-800W. Bylo mi porazeno že mam použít PID regulátor, ale ten je na mě až příliš drahý mezi 3-5000 Kč (jsem inv. důchodce) a cele zařízení, pokud si ho někdo v USA poskládá, by měl vyjit maximálně cca 2-3000 Kč. Z toto jsem odvodil, že pravděpodobně může být použit například digitální termostat, který je podstatně levnější, nebo něco podobného. Možná se mýlím, vážně tomu absolutně nerozumím. Kromě toho v těch eshopech u PID regulátorů vůbec neuvádějí žádné ceny, takže nejde najit nejlevnější regulátor kolem 1000 Kč maxim. 1500 Kč včetně DPH. Můžete prosím poradit, už jsem z toho opravdu zoufalý. Nebo případně poslat na nějaký odkaz. Vůbec nepoznám, jestli je na tuto věc vhodný ampéry, watty atd. Takhle by to melo přibližně vypadat. Předem mockrát dekuji!

   Dobrý den, v rámci zachování posloupnosti budu odpovídat postupně jak je psán váš mail. Otázky pro určení zařízení budu číslovat.
 1) Regulátor nebo termostat lze zvolit podle provozní teploty a přesnosti. Provozní teplotu známe 0-200°C, což už je první problém. Klasické termostaty jsou většinou do 90°C. Takže budeme muset podle mého použít regulátor s termočlánkem. Druhá důležitá vlastnost je teplotní hystereze, tj. jak moc přesně potřebujete držet teplotu. Dvoubodové regulátory podle dopravního zpoždění na regulované soustavě dokáží udržet teplotu +- 10°C až 5°C. Pokud je potřeba nižší rozkmit např. +-1°C tak je potřeba PID regulátor a někdo kdo ho dokáže nastavit. Jaký je teda požadovaná přesnost?
 2) Kolik desek je potřeba regulovat? Co je to za zařízení (lepší popis). Regulátory nemají výkonový výstup, takže se musí zařadit další zařízení které bude spínat spirály. Pokud nebude spínání časté, tak lze použít stykač, jinak s ohledem na životnost je lepší použít výkonové polovodičové relé. To už vůbec nemluvím o kaskádní regulaci, která je vhodná při rychlých změnách teploty s velkým výkonem pro rychlé nahřátí a malým udržovacím výkonem.
 3) Na jaké napětí budou topné spirály? Jestli na vyšší napětí než 24V, tak zařízení bude muset udělat elektrikář. Stejně budete potřebovat rozvaděč, odjištění jednotlivých spirál, regulátor, spínací prvky a už teď mi připadá, že požadované ceny budete dosahovat hodně těžko.
   Podrobně popište funkci zařízení, součásti, které chcete použít včetně parametrů (případně odkaz) a pro vás nejhorší přijatelné parametry regulace. Následně zkusíme něco vymyslet. Jen upozorním, že regulátoru je jedno, jestli reguluje 500W nebo 500 000W spirálu, pro se to v ceně neprojeví a levnost je vždy vykoupena kvalitou regulace.

Je důležité psát správný (platný) mail, jinak Vám nemohu odpovědět!

Odesílatel: Viktor@seznam.cz