Regulace Viessmann Vitodens 222W

   Dobrý den, měla bych na Vás takový dotaz, snad mi dokážete poradit. Abych Vás uvedla do mého problému. Máme kotel Viessmann 222W k tomu v obýváku termostat Vitotrol 200 kde si nastavujeme teplotu. Máme dva topné okruhy. Jedná se mi o jeden topný okruh, kterým vytápíme spodní byt, v bytě máme podlahové vytápění.
   Problém: na termostatu nastavíme 23 stupňů, kotel topí, dokud v místnosti není 24 stupňů. Vše je v pořádku, až do chvíle kdy začne venku klesat teplota pod nulu. I když máme nastavených nějakých 23 stupňů, kotel nevypne ani, když máme doma 26 stupňů a stále topí, co je hlavní, nereaguje ani, když dáme úsporný program, a dokonce ani, když dáme vypínací provoz tak to nereaguje a stále topí. Máme venkovní čidlo, takže kotel se řídí venkovní teplotou. Na kotli v topné charakteristice mám nastavený Sklon na 0,3 a Úroveň 3K. Původně byla úroveň 5K, po poradě s jedním odborníkem jsem ji snížila, ale nepomohlo to. Bylo mi řečeno, že kotel má zajištění proti mrazu, ale přece není možné, aby takto topil. Je to špatně nastavenou křivkou nebo to může být něčím jiným? Myslím si, že tomu rozumíte, prosím poraďte. Moc děkuji.

   Dobrý den, kotel a topné větve se chovají jako jeden celek, takže musím mít detailní představu o všem, abych byl schopen dobře poradit. Potřebuji lepší popis, nejlépe i fotky. Jak jsem to pochopil: Máte jeden kotel, na něm jeden okruh radiátorů pro horní byt a podlahové topení pro spodní byt.
Záměr byl asi: Spodní byt topí do podlahy podle ekvitermní křivky a horní byt je vytápěn radiátory na prostorovou teplotu. Důvody nefunkčnosti můžou být dva:
 1) Topenář chtěl klasicky ušetřit a nedal tam zařízení, které je k takovému provozu potřeba. Minimálně jeden topný okruh by měl mít směšovací uzel.
 2) Zařízení je špatně nastaveno. Váš případ není jednoduchý na nastavení (docela hodně parametrů se musí správně nastavit) a proto to chce odborníka.
Kotel je dostatečně chytrý, aby zvládnul dvě nezávislé topné zóny a sebe efektivně uregulovat. Argument o mrazové ochraně je zcestný. Nenechte se odbít a provoz reklamujte. Takto by vás kotel „sežral“ v provozních nákladech. Pokud nebude zhotovitel schopen zjednat nápravu, tak si nechte topný systém překontrolovat, nastavit přímo od techniků firmy Viessmann. Tato investice se vám rychle vrátí (případně ji můžete přefakturovat zhotoviteli).

   Dobrý den, víte, ono je to těžké, my si nechali udělat projekt na topení. Projekt jsme předali firmě, která měla i kvalifikaci na kotle Viessmann, ale pravda byla, že když jsme jim řekli, jaký chceme kotel, kroutili hlavou, vůbec tomu nerozuměli, a my, jelikož jsme také nevěděli, co a jak má být správně, tak jsme je nechali dělat svou práci a slepě jim věřili. Ovšem když kotel zapojili, nikdo nám nic neukázal, nikdo nám nevysvětlil, jak to funguje, oni to nevěděli ani sami, jak to má fungovat. Na firmu jsme si stěžovali a licenci na kotle Viessmann jim vzali, takže už je nedělají. Říkali jsme si, je to firma, má licenci na tyhle kotle, bude to v pohodě a ono je to přesně naopak.
   Kotel do provozu nám uváděl zase jiný pán, který tomu asi rozumí, ale jednoduše řečeno, nemá čas udělat si hodinku a přijet nám vše vysvětlit, kde a co jak funguje. Když mu zavolám, řekne, že máme být rádi, že topíme a že řeší lidi, co netopí. Já ho chápu, ale takhle protopíme majlant a nikoho to nezajímá.
   Zpět k našemu problému: ano pochopil jste to správně, v příloze zasílám fotky, jak to vypadá. Směšovač máme na podlahovém vytápění (tedy alespoň říkali, že to je směšovač). Snad to podle fotek poznáte. Teda alespoň v to doufám. Náš záměr jste pochopil zcela správně, vrchní patro, tedy radiátory topí v pohodě, jak mají, ale naše podlahovka, když je venku pod nulou prostě nefunguje. Tedy ono to topí ale pořád a nereaguje to ani na vypínací provoz ani na nic jiného. Nevím, co jiného byste ještě potřeboval popsat, snad fotky pomohou to trošku přiblížit. Děkuji.

   Dobrý den, nevím, jestli máte prostorový přístroj Vitotrol 200 nebo Vitotrol 200A (velký rozdíl), ale v konečném důsledku je to jedno, protože je to prostorový přístroj pro ovládání JEDNOHO topného okruhu, což z vašeho popisu bude okruh radiátorů. Cokoli na něm změníte, tak se bude týkat JEN radiátorů. Pokud chcete cokoli změnit u okruhu podlahovky, tak to budete muset provést na kotli. Měli by tam být dva topné okruhy, není jasné, který je který, servisní technik může okruh podlahovky přiřadit jak na Topný okruh 1, tak Topný okruh 2. Nejlépe poznáte topný okruh radiátorů tak, že změníte něco na Vitotrolu a na příslušném okruhu se to též změní. Druhý bude okruh podlahovky. Nastavte jiný sklon a úroveň u tohoto okruhu a uvidíte.
   Jinak topenářské provedení vypadá dobře, tam by problém být snad neměl, pokud jsou rozumně nastaveny průtoky jednotlivými okruhy a na čerpadle v kotli, ale to budeme případně řešit následně.
   Pokud to nepomůže, tak pro příští komunikaci potřebuji: foto Vitotrolu; opsat nebo vyfotit štítek na kotli a regulaci kotle (důležité pro dohledání dokumentace); opsat co nejvíce parametrů z regulace kotle, prozatím z uživatelské úrovně (pokud bude zde vše správně, tak se podíváme na kódování 1 a 2) abychom našli nevhodné nastavení; jak by se mělo podle vás podlahové topení chovat; přesný popis chování podlahového topení včetně teplot topné vody, teplot v prostoru, teplot venku.

Odesílatel: vana1@seznam.cz