Regulátor RVS 63.283 - Jak synchronizovat doběh čerpadel?

   Mám systém topení/ohřevu TUV s regulací RVS 63.283, kotel na tuhá, plynový kotel, bojler a aku nádoba.
   Při letním provozu, kdy jede jen o ohřev TUV pomocí plynového kotle, dochází k tomu, že když je dosažena požadovaná teplota TUV v bojleru, vypne RVS čerpadlo, které žene vodu do bojleru. Plynový kotel má ale asi minutový doběh, čerpadlo v kotli běží, vyhání z kotle zbytkové teplo a tlačí teplou vodu do aku nádoby, protože bojlerové čerpadlo už stojí. Výsledkem je, že po každém vypnutí plynového kotle stoupne teplota v aku o 4°C a má zhruba 1/4 aku nahřátou na téměř stejnou teplotu jako bojler.
   Řešením by podle mě bylo nastavit přes RVS doběh i bojlerovému čerpadlu (připojené v RVS jako prvek Q3) a tak čerpadla v kotli a před bojlerem synchronizovat. Pak by i zbytkové teplo běželo pře bojler a nezůstávalo bez užitku v aku.
Jen nevím, kde v RVS je možné čerpadlo Q3 takto nastavit.

   Dobrý den, v RVS nelze nastavit „doběh“ čerpadla nabíjení TUV. Šlo by to řešit externím časovým relátkem se zpožděním sestupné hrany, které by přidrželo čerpadlo 1 min., aby se kotel mohl vypláchnout, ale nevím, jestli je to nejlepší řešení s ohledem na „vychlazování“ bojleru.
   K nabíjení akumulační nádrže dochází z důvodu menšího hydraulického odporu než do bojleru. Osobně bych v létě zavřel topnou vodu do AKU (jen topnou vodu ne vratku, aby nádrž mohla tlakově pracovat) a tím bude mít bojler menší odpor než akumulační nádrž a TV z kotle půjde do bojleru. Myslím si, že kotlové čerpadlo je dostatečně silné, aby to tam dostalo i přes vypnuté čerpadlo.

   Dobrý den, mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Externí relé jsme právě zvažovali s elektrikářem. Chtěl jsem ale ještě zjistit, zda doběh čerpadla neumí ošetřit přímo sama RVS. Nicméně řešení s uzavřením AKU se mi zdá nejjednodušší. Posílám v příloze schéma systému... chápu správně, kam umístit kulový ventil (modrá šipka)?

Dobrý den, ano, toto je správné umístění.

Odesílatel: pek@gmail.com