Rozúčtování tepla

   Dobrý den pane Jaroslave, jsme SVJ o 16ti bytech s vlastní kotelnou. Nyní řešíme výběr firmy pro monitorování a rozúčtování spotřeby tepla v jednotlivých bytech. Je pro nás složité se rozhodnout pro společnost bez odborného doporučení. Proto bych Vás ráda poprosila o soukromé doporučení k výběru. (Je nutné nechat vypracovat nový projekt topení, když někteří vlastníci změnili otopná tělesa a máme kompletní zateplení?)

   Dobrý den, jako první bych upozornil, že jste nenapsala, odkud jste, tudíž je nemožné doporučit jakoukoli firmu, s ohledem na následné náklady na odečty.
   Já osobně jsem proti poměrovému měření tepla, protože s měřením to má pramálo společného. Výpočet spotřeby bytu se provádí součtem základní složky 0-50% a naměřené spotřeby 0-50% což je podle mého nepřijatelné. Uvedu příklad: máte místnost 5 metrů dlouhou a rozúčtovací firma vám řekne „Vaše místnost měří z 50% jako všechny ostatní v domě a z 50% měří asi 2,5 metru.“ To je měření? To je kšeft pro odečítací společnost! Navíc poměrová měřidla nemusí být úředně ověřena, tudíž může každý jednotlivý kus měřit něco jiného. Cena se pohybuje od 300 -1200Kč za kus + náklady na odečet firmou, což jsou pro mě vyhozené peníze, které můžete investovat do rozumněji, například do výměny oken, kterými uniká nejvíce tepla, či jinak.
   Vím, že někdy je těžká domluva mezi jednotlivými vlastníky bytů, kde i vyhozené peníze můžou pomoci ke klidnější atmosféře, takže pokud je to váš případ, tak proč ne. Zároveň podle nějakého zákona by mělo být nějaké měření jednotlivých bytů provedeno (stejně jsem pořád pro měření tj. skutečný měřič tepla (měření průtoku a teploty topné, vratné vody), které nelze někdy jednoduše osadit a zároveň je dražší, musí se nechat ověřovat každé 4 roky na meteorologické zkušebně, ale je to jasné měření), ale s tím vám lépe poradí projektant topení, který zná místní situaci.
   Pozor, nezaměňovat osazení termostatických hlavic (regulace tepla) s poměrovými měřiči tepla („měření“ tepla). Investice do termostatických hlavic se určitě vyplatí.
   Při hledání firmy bych postupoval takto: v nejbližším okolí to už musel někdo řešit, a protože nejlepší reference je zkušenost, tak se zkuste zeptat v sousedním domě. Vypracování nového projektu bych nechal na firmě, kterou si vyberete pro odečet z měřičů. Pokud není nic poblíž, vyhledejte projektanta topení, který bude mít určitě přehled o místních firmách zajišťující tuto službu.

   Dobrý den, děkuji za odpověď na můj dotaz na doporučení a výběr firmy k rozúčtování nákladů na teplo. Pochopila jsem, že finanční úspora při měření poměrovými měřidly bude asi minimální a ne zcela spravedlivá. Zvláště, když máme topiče v domě, který hlídá každé delší otevření okna. Přesto, dle zákona jsme povinni vybavit tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie. Jsme z Českomoravské vysočiny, blízko Žďáru nad Sázavou. Máme informace o firmě Ista a Maddalena.cz. Ale znáte to, každý chválí to svoje. Chci se Vám omluvit za čas, který jste našemu dotazu ochotně věnoval.

   Dobrý den, finanční úspora při měření poměrovými měřidly není žádná! Je to jen měřidlo, které měří odebrané teplo a to ještě plus/mínus autobus :-) Jedině to může mít psychologický efekt na majitele bytu, aby šetřil, ale po zkušenostech to není návratná investice.
   Když si vypůjčím vaši větu „Přesto, dle zákona jsme povinni vybavit tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie.“, tak s regulujícími (většinou termostatické hlavice) souhlasím a prokazatelně šetří a doporučuji realizovat. Pokud není v bytovém domě problém se soužitím, doporučuji kontaktovat projektanta topení, jak tuto podmínku splnit s co nejmenšími náklady, protože poměrové měřiče jsou vyhozené nemalé peníze. Když vezmu minimum tak tři radiátory na byt, krát průměrná cena jednoho poměrového měřiče, krát šestnáct bytů + instalace + rozúčtování, tak budeme cca na 30 000 až 50 000Kč počáteční investice + rožní náklady na vyúčtování. Podle mého neexistuje celostátně platný právní předpis (prováděcí vyhláška), který by stanovil jednoznačnou povinnost osadit „přístroje registrující dodávku tepelné energie“. Není to dotažené dokonce, proto bych zatím počkal a kontaktoval projektanta topení (toto už není moje parketa).
   Dále bych upozornil, že firmy, které jste zaslala, jsou jen výrobci zařízení a nejspíše vám neprovedou vám roční vyúčtování. Chce to firmu zajišťující toto vyúčtování. Každá firma zabývající se vyúčtováním používá jiné výrobky, proto doporučuji „svést“ se s někým v okolí.

Odesílatel: helena@gmail.com