Rozvaděč podlahového topení

   Dobrý den, pane Valtere, vážím si lidí, fandů jako jste vy, kteří rozumí řemeslu a dělají osvětu laikům i "profesionálům". Já jsem laik.
Pořídil jsem dům, byl vytápěn EK Protherm. Radiátory v patře + podlahové topení v přízemí. Nechal jsem vyměnit zdroj z EK na TČ (NIBE AMS). TČ je řízeno ekvitermně. Podlahové topení má své čerpadlo na rozdělovači a je ovládáno ON/OFF prostorovým termostatem.
   Mohu Vás poprosit se podívat na fotku mého rozdělovače a zapojení? Nerozumím a nechápu, jak to může fungovat? Odbočka na radiátory je "ve zdi" takže ji nemohu vyfotit. Radiátory topí, podlaha moc ne. Průtoky jsou na max., zpátečky (bílé ventily povoleny). Čerpadlo na rychlost II průtok 2-4l podle smyčky. Termohlavice povolená, tedy bez omezení teploty.
Lze tento systém nějak optimalizovat? Ať už zapojením nebo přepojením?
Rozvaděč měl hlučné čerpadlo a netočilo se na polohu 1, někdy ani 2. To jsem nahradil, směr jsem dodržel. Odkaz na fotku: … Případně další info doplním. Děkuji za Váš čas a ochotu, Ondřej

   Dobrý den, váš podlahový rozdělovač funguje na principu, že čerpadlo v podlahovém rozdělovači jen „točí“ vodu přes topné hady, tj. je přes ně průtok a tím je zajištěn odběr tepla podlahou. Čerpadlo v TČ „tlačí“ topnou vodu do radiátorů a podlahového rozdělovače. Pokud je otevřená termohlavice na podlahovém rozdělovači a je dostatečný dynamický tlak od čerpadla TČ, měla by se topná voda přimíchávat do stále se točící vody v topných hadech a tím zvednout její teplotu.
   Problém je jednoznačně v průtoku. Buď, je průtok přivřen u termohlavice nebo na zpátečce (pod zátkou s modrou tečkou); malý tlak čerpadla v TČ; nebo velký průtok v topných hadech, ale podle hodnot tomu tak není; nebo veškerý průtok jde přes radiátory a nedostává se na podlahový rozdělovač (špatné nastavení průtoků přes jednotlivé radiátory).
   Vyzkoušejte zavřít VŠECHNY radiátory a uvidíme, jak se to projeví na podlahovém rozdělovači. Napište teploty před a po uzavření: výstup z TC; vratná do TČ; přívod a vrátná do podlahové rozdělovače. Poté otevřete radiátory a změřte i přívod/vratná voda do jednotlivých radiátorů. Poté budeme blíže k najití závady a budeme pokračovat dále.

   Vážený pane, Valtere, omlouvám se za delší odmlku. "Nějak to nakonec topí" a je teplo. Teď když teplota začala, klesat i do mínusu jsem mohl soustavu pozorovat a získat další informace. Aktualizoval jsem fotku a doplnil teploty (měřeno kontaktním teploměrem – dal jsem tubex a k němu na pár minut čidlo). https://1drv.ms/u/s!Aj2qRF-Dsd29hPE-i5Rig1dK5JREtQ
Pár údajů:
- venku 3st
- topná voda 33, vratná 28 (údaje z TČ i vstup do rozvaděče)
- rozvaděč podlahového topení – vstup smyčky 28, výstup 25
- měření na Háčku nejvzdálenějšího radiátoru vstup 28, 25 vratná, radiátor je teplý v horní 1/3
- uvnitř přízemí 22st – podlahové topení
- uvnitř patro 20,5st – radiátory
- teplota u rozvaděče = teplota topná/vratná v TČ
- oběhové čerpadlo podlahové topení st 2
- oběhové čerpadlo v TČ je řízeno podle (asi rozdílu teplot) aktuálně 45%, zkoušel jsem na 100% nic se nezměnilo
Stav je tedy takový, že topení funguje. Současný stav teplot 22 přízemí a 20,5 patro aktuálně vyhovuje. Ale nějak se mi to nezdá.
Rád bych, ale systém pochopil …. dovolím si pár dotazů:
1) Proč rozdělovač podlahového topení směšuje topnou vodu, když má otevřenou (nebo klidně i demontovanou termohlavici)?
 - ptám se z důvodu případného zlepšení ekonomiky provozu TČ snížením topné vody (aktuálně topím na 33, ale do podlahy mě jde jen 28)
2) Proč jsou v patře radiátory teplé jen z horní cca 1/3? Rozdíl mezi vstupem a vracečkou je (28/23) - měřeno na H.
 - patro se tedy pravděpodobně vytápí primárně z přízemí, radiátory tedy pomáhají jen velmi málo
3) Je možné, že je někde něco špatně zapojeno?
4) Jaká je maximální povolená teplota vody pro podlahu?
Rozumím, že pokud bych chtěl v patře 22 musím zvednou topnou křivku, tedy teplotu topné vody (zhoršit ekonomiku) a do podlahy směšovat na teplotu nižší.
   Můj původní dotaz jsem si asi zodpověděl, na podzim byla nižší teplota topné vody a rozdělovač ji ještě snížil, proto se mi zdálo, že podlaha netopí (a taky asi netopila, protože směšovač smíchal odhadem (nemám změřeno) 25 vodu na 22). Děkuji a přeji předvánoční klid a pohodu.

   Dobrý den, podle teplot bych řekl, že je vše v pořádku, jen tam budete mít chybu měření (teplota média versus přiložení na trubku).
 Ad1) Směšuje, protože jsou tam dva proudy vody s rozdílným dynamickým tlakem a rychlostí. Když je teplota chladnější, tak je konstantní průtok přes topné hady velký a „přicucne“ si málo z TČ. Chyba bude v malém dynamickém tlaku čerpadla z TČ.
 Ad2) Na radiátoru jste ztratil cca 5°C, což je celkem v pořádku (nevím jaký je projektovaný teplotní spád, ale vyděl bych to na 2-10°C). Dole studený je, protože předal teplo, což je při těchto nízkých teplotách normální stav (je to jen rozdíl těch 5°C, ale je to v pásmu, kdy to lidské tělo nejvíce vnímá). Pokud by měl být teplotní spád nižší (teplejší větší plocha radiátoru), tak opět je nutné zvýšit dynamický tlak a tím i průtok na čerpadle v TČ.
 Ad3) Viděl bych to na špatně nastavené nebo nevhodné čerpadlo v TČ.
 Ad4) Maximální teplota pro vaše podlahové topení se odvíjí podle použitých materiálů trubek a podlahové krytiny. Na toto by vám měl odpovědět projektant topného systému nebo realizační firma.
 Ad5) Tepelný výkon je zjednodušeně řečeno dán teplotním rozdílem a průtokem, takže zvýšením průtoku též docílíte přenosu většího množství tepla (v rozumných mezích). Ve vašem případě bych se zaměřil na průtok, tj. na čerpadla jejich nastavení a tlakové charakteristiky.

Odesílatel: big@centrum.cz