Špatné průtoky HVDT

   Dobrý deň pán Valter, moje meno je ..., bývam v Liptovskom Jáne na Slovensku. Mám rodinný penzión, ktorý som roky bez problémov vykuroval spolu 12 rokov kotlom Verner 45, (vždy po 6 rokoch som ich vymenil, mal som teda 2 kotle), pri ročnej spotrebe 14% vysušeného smrekového reziva 42m3. Kúrilo sa v kotly od konca listopadu do konca března. Všetko fungovalo bez akých-kôl vek problémov. V roku v záři 2017 som tento kotol po doporučení autorizovaného dodávateľa firmy Bosch- Junkers vymenil tento kotol za plynový kotol Bosch-Junkers 9000iw, a začali problémy, ktoré trvajú dnes. Kúpil som si preto vašu knihu Regulace v praxi, aby som veci lepšie porozumel.
   Popis problému: Pôvodný Kotol Verner 45, pracoval cez štvorcestný ventil do rozdeľovača na ktorý sú pripojené 4 vetvy s čerpadlami DAB 3x, Grundfos 1x. V každej vetve je napojených rozdielny počet radiátorov spolu 35 ks. Aby aj v najväčších zimách som mal v izbách teplo a spaľovanie bolo dokonale, kotol Verner45 som mal nastavený na 82°C, vtedy teplota vody v systéme bola 62-65°C. Vo vykurovacom okruhu je 480 litrov vody a spolu 35 radiátorov.
   Distribútor techniky Junkers pred návrhom dodávky v Liptovskom Mikuláši bol na obhliadke objektu. Navrhol my kotol 9000iw výkonu 28kW. Dodal som mu projekt. Distribútor však povedal, že oni majú svoje typové Junkers projekty. Môj názor, že kotol 28kW pravdepodobne nebude postačovať svojím výkonom na vykurovanie objektu nebol rešpektovaný. Dodávateľ potvrdil, že novy plynový kotol má inú konštrukciu, vlastné čerpadlo a objekt aj v najväčších zimách vykúri. Nesúhlasil som z názorom, preto som si starý kotol ponechal v zapojení. Dostal som ale dodávateľskú garanciu, že to bude všetko v poriadku. Plynový kotol bol pripojený 3/4" trubkou do rozdeľovača. V prosinci 2017 po týždni prevádzky som však plynové kúrenie musel odstaviť a celú ďalšiu zimu 2017-2018 som ďalej kúril drevom s kotlom Verner 45.
   V řijnu 2018 dodávateľ dodal a inštaloval nový kotol 9000iw 50kW, súčasne previedol pripojenie kotla na rozdeľovač potrubím 1", a dodal anuloid HW50 ktorý mal všetky hydraulické problémy vyriešiť. Všetko však dodávateľ riešil ad hoc bez akýchkoľvek prepočtov.
   Spotreba plynu za zimu od 22.12.2018-31.3.2019 bola 7240m3. Pozoroval som teploty v systéme, v prípade že som potreboval v systéme teplotu 65°C - teplota v rozdeľovači / výstup anuloidu/ v kotlovom okruhu musela byt teplota o 15°C vyššia /80°C/. Prečítal som si niekoľko článkov z ktorých mi vyplynulo, že systém asi nepracuje korektne.
Záver: pán Valter, mohol by som Vás prosím ako odborníka poprosiť o stanovisko, prípadne o radu a návrh riešenia za ktorý Vám rád zaplatím. S úctou…

   Dobrý den, píšete, že spalování v kotli Verner 45, bylo dokonalé, ale to si nemyslím, protože není výjimkou, kdy kotel vydrží 20 let a více a ne 6 let. Typoval bych to na nízkoteplotní erozi (nízká teplota vratné vody) způsobená ručním ovládáním čtyřcestného ventilu. U spalování dřeva se to na provozu kotle moc nepozná, jen na životnosti, ale při spalování uhlí byste to poznal hned.
   K vaší situaci: problém je ve špatných průtocích přes anuloid. Chyba bude nejspíše v nízkém průtoku kotlového okruhu. Na straně spotřebičů i kotle by měl být nějaký regulační člen kterým by bylo možno průtoky optimálně sladit. Důležitý je poměr mezi průtokem v topném a kotlovém okruhu. Viz návod k anuloidu: https://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/instala_n__n_vody_1/09_p__slu_enstv_/hw50_6720604811_cz.pdf. Osobně bych to viděl na vyvažovací ventil popsaný v návodu nebo např. STAD http://www.vpksk.sk/dokumenty/stad.pdf alespoň v okruhu spotřebičů a tento okruh doladit podle průtoku v kotlovém okruhu (kotlový okruh doladit výkonem kotlového čerpadla). Protože nedokážeme průtoky změřit, tak musíme použít náhradní metodu, tj. určení vhodných průtoků podle rozdílů teplot. Je nezbytné osazení teploměrů na všechny vývody z anuloidu (4x). Nejlépe teploměry v jímce, ale pro základní nastavení by mohli dostačovat i příložné např. https://www.slevnuj.cz/dum-a-zahrada/prilozny-bimetalovy-teplomer-s-pruzinou--0-120--c--8122/. Bez odečtu těchto teplot se nehneme z místa. Obecně by rozdíl mezi kotlovou a topnou vodou do systému neměl přesáhnout 5°C (většinou bývá 2°C). Jestliže je větší, tak je špatný poměr průtoků buď velký průtok / normální průtok nebo normální průtok / malý průtok, případně špatná velkost anuloidu, ale tu vylučuji, protože máš je schopen přenést 105 kW.

   Pozdravujem, ďakujem za super odpoveď. Kotol Verner som vymenil pretože, bola tam výrobná vada uchytenia spaľovacej komory na konštrukciu kotla. V tom uchytení to prasklo a začala tiecť voda. Kotol je v penzióne u Rudolfa, kde bolo časove výhodnejšie kotol vymeniť ako ho zavariť. Cele to bolo hotové za 24 hodín.
Super odpoveď na problém s plynovým kotlom. Som Vám zaviazaný a rad by som sa Vám revanšoval. Pozrite si prosím náš web www.urudolfa.sk a keď sa nenahneváte rád vám víkendový pobyt venujem.

   Pozdravujem, ešte by som sa rad popýtal. Čerpadla ktoré mam vo vetvách okrem toho Grundfosa nie sú elektronické, otáčky sa nastavujú na tvrdo. Nebolo by prosím vhodne vymeniť čerpadla za Grundfos s funkciou adapt?

   Dobrý den, děkuji za nabídku pobytu. Před dvě lety jsem byl podívat cestou z Vysokých Tater na Chopok a plánuji s manželkou letní výlet do Nízkých Tater. Kvůli vytížení, ale nevím ještě kdy. Případně se ozvu, snad to vyjde příští rok.
K čerpadlům: Jestliže máte osazeny termostatické hlavice na radiátorech, tak byste měl stávající čerpadla vyměnit za elektronické. Jestliže ne, tak je to na zvážení. Jsou energeticky úsporná a dávají jen takový tlak jaký je potřeba. Elektronická čerpadla lze provozovat v různých režimech, neznám detailně váš topný systém, ale nastavení na „konstantní tlak“ je jistota. Můžete si pohrát s nastavením čerpadel, ale dynamický tlak čerpadla je svázaný s průtokem a osazení alespoň jednoho vyvažovacího ventilu (prosím nenahrazovat ničím na principu kulového ventilu – regulační funkce je minimální) vás nejspíše nemine. Obecně: Nastavte čerpadla tak (jestli to půjde), aby byl všude rozdíl mezi topnou a vratnou vodou 10°C, při „vyhladnutém“ domě.

   Pozdravujem srdečne z Liptovského Jána, vašu odpoveď som si preštudoval a zdokonalil som sa aj prečítaním Vašej knihy. Využívam mimosezónne obdobie, bol som na dovolenke a teraz už opäť "fachším" okolo penziónu, ide to stále dokola, maľovanie, natieranie, vykurovanie, opravy....
Mam inštalované čerpadla DAB Evosta ktoré nemajú nastavenie Konštantný tlak.
V materiáloch ohľadom HW 50 od výrobcu sa doporučuje zaradiť ventil Taco-Setter Typ 23-1551, ten sa však už nedodáva a miesto neho my distribútor doporučil Taco 223.25.000.
Rád by som sa Vás spýtal :
 1. anuloid HW50 má pripoj 1 1/2" a ventil Taco ma 1 1/4". Nebude prosím po zapojení rozdiel v dimenziách nepriaznivo ovplyvňovať prúdenie kvapaliny a činnosť anuloidu?
 2. V projekčných a inštalačných podkladoch Junkers je zvláštne upozornenie že anuloid HW50 sa pre správnu funkciu musí inštalovať napravo, alebo vľavo od zdroja tepla.
U mňa firma nainštalovala tento anuloid práve rovno pod kotlom. Nemôže prosím táto skutočnosť nepriaznivé ovplyvňovať jeho činnosť. Firma mi tiež nezapojila žiadny regulačný člen do kotlového okruhu. Je to OK?

S úctou ďakuje za odpoveď.

PS: Máme tu moc hezké počasie. Vždy ste u nás vítaný.
- niektoré fotky z inštalácie solaru, ktorú previedla firma od Junkers prikladám.

   Dobrý den, čerpadla DAB Evosta umí i regulaci na konstantní tlak (svítí druhá ikona seshora – něco jako tři čárky spojené v levém dolním rohu (graf funkce)). Pro začátek bych nastavil tlak na polovinu (svítí jeden a půl čtverečku odspoda) a poté postupně přidával, až bude topit i poslední radiátor.
 Ad1) Pokud je dimenze větší než připojovací vývod anuloidu, tak k omezení výkonu nedojde. Můžete ho bez obav použít. Jelikož je dimenze větší usuzuji, že je navržen na větší průtoky, než budou v anuloidu, takže nastavení průtoku bude obtížnější (není tak citlivý na nastavení, něco jako když jedete pro jeden pytel brambor s dodávkou; tj. je to málo, málo, málo..a už je to moc), ale vše je lepší, něž nic (trochu straším).
 Ad2) Montáž anuloidu je OK. Je důležité, aby byl „hlavou“ nahoru a byly dobře zapojeny vývody, což jsou.
Regulační člen v kotlovém okruhu by byl dobrý, ale není až tak moc nutný. Postup: nastavíte dobře kotlové čerpadlo a tím kotlový okruh a topný okruh mu pomocí regulačního členu přizpůsobíte. Obecně: rozdíl mezi horními trubkami 2-5°C a rozdíl mezi horní a spodní trubkou cca 10°C (v „hladovém“ stavu domu).
PS: Fotky komentovat nebudu, sám dobře víte, proč jste mi je poslal a co by měli opravit ;-)

Pozdravujem, preštudoval som Vás komentár ďakujem za pripomienky.
 ad1/ dimenzia ventilu taco je menšia ako dimenzia anuloidu.
Aspoň tak to podľa rozmerov chápem anuloid pripoj 1 1/2" , ventil taco 1 1/4" , alebo sa mýlim?
Skúsil by som to zapojiť podľa vašich rád, kotlový okruh rozumiem, topný okruh by som prosím mal nastaviť podľa akého regulačného člena a kde by som ho mal prosím zapojiť. / Prepáčte triviálnu otázku?

Dobrý den.
 Ad1) Nevím, proč jsem si dimenze v hlavě přehodil. Snížením o jednu dimenzi snížíte průtok cca. na polovinu. Jestliže vezmu v potaz, že anuloid je předimenzován a regulátor průtoku navrhl odborník, tak si myslím, že to bude na 80% v pořádku.
Regulátor by měl být osazen do vratné vody v okruhu topení (spotřebiče). Následně podle teplot na všech čtyřech trubkách přizpůsobit průtok.

   Pozdravujem, mne zapojili ten anuloid bez akéhokoľvek regulátora. Jednoducho mi povedali dáme tam anuloid! Až potom keď so mal enormnú spotrebu plynu , za 6 mesiacov 10 000m3 tak som sa o to začal zaujímať. Dodávateľ / ten čo inštaloval solár/ mi povedal že až do rozdielu medzi vstupom a výstupom anuloidu 20 stC je všetko v najlepšom poriadku.
Typ regulátora Taco-Setter som vyčítal z dokumentácie Junkers HW50 tam je zapojený vo vratnej vetve kotlového okruhu. Tiež nemám zapojený žiadny teplomer tak som si zakúpil zatiaľ aspoň 4 teplomery ktoré sa pripoja pružinou aby som mohol experimentovať.
Vo fabrickom liste firmy Junkers som sa dočítal že anuloid ma byt zapojený buď vpravo alebo vľavo tak aby trubka ktorá sa zapája do anuloidu z dôvodu čo najlepšieho laminárneho prúdenia mala dĺžku najmenej 25xDN tým sa obmedzí vznik turbulentného prúdenia, ktoré spotrebováva určitú energiu.

   Dobrý den, to že tam nic nedali, je rozhodně špatně. Ideálně by na každém vývodu měl být tlakoměr a teploměr, na primární i sekundární straně regulátor průtoku pro nastavení průtoků, rozdíl mezi topnými vodami nulový a rozdíl mezi topnou a vratnou vodou podle vyprojektovaného teplotního spádu. Když vezmu přijatelný stav, tj. takový, který je pro váš topný systém ekonomický a zároveň dosažitelný tak:
 1) Osazení jednoho regulátoru na vratné vodě ze systému topení. Osazení teploměrů na všech vývodech pro nastavení průtoků náhradní metodou (nemáme, jak změřit a s čím porovnat (projekt) průtoky).
 2) Rozdíl teplot na horních vývodech (topné vody) 2-5°C. Více (20°C) se mi zdá už mimo ekonomický standard, tj. vlivem rychlejšího proudění nedochází k přenosu tepla a zároveň anuloid nefunguje ve správném provozním režimu (dochází k míchání atd.) 20°C z pohledu montážníka je v pořádku (ještě to funguje), ale z pohledu zákazníka to není ekonomické. Je to jako byste jel autem na vysoké otáčky např. 5000 a ne na ekonomických 2500 ot/min.
 3) Rozdíl mezi topnou a vratnou vodou udržovat podle teplotního spádu (jestli ho znáte) nebo obecně mezi 5-10°C. Maximální rozpětí podle odběru tepla 2°C (natopený systém) až 20°C („hladový“ dům).
Co se týká „uklidňujících“ délek před a za anuloidem, tak pokud jsou dodržené, tak je to výborné. Jestliže není místo pro toto potrubí (zde byste potřeboval 1m délky), tak je to jeden z mnoha malých faktorů, který kazí ekonomiku provozu, ale není moc závažný.

   Pozdravujem srdečne a prajem pekný deň, pozrel som na tie moje čerpadla a pokúšal som sa ich nastaviť. Oni majú ale len dva režimy : proporcionálny tlak, konštantná rýchlosť, nemajú konštantný tlak. Mam ich prosím potom dať do režimu konštantná rýchlosť?
Včera som mal debatu s distribútorom čo mi dodal kotol Junkers Condens 9000i/50kw.
/ nie je prosím technik ale obchodník/. Povedal že kotol ma elektronické čerpadlo a že si všetko reguluje sám, teda nepotrebuje vyvažovacie ventily. Mne sa to teda nezdá, je prosím toto tvrdenie v poriadku?
Ďakujem uctive za odpoveď.

Dobrý den.
 Ad1) Nechte proporcionální tlak. Konstantní rychlost určitě ne (ničil byste termostatické hlavice na radiátorech + hlučnost).
 Ad2) Podle podkladů má kotel elektronické čerpadlo a na automatice lze zvolit jeho výkon nebo konstantní tlak. Protože dokážeme regulovat průtok výkonem čerpadla, tak je opravdu vyvažovací ventil zbytečný. Zde bych mu věřil.

Dobrý deň, ďakujem za info. Prajem pekný víkend.
Zabudol som sa popýtať: čerpadlo v kotly prosím mám nastaviť na výkon alebo konštantný tlak?

Dobrý den, čerpadlo v kotlovém okruhu nastavte na konstantní tlak. Jeho hodnotu zvolte podle dříve popsaných zásad.

Ďakujem uctive za info. Zajtra si podlá Vašich pokynov vyregulujem sústavu a nastavím všetky parametre tak ako ste mi doporučili. S úctou prajem pekný večer.
P.S: Včera si pán dodávateľ doviedol pomocníku pre regulovanie. Povedal my, že nech sa ničím nezaoberám, pretože pri tejto veľkosti objektu 4 vetve s 35 radiátormi Korad, termostatické ventily Danfoss, čerpadla DAB evosta 4 ks pri dĺžke okruhov spolu 180 metrov, je údajne absolútne jedno či je rozdiel na anuloide / vstup primár, výstup primár/ 2stC alebo 15 stC .Ušetriť sa aj tak neušetri.
Ja mam dobre izolovaný barak a minimálne úniky tepla. Ale spotreba plynu od 21.12. do 31. je 10000 m3, kotol Junkers 9000i/50kw. No uvidíme.
Fotku zapojeného anuloidu zasielam.

   Dobrý večer, pokud někdo říká, že je jedno, jaké teploty jsou na anuloidu, tak evidentně neví, o čem mluví! To je jako by vám řekl, že je jedno co nalijete do auta (benzín, naftu nebo vodu). Po tomto vyjádření je jasná jeho odbornost a vše co řekne, berte s velkou rezervou. Možná se do budoucna poohlídněte po někom jiném.
Na fotce jsem nikde neviděl teploměry, ani regulátor průtoku, takže nemám ještě co hodnotit.
Co se týká spotřeby, tak minimální úniky asi nebudou, když je osazen 50kW kotel a 35 radiátorů. Nedopsal jste datum do jakého 31. je počítaná spotřeba, nejsem topenář, ale podle zkušeností bych řekl, že těch 10000m3 by mělo být za celou topnou sezónu. Při těchto větších výkonech kotle/tepelných ztrátách záleží na spoustě maličkostí. Až zaregulujete anuloid a proběhne jedna topná sezóna, tak budete moudřejší. Pokud bude podle vás stále spotřeba neadekvátní, tak by neškodilo poptat projektanta topení, aby udělal „audit“ topného systému. Něco to bude stát, ale nevím o případu, kde by se tyto náklady nevrátily.

   Dobrý deň prajem. Ďakujem mockrát za stanovisko. U nás v okolí sa niektorí pasujú za najmúdrejších a keď ich počúvate, zistíte že sú ešte v minulom storočí. Nezáleží im na tom, aby previedli perfektnú prácu, počúvajú len krabice, s veľkým rabatom bez toho aby vedeli ako vo vnútri fungujú. Je to smutné. Po mne chcú aby som im zaplatil 20000 eur a pritom nemajú organizovaný servis, služby, nestarajú sa o zákazníka nedvíhajú telefóny a inštalujú systémy v kvalite asi tak ako bolo na fotkách. Preto som rád keď si môžem prečítať vaše slova nabité odbornosťou, za čo vám úprimne ďakujem.
Teplomery ani regulátor prietoku ani nenainštalovali pretože uznali že sú zbytočné. Na základe Vášho doporučenia som si teplomery zakúpil a dnes osadil, zadovážil som si regulátor Taco-setter 223-22561 ktorý mi prídu kúrenári osadiť do vratnej vetvy sekundárneho okruhu. Ďakujem za všetko a prajem príjemný večer.
P.S.: Spotreba bola za 4.5 mesiaca.

   Dobrý deň prajem. Osadil som 4 teplomery aby som mohol lepšie kontrolovať činnosť sústavy s anuloidom. Znepokojuje ma veľký rozdiel teplôt medzi vstupom a výstupom anuloidu 11stC./
Pozrel som na príruby na stane primárnej aj sekundárnej. Tie sú zhodne 1,5 ". Výstup z kotla je 3/4", ale výrobca dodáva redukciu na 1". Kúrenári použili v celom primárnom okruhu len potrubia 3/4" ,trojcestny ventil 3/4" /aj keď je možné použiť ventil 1" z tej istej firmy alebo 1.25"/. Tesne pred vstupom do anuloidu inštalovali redukcie 3/4" na 1.5". Tak je zapojený aj primár vratnej vody teda 3/4".
Pýtam sa to prosím preto, lebo predpokladám, že každý anuloid je projektovaný na určitý výkon a tým aj prietok. Konštruktér prírubu 1.5 " naprojektoval asi vedel prečo. / asi nie na pripojenie redukovaného potrubia 3/4"/.
Zapojenie ktoré u mňa je po celej dĺžke primáru v priemere 3/4 je to prosím správne? Inštalované potrubie prenesie v požadovanej dobe dostatočný objem? Nezaťažuje sa zbytočne kotlové čerpadlo, ktoré bude asi musieť ísť na väčšie otáčky? Kotlové čerpadlo ma max výkon 2.2 m3/ hod. Vykurovací sústava ma cca 550-600 litrov.
Predpokladám, že aj trojcestny ventil by sa mal použiť podľa nejakých pravidiel a nie taký aký sa dostane momentálne kúpiť. Poprosil by som uctive o stanovisko.

   Dobrý den, důležitý je výstup z kotle a od toho se vše odvíjí (je dimenzován na dostatečný průtok). Jestliže je 3/4" (ne menší) a primární okruh je v této dimenzi, není nepřiměřeně dlouhý, tak je to v pořádku. Větší dimenze znamená menší tlakové ztráty, „uleví“ se čerpadlu, ale není to podmínka správného provozu. Anuloid má větší dimenze, protože je navržen na dvojnásobný výkon (pro kotle do 105kW).
Ano, ventily se navrhují na předepsaný průtok. Aby to nebylo tak jednoduché, tak ve stejné dimenzi můžou být ventily pro různé průtoky s různou tlakovou ztrátou. Na jaký je ventil průtok udává hodnota Kvs.
Ze dvou teplot nemůžete usuzovat na špatný chod. Musíte se na to koukat jako na celek. Zkuste opsat všechny čtyři teploty + venkovní + v jakém stavu je dům (natopen; studený „hladový“) ráno, v poledne, večer a někdy začátkem příštího týdne se na to podíváme.

Pozdravujem srdečne, dnes mi bude doručený vyvažovací ventil Taco setter 223.2561.000.
Tiez by som si nechal navariť jímky na teplomery. Myslím že by potom sme mohli získať informácie s väčšou presnosťou. Zajtra ho plánujú kúrenári inštalovať. Rad by som sa ešte popýtal:
Na vstupe do anuloidu je potrubie 3/4"; na výstupe je potrubie 6/4", neoblyvnuje to prosím prietoky v anuloide? Meral som prosím vstupne a výstupne teploty z anuloidu: Vstup topnej vody 64 stc, výstup 52stC.
Čítal som zaujímavú prácu o anuloide od pani Ing. Hany Petrujove. Prikladám Vám termo snímky ktoré zhotovila:
(výborné - EXPERIMENTÁLNÍ OVĚŘENÍ STABILITY KAPALINOVÝCH SOUSTAV - https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace/detail/117821?zp_id=117821)

Dobrý den, jímky budou rozhodně plus.
Ano potrubí včetně jeho dimenze ovlivňuje průtok, ale ve vašem případě bych toto zatím pominul. To budeme řešit, jestliže nedosáhneme požadovaných výsledků. Zaměříme se na to, co můžeme nyní ovlivnit, a to jsou čerpadla.
Jestli jsem dobře pochopil zaslané teploty, tak to vypadá, že buď na kotlové straně je nízký průtok, nebo na straně topení je velký, ale to podle podkladů Ing. Hany Petrůjové už víte ;-)
Prosím pro příště se budeme držet jejího značení a teploty popisujte t1; t2; t3; t4.

   Dobrý deň prajem, kúrenár utrpel uraz a bol 14 dni PN tak som sa Vám neozýval. Dnes prišiel a osadil 4 jímky a taco-setter. Stavy nafotených teplôt sú tak ako ste napísali. Prietok bol nastavený na 40l/minútu.
Poprosil by som o komentár pripadne doporučenie.

   Dobrý den, průtok 2,4 m3/h bych viděl jako v pořádku.
Topná voda z kotle 50°C / topná voda topný systém 50°C; vratná voda do kotle 35°C / vratná voda do systému topení 35°C. Teploty v pořádku a tím i funkce anuloidu. Teplotní spád 15°C se mi zdá též v pořádku (nevím na jaký byl projektován, ale je to normální hodnota).
Závěr: Zdroj tepla už funguje v optimálních podmínkách.
Doporučení: Zkontrolovat i teplotní spád na radiátorech (též musí být 15°C). Postupovat od zdroje tepla. Kde bude menší, tak přiškrtit průtok (o zaregulování průtoků v radiátorech jsem toho napsal už moc, případně hledejte v mé knize nebo na mém webu).

   Pozdravujem ďakujem za vyhodnotenie.
Ako som písal mate u nás pozvánku na pobyt, keby to nevyšlo tak Vám prispejem na prevádzkovanie stránky.
O vyregulovaní radiátorov som veľa čítal z vašej knihy. Urobil som to presne tak skorej ako som začal merať. Vted bol dom ešte studený.
Ďakujem za cenne informácie. Som Vám veľký dlžník. S úctou pozdravuje a praje pekný deň.

   Dobrý deň pán Valter. Dovolil by som si otázku: ako by ste mi odporučili prosím nastaviť charakteristiku kotlového čerpadla?
Prikladám scan možností. Kotol je Junkers Condens 9000i/50kw, regulátor CW400, anuloid, rozdeľovač, 4 vykurovacie okruhy z toho 3x čerpadla DAB Evosta, 1x Grundfos alfa2.
Nerozumiem tomu a rad by som sa vtom vzdelal. Kde by som sa prosím pekne mohol otom viac dozvedieť / vysvetlenie pojmov a ako zmeny deltaP vplývajú na činnosť vykurovacej sústavy. S úctou ďakuje Stanislav.

   Dobrý den, v ideálním stavu chceme v kotlovém okruhu stejný průtok jako na straně spotřebičů, ale toho zde nedosáhneme, protože na straně spotřebičů dochází k proměněnému průtoku vlivem proporcionálního tlaku čerpadel do topných zón (dynamický tlak čerpadla se mění podle otevření/zavření termostatických hlavic jednotlivých radiátorů, tj. podle aktuální potřeby množství tepla), takže nejvíce se tomu přiblížíme nastavením na konstantní průtok (pevné otáčky čerpadla). Protože tato volba u kotle není, použijeme nastavení na diferenční tlak. Protože tlaková ztráta kotlového okruhu je konstantní, tak i diferenční tlak je konstantní a tím pádem je i konstantní průtok.
   DeltaP čerpadla je hodnota rozdílu dynamického tlaku čerpadla mezi vstupem a výstupem čerpadla. Tento tlak musí být větší, než jsou tlakové ztráty okruhu, aby došlo k „rozhýbání“ masy vody v okruhu. Tento tlak (a tím i průtok) nastavíme tak, abychom docílili takového průtoku, který zabezpečí námi požadovaný (projektovaný) teplotní spád pro efektivní provozování spotřebičů (radiátorů, podlahového topení atd.). Když je průtok velký, tak je teplotní spád malý a neefektivně pracuje kotel (vrací se teplá vratná voda), jestliže je malý, tak neefektivně (nedostatečně) pracují spotřebiče. V topné soustavě dochází k množství přechodových dějů, takže se vždy volí nejlepší kompromis, tj. aby v stavu v kterém je nejčastěji pracoval s co nejlepším deltaT (teplotním spádem).
Nastavení kotlového čerpadla: Char.čerp: Podle Delta-P; Doba dobehu čerp.: 20min a více.

   Pozdravujem, uvažujem podrobnejšie nad Vaším perfektným vysvetlením. U mňa je kotol od spotrebičov tepla oddelený anuloidom. Nastavujem čerpadlo kotla, platia tam prosím tie iste pravidlá ako píšete?

Dobrý večer, ano, psal jsem to právě na váš konkrétní případ.

   Pozdravujem srdečne, mám trochu voľného času, snažím sa pochopiť ako to celé vo "vnútri pracuje." Preto sa rád pýtam aj na maličkosti ktoré zapadajú do celku.
Vo svojom poslednom maily píšete prosím : aby došlo k „rozhýbání“ masy vody v okruhu.
Myslíte prosím v celom okruhu topenia, alebo len v kotlovom okruhu?
Zistil som že hodnoty pri nastavení čerpadla Delta P1 je 100mb...... Delta P6 je 600mb. /milibary/

   Dobrý večer, jenom v kotlovém okruhu. Anuloid, správným jménem HVDT (hydraulický vyrovnávač dynamických tlaků) má právě oddělit kotlové čerpadlo od spotřebičů.
K „rozhýbání“ vody v jednotlivých okruzích složí jednotlivá čerpadla do radiátorů.

   Dobrý deň, pri ekvitermickej regulácii nerozumiem pojmu korekce:
zvýšiť na vyššie číslo, znížiť na nižšie číslo, koľko je to prosím v hodnotách? Aký je paralelný posun pri korekcii?

   Dobrý večer, v knize je to všeobecně, protože různé firmy a programátoři k tomu přistupují různě (různá řešení, ale stejný princip). Musí se číst návod :-). Někde se paralelní posun = korekci na topné vodě, jinde je korekce násobena nějakou konstantou, aby odpovídala prostorové teplotě atd.
   Já jsem proto, aby korekce odpovídala paralelnímu posunu a vynásobení si provedl uživatel sám, podle toho, jaký tam má topný systém. V podstatě u starších topných systému jeden stupeň v prostoru odpovídal přibližně 4°C na topné vodě (změna nahoru/dolu, tj. zvýšení či snížení čísla (korekce)). Příklad: V prostoru mám 22°C a chci 21°C, tak korekci nastavím (-4°C). U novějších radiátorových systémů se hodnota pohybuje kolem 3°C a u podlahového topení kolem 2°C.

   Ďakujem uctive za vysvetlenie.
Vzpomenul som si teraz po Vašom vysvetlení, že Junkers v CW 400 tiež to bude mať po 3stC, aspoň mi to tak z grafu približne vychádzalo.
Ďakujem, radšej sa opýtam , ako by som váhal či je to tak alebo tak.

Odesílatel: rudolf@gmail.com