Špatně zapojený podlahový rozdělovač

Podlahový rozdělovač   Hezký dobrý den pane Valtře, náhodou jsem objevil Vaše webové stránky, které mě velmi zaujaly, protože Vaše odpovědi na dotazy uživatelů MAR považuji skutečně za fundované. K Vašim stránkám jsem se dostal, protože také řeším dlouhodobě a zoufale situaci kolem funkčnosti teplovodního podlahového topení. Vím, že ve Vašem diskusním fóru jste již několikrát odpovídal na podobné dotazy, ale jsem toho názoru, že každý dotaz je něčím specifický. Proto jsem se rozhodl Vás požádat o radu, protože si myslím, že byste mi mohl pomoci.
   Vlastním pane Valtře kondenzační kotel, na který mám přes rozdělovač napojeno podlahové topení (bez radiátorů). Rozdělovač mám na 11 okruhů, celková délka plastových trubek je cca 700m, plastové trubky jsou 16mm. Firma, která mě podlahovku dělala, mi rozdělovač zapojila dle přiložené fotografie a nákresu č. I (omlouvám se za svou kreslířskou kreaci). Z tohoto nákresu lze usoudit, že čerpadlo z podlahového topení a čerpadlo z kotle tlačily vodu proti sobě. Výkon podlahového topení byl velmi nízký, ale jelikož mám ještě krbovou vložku, topil jsem převážně v ní a problém s podlahovkou neřešil až do teď. Pozval jsem si další firmu, která termokamerou potvrdila, že výkon podlahového topení je nízký a navrhla mi řešení v nákresu č. II (odstranila čerpadlo na rozdělovači a nechala průtok pouze na kotlovém čerpadle). Musím říci, že výkon se podstatně zvedl, nicméně 2 nejdelší okruhy plastových trubek jsou stále vlažné (zřejmě čerpadlo na kotli UPS 15-60 nemá dostatečný výkon), ale stále si myslím, že to není ještě ono. Takže jsem pátral dále a dostal jsem návod na zapojení kondenzačního kotle s mým rozdělovačem od prodejce - nákres č. III. (zapojeni_rozdelovac5.pdf).


   Chtěl bych se Vás pane Valtře zeptat na Váš názor, týkající se zapojení rozdělovače dle nákresu č. III, který je totožný se souborem zapojeni_rozdelovac5.pdf ? Pokud bych rozdělovač předělal dle tohoto zapojení, myslíte, že by se výkon podlahového topení zvedl?
   Chtěl bych ještě podotknout, že v původním zapojení jsem měl možnost regulovat průtok vody na průtokoměrech v rozmezí 1 - 4l/min., nyní ve variantě bez čerpadla je to 0 - cca. 0,2l/min. (u nejdelších okruhů je to 0). Moc děkuji pane Valtře za radu.

   Dobrý den, na takto dobře připravené dotazy je radost odpovídat. Protože je evidentní, že kotlové čerpadlo nestačí, tak musíme čerpadlo v rozdělovači vrátit zpátky. Mám pro Vás dvě dobré a jedno ideální řešení.
   1) Větší úprava u kotle: Vrátíte cirkulační čerpadlo; Prohodíte termoventil s regulačním šroubením; U kotle prohodíte trubky topné vody a vratné vody mezi sebou a máte správné zapojení (viz spodní schéma v souboru zapojeni_rozdelovac5.pdf).
   2) Úprava rozdělovač/sběrač: Zde prohodíme rozdělovač/ sběrač tak, aby odpovídal prostorově upravenému spodnímu schématu ze souboru zapojeni_rozdelovac5.pdf. Odmontuje sběrač s kulatými čepičkami od regulačního šroubení a topných hadů; Odmontuje rozdělovač s průtokoměry od termoventilu a topných hadů; Prohoďte rozdělovač a sběrač mezi sebou a připojte vývody zpět; Namontujte cirkulační čerpadlo na rozdělovač/sběrač otočené o 180°. Pokud byste takto čerpadlo namontoval, tak by bylo svorkovnicí dolu, což je zakázaná poloha, proto povolte dva imbusové šrouby držící stator čerpadla (dva šrouby na rozhraní šedé a černé zóny) a bez vyndávání otočte statorem (šedý válec) okolo své osy o 180°. Následně utáhněte imbusovými šrouby. Pokud jste postupoval správně, tak nahoře máte zátku a teploměr, uprostřed čerpadlo svorkovnicí nahoru a sání čerpadla (vzadu černá noha) směřuje nahoru, dole jímka pro kapiláru termoventilu, tepelný spínač čerpadla a teploměr. Je to takový ekvivalent k první variantě, ale bez úpravy přívodních trubek.
   3) Optimální úprava: Pro optimální provoz kondenzačního kotle je vhodné horní schéma v souboru zapojeni_rozdelovac5.pdf. Pokud to půjde, tak realizujte toto, ale vyhoví i předešlá řešení. U předešlých řešení budou jen trochu větší provozní náklady, ale pokud dobře nastavíte kotel a průtoky v jednotlivých topných hadech, tak to nebude nic závratného.

   Dobrý den pane Valtře, moc děkuji za Vaše rady a určitě Vám dám zprávu, jak jsem po úpravě dopadl.

Odesílatel: Michal@email.cz

Soubory: 

Komentáře

Rozdělovač

   Zdarec.Tento tip rozdelovča sa používa pri kombinácií podlahového kúrenia s radiátorovým.Ja osbne by som vyriešil problém tak,že by som odstránil čerpadlo na rozdelovači,konce zaslepil.Dalej by som odstránil aj termohlavicu a aj škrtiace šrobenie na spiatočke.Prívod z kotla sa napojí do hornej časti s prietokomermi a spiatočka do dolnej na rozdelovači.Otázne ešte je či je dostatočne velká dimenzia na rúrkach z kotla.
   Píšete ,že máte 11 okruhov (cca700 m hadic),to je velkosť približne jedného bungalova o ploche cca 100m2,kde to kotlové čerpadlo musí utiahnut.Ale samozrejme je doležité,aká je velkosť,dimenzia rúr od kotla,či tam niesú veľké hydraulické straty.Kotol riadit na ekviterm s vplyvom miestnosti.
   Teraz Váš rozdelovač funguje na princípe primiešavania horúcej vody do okruhu podlahovky.O to sa stará hlavica,ktorú nadstavíte na požadovanú teplotu napr 45 st a čidlo ktoré sníma teplotu pri čerpadle sa stará o to ,aby sa hlavica otvorila a uzavrela,keď je potreba.Škrtiace šrobenie slúži na vyregulovanie vratnej vody s podlahovky do spiatočky kotla.Pri tomto sposobe musíte mať zabezpečení prietok kotlovej vody napr cez radiator a samozrejme musi mat aj kotlová voda dostatočnú teplotu(tepelný spád),ekvitermika neefektívna.Vaš kotol može byt zapnutý a aj čerpadlo ide,lebo mu to nariaduje vonkajšie čidlo a aj vnutorný ovládač,je v takzvanom vykurovacom režime,ale nikde nieje napisané či má tá vykurovacia voda aj kolobeh,alebo len naraža do termostatického ventilu (jednoducho napísané).Pri požuití tohto tipu rozdelovča je vlastne primárny okruh -radiátor a sekundárny okruh -podlahovka.
   Dúfam že som Vám trošku pomohol.Želám veľa zdaru.Napíšte ,ako ste problém odstránil,sám som zvedavý.

Vodič kotel plyn a přimíchávání

Dobrý den, nevíte, jaký vodič natáhnout od přimíchávání teplovodní podlahovky k plynové u kotli Protherm 25kko? Prý tam nějaký má být... A já nevím. Děkuji za odpověď.

Vodič kotel plyn a přimíchávání - odpověď

Dobrý den, regulace teploty podlahového topení je nezávislá na typu kotle, ale je důležité vědět topenářské zapojení. Z vašeho dotazu není patrné, jaké přimíchávání máte na mysli, proto jen základní rada. Pokud se jedná o kabel, který by měl vést do podlahového rozdělovače, tak ve většině případů, pokud použijete CYKY 5Cx1,5, tak neuděláte chybu.