Temperování

   Dobrý den, máme podlahové vytápění s kotlem Protherm (v podlaze jsou umělé hadice s vodou). Domek je dřevostavba. Nejsme zde stále, do měsíce tak 2-3krát po zhruba třech dnech. Kotel spíná na termostat (cca 140cm nad zemí uvnitř bytu, nikoli na venkovní stěně) na elektřinu v NÍZKÉM tarifu, tzn. v noci cca 5 hodin, ve dne 3 hodiny (momentálně ve všední dny 1:20-6:20 a 14:20-17:20). Když jsme přítomni, kotel vypneme a topíme v krbu na dřevo v jedné místnosti a otevřenými dveřmi vytápíme celý byt (nad námi je jen nevytápěná půda). Nyní je kotel nastaven na 6 stupňů. Když přijedeme ráno, je tu 5,5 stupňů. Bojím se, že až přijdou mrazy, voda v podlaze může zamrznout. Moc prosím o radu a předem velice děkuji.

   Dobrý den, spíše, než na prostorové teplotě záleží na kvalitě provedení podlahového topení. Když to hodně zjednoduším, tak obecně stojící voda v potrubí může zamrznout kolem 3 až 4°C. Proudící voda bude zamrzat až cca -1 až -3°C.
- Jestliže si jste jista kvalitou práce řemeslníků, hlavně co se týká izolace podlahy, průchodů skrz zdi, potrubí na půdě atd., tak bych se nastavení 6°C na prostorovém termostatu nebál.
- Jestliže kvalita práce je dobrá, ale nejste si úplně jistá, tak by bylo dobré zajistit, aby kotlové čerpadlo šlo stále (snadno zařídí váš technik kotle). Prostorovou teplotu nechat na 6°C.
- Jestliže je kvalita práce špatná, tak předělat ;-) Prostorovou teplotu nastavit na cca 10-14°C.

   Vážený pane Valtře, moc Vám děkuji za Vaši pomoc, moc si jí cením. Obávám se, že kvalitou práce si člověk, který věci nerozumí a práci zadal jemu neznámým řemeslníkům, nikdy nemůže být jist. Kotel byl instalován v roce 2009 a dosud problém nebyl. Za celou dobu nebyl ani kontrolován. Já se jen bojím, co bude, až přijdou mrazy. V minulých letech jsme temperovali na vyšší teplotu (min. 8 stupňů), vždy šel jen v nízkém tarifu, ale častěji jsme topili v krbu.
Shrnu-li toto vše, vyplývá mi z toho, že bychom měli zavolat technika kotle, aby kotel přenastavil na nepřerušovaný chod, je to tak? Ještě jednou děkuji a přeji klidný předvánoční čas.

   Dobrý den, zavolat servisního technika rozhodně. Ať provede kontrolu a čerpadlo zapojí na stálý chod, tj. ohřev kotlem bude probíhat podle prostorového termostatu a nastavené teploty topné vody (stačí 50°C). Čerpadlo pro zajištění průtoku topným systémem bude v provozu nepřetržitě (odstaví ho jen celkové odstavení kotle například hlavním vypínačem).

Dobrý večer, moc děkuji! Určitě udělám. Přeji vám pohodové, a hlavně zdravé předvánoční období.

Odesílatel: kep@seznam.cz